SEO Stratejisi – 11 Önemli İpucu

  • 7 min read
seo stratejisi

SEO stratejisi başta iyi kurgulanmalıdır. İleride en etkili olacak SEO stratejileri, Google’ın web sitenizin içeriğiyle bir arama sorgusunu kapsamlı bir şekilde yanıtlama konusundaki basit görevini yerine getirmenize yardımcı olacaktır. Google’a göre , dünyanın en güçlü arama motoru, web sayfalarından sonuçlar üretmek için üç temel adımı izlemeye devam edecek: tarama, dizine ekleme ve sıralama. 

Gelecekte uygulamaya devam etmeniz gereken arama motoru optimizasyonu stratejileri, Google’ın sitenizi daha verimli bir şekilde taramasına, içeriğinizi doğru bir şekilde dizine eklemesine ve web sitesi sayfalarınızı ilgili tüm arama sorguları için olabildiğince yüksek sıralamaya yardımcı olacak şekilde tasarlanmalıdır.

SEO Stratejisi Önemli İpuçları

SEO Stratejisi Nedir?

Bir SEO programının amacı, organik kanal aracılığıyla kaliteli potansiyel müşteriler ve değerli müşteriler oluşturmaktır. Bir SEO kampanyasında başarıyı ölçmek için kullandığımız KPI’lar, anahtar kelime sıralaması, organik trafik, organik kanal aracılığıyla yeni bağlantılar ve nihayetinde organik gelirdir. SEO stratejisi, bu KPI’ları sürekli olarak iyileştirmek için tasarlanmış çıktıların veya taktiklerin araştırılması, planlanması ve uygulanmasını ifade eder.

Odaklanılacak SEO Stratejisi

Giderek daha hızlı bir şekilde değişiyor gibi görünen her şeye rağmen, son birkaç yıldır başarılı olan SEO stratejisinin temelleri ileriye doğru aynı şekilde kalacaktır. Mobil cihazlara öncelik veren bir tasarıma odaklanma, anahtar kelime araştırması, teknik denetimler ve diğerleri gibi bu stratejiler, sizi SEO başarısına hazırlamaya yardımcı olmak için aşağıda özetlenmiştir.

Mobil Öncelikli Tasarım ve Strateji

Google’a göre , Temmuz 2019’dan itibaren tüm yeni web siteleri için varsayılan olarak mobil öncelikli indeksleme etkinleştirildi. Tarihsel olarak, dizin, bir sayfanın kullanıcının sorgusuyla alaka düzeyini değerlendirirken öncelikle bir sitenin masaüstü sürümünü kullanıyordu. Kullanıcıların çoğu artık Google Arama’ya bir mobil cihazla eriştiğinden, Googlebot öncelikle akıllı telefon aracısıyla sayfaları tarar ve dizine ekler. 

İlerlerken, mobil cihaza odaklanmak daha da kritik olacak ve tüm web geliştirme ve SEO çabalarının ön saflarında yer almalıdır. Bu ayrıca, kullanıcı deneyimine odaklanmayı ve Temmuz 2020’de tanıtılan ve 2021’de bir sıralama faktörü olacak Temel Web Vitals için optimize etmeyi de içerir .

Kapsamlı Bir Anahtar Kelime Listesi Geliştirme

Bu temel strateji, bir SEO kampanyasında hedeflenecek en alakalı arama sorgularını belirlemeye yol açan anahtar kelime araştırmasıyla başlar. Anahtar kelime araştırmasını doğru bir şekilde yürütmek için ipuçları, web sitenizin başlangıçta hangi arama sorgularını sıraladığını belirlemeyi ve aynı zamanda rakiplerinizin hangi anahtar kelimelerle başarılı olduğunu analiz etmeyi içerir. 

Buradan, ürün veya hizmet sayfalarınızı derinlemesine gözden geçirirken, aynı zamanda şimdiye kadarki arama sorguları listenize alternatifler bulmaya da devam edilmelidir. Kampanya boyunca büyümeye devam edecek olan bu ilk liste, başlangıçta kabaca 100-150 anahtar kelime içermelidir.

seo stratejisi

SEO Stratejisi Detayları

Bir Anahtar Kelime Haritasının Ana Hatlarını Belirleme

Anahtar kelime listenizi oluşturduktan sonraki adım, hangi anahtar kelimeler için hangi sayfaları optimize etmeyi planladığınızı belirlemektir. Bu strateji aynı zamanda gelecek aylar için sayfa optimizasyon planınızı da belirler. Çoğu durumda, bir sayfa bir anahtar kelime için zaten iyi bir sıralamaya sahipse, onu aynı sayfayla ilişkilendirmeye devam etmek isteyeceksiniz. 

Sıralamalar için kendinizle rekabet etmemeniz için her sayfa farklı birincil anahtar kelimeler için optimize edilmelidir. Listenizde, onu makul bir şekilde ilişkilendirebileceğiniz bir sayfanız olmayan alakalı arama terimleri varsa, o terimi hedeflemek için yeni bir sayfa oluşturmayı keşfetmek isteyeceksiniz.

Düzenli Teknik SEO Denetimleri Yapmak

Screaming Frog, BrightEdge, Ahrefs veya SEMrush dahil olmak üzere teknik bir SEO site denetimi çalıştırmak için farklı araçlar kullanılabilir. Bu strateji, Google’ın sitenizi olabildiğince verimli ve etkili bir şekilde taramasına ve dizine eklemesine yardımcı olmak için web sitesinde düzeltilmesi gereken hataları belirlemenize yardımcı olur. 

SEMrush gibi bir araçtan yararlanmanın yanı sıra, gelecekteki sorunları veya teknik fırsatları nasıl belirleyeceğiniz konusunda geri bildirim almak için düzenli olarak Google Arama Konsolunu da incelemelisiniz.

seo stratejisi

SEO Stratejisi İncelikleri

Backlink Denetimi ve Link Oluşturma

Geri bağlantı denetimi, web sitenize hangi alanların veya sayfaların bağlantı verdiğini tanımlar. Bu denetim, sitenize kaç web sitesinin bağlandığına dair ölçümler sağlamanın yanı sıra, bu bağlantıların hangi sayfalardan geldiğini ve hangi sayfaların backlink profiliniz için en değerli olduğunu da vurgulayacaktır. Geri bağlantı denetimi, hangi bağlantıların toksik olduğunu ve Google Arama Konsolu aracılığıyla reddedilmesi gerektiğini de belirleyecektir. 

Google’ın Reddetme Aracını kullanarak, arama motoruna, bu “spam” web sitesi sitenize bağlantı veriyor olsa bile, bu köprüyü istemediğinizi veya yerleştirilmesini istemediğinizi söylüyorsunuz. Bu, backlink profilinizin sağlıklı kalmasına ve sitenizin olumsuz etkilenmesini önlemeye yardımcı olacaktır. Geri bağlantı denetimi, gelecekte hedeflemek için ilgili bağlantı kurma kampanyaları geliştirmenize de yardımcı olacaktır.

seo stratejisi

SEO Stratejisi Hakkında

Alakalı Çarpıcı Mesafe Anahtar Kelimeleri için Optimize Edin

Organik trafik açısından en hızlı kazançlar her zaman çarpıcı mesafe anahtar kelimeleriyle ilgilidir. Genel anlamda, çarpıcı mesafe anahtar kelimeleri, Google’ın arama sonuçlarının ilk sayfasındaki sıralamaya yakın olan terimleri ifade eder. Kuno’nun bakış açısından, ilk 30’daki herhangi bir anahtar kelimenin çarpıcı uzaklıkta olduğunu düşünüyoruz. 

SEMrush’ın Organik Araştırma Aracını kullanarak herhangi bir web sitesi için çarpıcı mesafeli anahtar kelimeleri belirleyebilirsiniz. 11. ve 30. sıra arasındaki alakalı anahtar kelimeler, odaklanılacak ilk yer olacaktır – 10. numaraya ne kadar yakınsa, onu ilk sayfaya taşıma şansınız o kadar artar.

Ana Sayfa Optimizasyonları

Ana sayfa optimizasyonları, işletmenizin neyle ilgili olduğunu en iyi şekilde özetleyen anahtar kelime araştırmasıyla başlar. Alanınızı en iyi özetleyen genel bakış anahtar kelimesi nedir? Şirketinizin işinin neyle ilgili olduğunu olabildiğince verimli bir şekilde en iyi nasıl tanımlayabilirsiniz? 

Bu anahtar kelimeleri belirledikten sonra, bunları meta başlığınıza, meta açıklamanıza, H1’e yerleştirin ve kopyalayın. Ana sayfaya işletmenizin neyle ilgili olduğunu doğrudan tanımlayan veya açıklayan bir veya iki cümle de ekleyin.

Sayfa İçi SEO İçerik Stratejisi

Odaklanmış, alakalı ve iyi bir arama hacmine sahip bir sayfanın sıralanmasını istediğiniz hedef anahtar kelimeleri bulun. Mümkünse, hedef anahtar kelimenizi sayfa başlığınızdaki ilk kelime yapın. Hedef anahtar kelimenizi sayfa metninin ilk cümlesinde tanımlayın (bunu öne çıkan bir pasajı / hızlı cevap sonucunu hedeflemek olarak düşünün). Anahtar kelimeniz ilk cümlenin ilk kelimesi olabilirse, bu ideal olacaktır. 

Ayrıca, meta açıklamanıza CTA’lar ekleyin ve bu meta açıklamaları, birini tıklamaya ikna edecek şekilde oluşturmaya çalışın. SEO içerik stratejinizin, sayfa boyunca yaklaşık% 1 -% 2 arasında ideal bir anahtar kelime yoğunluğu içerdiğinden ve birincil hedeflerinize ek olarak alakalı destekleyici arama terimleri içerdiğinden emin olun.

İlgili Şema İşaretlemesini Uygulayın

Ürün satan bir e-ticaret sitesi misiniz? Öyleyse, ürün şeması SEO stratejinize dahil edilmelidir. Şema ayrıca makalelere, SSS sayfalarına, videolara, tariflere, derece kurslarına ve daha fazlasına eklenebilir. Google’ın sitelerimizi olabildiğince etkili bir şekilde taramasına veya dizine eklemesine yardımcı olmak için, kuruluş şemasını, ürün şemasını, makale şemasını veya mümkün olan en uygun şema biçimlendirme türlerini uygulamak için schema.org’u keşfetmelisiniz .

shema.org

Google My Business Sayfalarını optimize edin

Önümüzdeki yıl yerel SEO stratejiniz için başka bir şey yapmazsanız, Google My Business profiliniz üzerinde çalışın ve olabildiğince doğru bir şekilde birçok alanı doldurun. SEO’da, NAP’nizin (ad, adres ve telefon numarası) tüm web mülklerinde tutarlı olduğundan emin olmanın önemini sık sık duyarsınız. Bu, özellikle Google My Business sayfanızın optimize edilmesinde kritiktir . Ek olarak, kategori, web sitesi, çalışma saatleri, açıklama ve fotoğraf bölümlerinin de doldurulduğundan emin olmak isteyeceksiniz. 

Profilinizi doğru bir şekilde optimize ettikten sonra, Google İncelemelerini düzenli olarak yöneterek, kaliteli fotoğraflar yükleyerek, Soru-Cevap özelliğinden yararlanarak, açıklama alanınızı en üst düzeye çıkararak ve GMB gönderileri yayınlayarak arama sonuçlarındaki yerel görünürlüğünüzü de artırabilirsiniz.

Aylık Raporlama ve Sonuçların Ölçülmesi

Bu stratejilerden kaç tanesini uygulamayı planladığınızdan bağımsız olarak, sonuçları düzenli olarak ölçmek çok önemlidir. Her ay, anahtar kelime sıralamalarının optimizasyonlarınıza nasıl yanıt verdiğini incelememiz gerekiyor. Ne kadar fazla trafik oluşturduk? Doğru trafik mi yoksa daha doğrudan mı, bu trafik dönüşümlere yol açıyor mu? SEO kampanyamızla ilişkili verilerin aylık raporlanması ve analizi, ileriye dönük başarısını şekillendirmek için kritik öneme sahiptir.

Kanıtlanmış SEO Stratejileri Başarılı Olmaya Devam Edecek

Bu SEO stratejilerini bir çok müşterimiz için uyguladık ve 24 aylık bir süre boyunca organik trafikte %327 artış sağladık. Bu aynı temel stratejilerin önümüzdeki yıl daha fazla başarı elde etmesine yardımcı olmasını bekliyoruz. Bu 11 SEO stratejisini takip ederek ve bunları elinizden gelen en iyi şekilde uygulayarak ekibinizin de SEO ile büyük kazanma şansı olacaktır. SEO Stratejisi konusunda Antalya Dijital Pazarlama Ajansı size yardıma hazır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir