Arama Ağı Reklamları

Arama Ağı Reklamları; İnternette gezinen kullanıcı ve ziyaretçiler “arama motorlarında” ürün ya da hizmetlerinizle ilgili kelimeleri aradığında sonuç sayfasında yer alan internet reklam alanlarıdır. Özellikle Google işletmenizin satışlarını ve marka bilinirliğini arttırır.

google reklamları ajansı

Arama Ağı Reklamcılığı

Arama Ağı reklamları nerelerde gösterilir?

Arama ağı reklamları, Google Arama da arama sonuçlarının üzerinde ( ilk 4 sonuç) veya altında gösterilir. Google Play, Google Alışveriş ve Google Haritalar’da üzerinde veya altında da gösterilebilirler.

 

Google Arama Ağı İş Ortakları

Dilerseniz reklamlar, Google Arama Ağı iş ortaklarında da yayınlanabilir. Google arama alt yapısını kullanan diğer web sitelerinde arama sonuçlarıyla birlikte görüntülenebilir. Metin reklamların yayınlanabileceği Arama Ağı iş ortaklarının arasında yüzlerce web sitesine ek olarak Google Video ve diğer Google siteleri gibi önemli seçenekler de bulunmaktadır.

Arama Ağındaki Reklam Türleri

Arama ağında kullanılabilecek birden fazla reklam modeli mevcuttur.

 • Metin Reklamlar
 • Dinamik Arama Ağı Reklamları
 • Yalnızca Telefon Araması
Bu reklam türleri, arama sonuçları sayfasında “Reklam” veya “Reklamlar” etiketiyle gösterilir. Ve iş ortağı sitelerinde “Google Reklamları” şeklinde etiketlenmiş olabilirler. Bu reklamlar, genellikle reklamverenlerin adres veya telefon numarası gibi işletme iletişim bilgileri eklemelerine olanak tanıyan reklam uzantıları ile birlikte gösterilir.

Arama Motoru Reklamcılığı: Nedir ve Nasıl Çalışır?

SEO çabalarınız karşılığını vermiyorsa veya yeterince hızlı dönüş yapmıyorsa, markanızı ve müşteri tabanınızı daha hızlı oluşturmak için arama motoru reklamcılığı seçeneğini düşünün. SEO zaman alır. Arama motoru pazarlaması (SEM) ise zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Ve sizinki gibi ürün ve hizmetleri aktif olarak arayan hedef kitlelerin önünde otomatik olarak görünmenizi sağlar.

Arama motoru reklamcılığı nedir?

Arama motoru reklamcılığı (aynı zamanda arama reklamcılığı, internet arama reklamcılığı veya çevrimiçi arama reklamcılığı olarak da bilinir), Ücretli reklamlarınızı Google, Yandex, Bing ve Yahoo gibi çeşitli arama motorlarındaki arama sonuçları arasında doğrudan görüntülemenize olanak tanır.

Arama reklamcılığını kullanan reklamverenler, reklamlarını aktif olarak belirli anahtar kelimeleri arayan kullanıcılara gösterir. Birileri reklamı her tıkladığında bir ücret öderler. Bu tür PPC (Pay Per Click) reklamcılığı özellikle etkilidir. Çünkü arama yapan kişiler, arama sorgularıyla niyetleri hakkında çok şey ortaya koyma eğilimindedir.

Arama motoru reklamları nedir?

Bing ve Yahoo’da, arama motoru reklamları genellikle organik arama sonuçlarının yanında da görünebilirken, bu, Google ile diğer arama motorları arasındaki temel farklardan biridir. Çünkü Google, reklamları yalnızca arama sonuçlarının üstünde ve altında gösterir. Ne olursa olsun, arama ağı reklamları aşağıdaki temel unsurları içerir;

 • En büyük ve en dikkat çekici reklam bileşeni olduğu için alakalı, dikkat çekici anahtar kelimeleri içermesi gereken bir başlık (headline)
 • Display URL olarak belirttikleri, kullanıcıların nasıl bir sayfaya ineceğine dair önbilgi vermenizi sağlayan ve final URL’den farklı olarak sizin istediğiniz gibi kişiselleştirebileceğiniz bir link.
 • Ürününüz veya hizmetinizle ilgili en önemli ayrıntıları vurgulamak ve kullanıcıları neden tıklamaları gerektiğine ikna etmek için açıklama metni (description)
 • Reklam uzantıları; Reklamınızın sonuçlar listesinde daha fazla yer kaplamasını sağlayan, görünürlüğünü arttıran ve ürün veya hizmetiniz hakkında daha fazla bilgi vermenizi sağlayan ek alanlar.

İstenilen Tıklama Oranına ulaşmak için bunların tamamı birbirleriyle uyumlu bir kurguda çalışmalıdır.

Arama motoru reklamcılığı nasıl çalışır?

Arama motoru reklamcılığı, reklamverenlerin ürün veya hizmetleriyle ilgili belirli anahtar kelimeler için teklif verdikleri açık artırma bazlı bir sistem kullanarak çalışır. Bununla birlikte, tekliflerin ve tıklamaların birbirinden farklı olduğu belirtilmelidir. Bir anahtar kelime öbeği için 10 TL teklif verebilmeniz, her bir reklam tıklaması için 10 TL borçlandırılacağınız anlamına gelmez.

Anahtar kelime seçimi, hangi aramaların reklamlarınızı göstereceğini belirler. Bu nedenle, en uygun terimleri belirlemek için kapsamlı anahtar kelime araştırması yapmadan, potansiyel olarak hedef kitlenizi kaçırabilirsiniz. Doğru anahtar kelimeleri seçmek çok önemlidir. ( Yüksek hacimli ve düşük rekabete sahip olanlar. ) Ayrıca reklamınızın sıralamasını yükseltebilir. Ayrıca maliyeti düşürür.

Rekabetçi bir TBM teklifi ve hedefi iyi belirlenmiş anahtar kelimeler önemlidir. Ancak unutmayın ki Kalite Puanınız da SERP sıralamanızda önemli bir rol oynar.

Kalite Puanı, reklamınızın hedef kitlenizin ihtiyaçlarını ve arama amacını ne kadar iyi karşıladığını gösterir. Arama motoru bunu, arama yapanlara mümkün olan en yararlı sonuçları sağlamak için kullanır. Kalite Puanını hesaplamak için , SEM platformları farklı faktörlere bakar.

Ayrıntılı bir stratejiye sahip olmanın faydaları

1. Hızlı ve Kolay Uygulama

Arama ağı reklam kampanyası oluşturmak nispeten hızlı ve kolaydır. Oldukça esnektir. Ve yapılandırılabilirsiniz. Tipik olarak sadece birkaç saat içinde kurabilirsiniz. Ek olarak, geçici değişiklikler yapabilirsiniz. Böylece web sitenizin içeriğini, anahtar kelimelerinizi ve reklam harcamalarınızı hedef kitlenizin davranışına göre sürekli olarak uyarlayabilirsiniz.

2. Yüksek Kullanıcı Niyeti

Arama reklamcılığı anahtar kelime odaklı arama sorgularına dayandığı için arama kullanıcılarına yüksek oranda hedeflenmiş reklamlar sunar. İnsanlar size neyi sevdiklerini söylüyor. Böylece uygun bir kitleye ulaşıyorsunuz. Aslında, bir anket , arama yapanların %90’ının tam olarak ne aradıklarını bildiklerini gösteriyor. Bu, harekete geçmelerini istediğinizde (satın alma, indirme, kaydolma vb.) İyi bir işarettir.

Ayrıca, ücretli arama reklamları detaylı derecede hedeflendiğinden, diğer reklam türlerine göre çok daha az müdahaleci olarak kabul edilirler. İnternet kullanıcıları için daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlarlar. Dönüşüm oranlarınız artacaktır. Yatırım getiriniz de büyük ölçüde artacaktır.

3. Hızlı sonuçlar

Organik arama sonuçlarında üst sıralar için sınırlı alan vardır. Ve bu gıpta edilen pozisyonlara ulaşmak çok fazla SEO çalışması gerektirir. Hatta orada bulunmak geniş zaman ve sabır ister. Bununla birlikte, SERP’lere ödeme yaparak (burada da alan sınırlı olsa da), en üst sırayı almak çok daha hızlı ve daha kolaydır.

4. Daha Fazla Marka Bilinirliği

Arama motoru reklamcılığı da marka bilinirliğini artırmaya önemli ölçüde yardımcı olur. Reklam sıralamanız ne kadar yüksek ise, o kadar fazla görünecektir. Potansiyel müşteriler zamanla size daha aşina hale geldikçe sizi alakalı, güvenilir bir şirket olarak tanıyacaktır. Arama terimleri de, ürününüz, hizmetiniz veya markanızla giderek daha fazla alakalı hale gelecektir. Ayrıca, insanlar sitenize tıkladığında ve yeniden hedefleme pikseliniz olduğunda, görüntülü reklamlarda marka adınızı ve değer teklifinize maruz kalacaklardır.

5. Derinlemesine Ölçülebilirlik ve Analiz

Google, Yandex ve Bing gibi arama motorları, reklamverenlere gerçek zamanlı veriler sağlar. Ayrıca, kampanya performansının kolayca izlenip ölçülebilmesi için ücretli arama analizi yaparlar. Aşağıdakiler gibi yararlı, derinlemesine bilgileri izlemenize olanak sağlarlar.

Harcanan para ve üretilen değer

 • Toplam gösterimler
 • TO
 • TBM
 • Ortalama reklam konumu
 • Dönüşüm oranı
 • Dönüşüm başına maliyet
 • Potansiyel müşterilerin coğrafi konumu
 • Ne tür bir cihaz kullanıyorlar
 • Sayfada geçirilen ortalama süre
 • Sitenizde hangi sayfaları ziyaret ettiler

Arama Motoru Reklam İstatistikleri

arama agi reklamları

İster bir arama ağı reklamcılığı stratejisi benimsemeyi planlıyor olun, ister hali hazırda iyileştirilmesi gereken bir stratejiniz olsun, dikkate alınması gereken bazı ilginç istatistikler vardır.

2016 yılında, ABD’de dijital arama reklamcılığı harcaması yalnızca 29,24 milyar dolardı. 2017’nin ilk yarısında 19,1 milyar dolara ulaştı . 2019 yılına kadar ise 40,6 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Bugün, arama reklamcılığı harcaması , toplam dijital reklam harcamasının neredeyse yarısını oluşturmaktadır.

Ocak 2018 itibarıyla Google, ABD’deki tüm arama sorgularının% 63,4’ünü oluşturarak sürekli pazar liderliğini koruyor. Microsoft Siteleri (Bing dahil)% 23,7 pazar payına sahiptir. Ve Oath (eski adıyla Yahoo)% 11,9’luk bir arama pazar payına sahiptir.

Amerika’da bir Google Ads arama kampanyasındaki ortalama işlem başına maliyet 59,18 ABD dolarıdır. En pahalı anahtar kelime öbeği de Google Reklamlar’da tıklama başına 935,71 $ ile “en iyi mezotelyoma avukat” dır.

2021 İçin 2 Ana Arama Ağı Trendi

1. Gelişmiş Kitle Hedefleme

Birçok deneyimli reklamveren , ayrıntılı bir anahtar kelime stratejisinin artık yeterli olmadığını söylüyor. Aksine, en başarılı arama reklamcılığı stratejisi, yoğunlaştırılmış kitle hedeflemeyi de içinde barındıracaktır. Bu, son derece özelleştirilmiş mesajlar, geliştirilmiş ve kişiselleştirilmiş bir kullanıcı deneyimi ve daha iyi para kazanma stratejileri anlamına gelecektir.

Anahtar kelimeler temel olmaya devam ederken, değişimi yönlendiren ve iyi kampanyaları büyük, yüksek kârlı kampanyalardan ayıran, yüksek düzeyde bölümlere ayrılmış bir hefef kitle olacaktır.

2. Sesli Arama Büyümeye Devam Ediyor

Sesli aramanın artan popülaritesi ile birlikte artık arama sorgularına ve arama motorlarından gelen yanıtlara tam cümleler giriş yaptı. Reklamverenler, sesli arama kalıplarını düşünerek kampanyalarını bunlara göre de optimize etmek zorundalar.  Arama davranışlarının sesli aramayla nasıl değiştiğini kesinlikle kabul etmeleri gerekir. Özellikle Google Home, Amazon Echo) veya ekran aracılığıyla (Siri, Cortana, Google Assistant) bunlar arama alışkanlıklarını tamamen değiştireceğe benziyor.

Arama Ağı Reklamları ile Organik Sonuçların Önüne Geçin

Arama motoru reklamcılığı sizi, sunduğunuz ürün veya hizmetleri aktif olarak arayan kullanıcıların doğrudan tam önüne çıkartır. Ayrıntılı bir stratejinin organik sonuçların önüne geçmenize yardımcı olabileceğini unutmayın. Doğru yapıldığında, internet arama reklamcılığı, marka bilinirliğini artırmanın, potansiyel müşteriler oluşturmanın, çevrimiçi satışları artırmanın ve yeni müşteriler kazanmanın en iyi yoludur. Elbette, bu yalnızca optimize edilmiş bir tıklama sonrası açılış sayfasıyla eşleştirildiğinde gerçekleşecektir.

Ajansımız kullanıcı dostu bir yaklaşım, ekip işbirliği, gelişmiş analitik ve daha fazlasını içeren tıklama sonrası optimizasyonları ile en etkili reklam deneyimini yaratmak için dijital adımları atar.