Görüntülü Reklamlar

Görüntülü Reklamlar ; Banner Reklamlarınızı yayınlayabileceğiniz reklam türüdür. Reklamlarınızı yayınlayabileceğiniz bu ağ 2 milyondan fazla web sitesi, video ve uygulamadan oluşur.

google reklamları ajansı

Görüntülü Reklamlar Yayın Ağı

Görüntülü Reklamlar kimlere gösterilir?

Görüntülü Reklam Ağını kullanarak dünya genelindeki İnternet kullanıcılarının %90‘ına görüntülü reklamlar ile mesajınızı iletirsiniz.

 

Görüntülü Reklamlar yoluyla Zengin Görselleri de kullanarak Dikkat Çekin!

Çeşitli boyutlarda, zengin görseller oluşturabilirsiniz. Hedef kitlenizin dikkatini çekin. Bu bannerları işletmenizle alakalı olabilecek haber siteleri, blog siteleri ve diğer sektörel sitelerde yayınlayın.

görüntülü reklamlar

Gelişmiş Hedefleme Teknolojisi

Görüntülü Reklam Ağı ile reklamlarınızı belirli bir içerikte yayınlayabilirsiniz. Örneğin “lüks yaşam tarzı” veya “hurriyet.com.tr” gibi. Belirli bir kitle de “genç anneler” veya “yeni bir ev satın almak isteyen kullanıcılar” kullanabilirsiniz. Belirli bir konum veya bir çok hedefleme yöntemi de seçenekleriniz arasında bulunuyor.

Görüntülü Reklamları Neden Kullanmalısınız?

Kalıcı Etki : Görüntülü reklamlar, ziyaretçilerinizin üzerinde daha kalıcı bir etki bırakır.

Satış Potansiyeli : Ürün ve hizmet satışınıza katkı sağlar.

Müşteri Sadakati : Görüntülü reklamlar, müşteri bağlılığı oluşturur.

İyi Etkileşim : Müşterilerle etkileşim kurmanıza olanak sağlar.

Marka Bilinirliği : Marka bilinirliğinizi arttırır.

Kaliteli Yüksek Trafik : Doğru kurgulanmış bir görüntülü reklam kampanyası web sitenize kaliteli, yüksek trafik getirir.

Görüntülü Reklamlar nedir?

İlk görüntülü reklam 27 Ekim 1994’te HotWired’da interneti süsledi ve alttaki şu resime benziyordu;

ilk görüntülü reklam

Görüntülü Reklamcılık

Reklam metninden net olarak anlaşılmasa da, reklam, ziyaretçilere bir sanat müzesinde sanal bir tur sunarak AT&T adlı internet firmasını tanıtıyordu. Görüntülü reklamlar 1994’ten beri uzun bir yol kat etti. İşte bugün tipik bir görüntülü reklam şöyle görünüyor:

görüntülü reklam örneği

Ancak değişen yalnızca görüntülü reklamların görünümü değil. Kullanıcıların görüntülü reklamcılığı görme sıklığı yıllar içinde katlanarak arttı.

görüntülü reklam sıklığı

Rakamlara bakınca bu çok büyük bir sıklık. Muhtemelen geçen yıl 380 milyon kişinin mobil tarayıcılarında adblock yazılımı kullanması bu yüzden. Ve 236 milyon kişinin masaüstü tarayıcılarında Adblock yazılımını kullanmasının nedeni.

Kullanıcıların Adblock yazılımını kullanmayı tercih etmelerinin nedenlerinden bazıları şöyle;

Kötü amaçlı yazılım tehdidi, kesinti, yavaş web sitesi yükleme süresi, çok fazla web sayfasında çok fazla reklam ve bilinmeyen taraflarca takip.

Peki bu, görüntülü reklam kampanyaları oluşturmanın bir anlamı olmadığı anlamına mı geliyor? Aslında tam tersine, doğru kitleyi doğru mesajla hedefleyen görüntülü reklamlar oluşturduğunuzda, marka bilinirliğini ve yatırım getirinizi önemli ölçüde artırma potansiyeline sahip olacaksınız. Peki görüntülü reklamcılık tam olarak nedir?

Görüntülü reklamcılık , bir ürün veya hizmetin Google Görüntülü Reklam Ağı ve Facebook gibi yayıncı web sitelerinin ağlarındaki resimler ve videolar gibi görseller aracılığıyla reklamını yapma sürecini belirtir.

Görüntülü reklamlar, ilgili üçüncü taraf web sitelerine başlık sayfası, resim ve metin reklamlar şeklinde yerleştirilir. Görüntülü reklamcılık, bir web sitesine yerleştirilen her görsel reklamı içeren genel bir terimdir. Aslında üç temel kategoriye ayrılabilir.

 1. Site yerleştirme reklamcılığı: Bu görüntülü reklamcılık türünde, reklamveren / pazarlamacı görüntülü reklamlarını yayınlamak istediği web sitesini seçer.
 2. İçeriğe dayalı reklamcılık: Bu tür görüntülü reklamcılıkta, ağlar ilgili web sitelerine reklamlar yerleştirir, örneğin bir evcil hayvan edinme web sitesinde köpek maması reklamı gösterir.
 3. Yeniden pazarlama: Yeniden pazarlama görüntülü reklamları, web sitenizde veya tıklama sonrası açılış sayfanızda bulunan ancak ilgili dönüşüm hedefini tamamlamadan ayrılan kullanıcıların önünde görünür.

En Yaygın Kullanılan Reklam Boyutları

display ad sizes

 • 240 x 400
 • 320 x 50
 • 468 x 60
 • 728 x 90
 • 250 x 250
 • 200 x 200
 • 336 x 280
 •  300 x 250
 • 120 x 600
 • 160 x 600
 • 300 x 600

Görüntülü Reklamlar, kullanıcıların aktif olarak sizinkine benzer bir ürün / hizmet aradıkları bir çekme yaklaşımı kullanan arama reklamcılığının aksine çalışır. Görüntülü reklamcılık, görüntülü reklamlarınızı gören kullanıcıların, yeniden pazarlama kampanyaları nedeniyle ya da belki de teklifinizle alakalı bir web sitesine göz atmaları nedeniyle bu reklamlar için bilinçli olarak hedeflendiği bir push yaklaşımı kullanır . Görüntülü reklamcılık, yerel reklamcılıktan da çok farklıdır.

Yerel reklamlara(native ads) karşı görüntülü reklamlar

Görüntülü reklamlar, kullanıcıların çevrimiçi olarak gördüğü tüm reklamları dahil etmek için bir çatı terim olarak kullanılır. Terimi, doğal reklam girişimleri platformun içeriğine uygun bu reklam bir formuna karşılık gelir. Ama öyle değildir. Bu, mesajı o platformun kullanıcıları tarafından daha kolay tüketilebilir hale getirmek için yapılır. Yerel reklamlar, Facebook’ta önerilen gönderiler veya Twitter’da tanıtılan gönderiler gibi, akış içinde görünür ve rahatsız edici değildir. 

Bu nedenle, görüntülü reklamların amacı öne çıkmak iken, yerel reklamların, bulundukları web sayfasıyla uyumlu olması ve hiç reklam gibi görünmemesi amaçlanır. Yerel reklamlar çoğunlukla sosyal medya beslemelerinde ya da bir web sayfasında önerilen içerik olarak bulunur. Reklamlar, sayfanın içerik akışının bir parçası gibi görünür. Yerel reklamlar web sayfalarıyla harmanlanarak yumuşak satışa odaklanırken, görüntülü reklamlar dikkat çeker. 

Yerel reklamlar, kullanıcılara ilgilerini çeken eğitici reklam içeriği sundukları için web sitenize trafik çekmek için idealdir. Eğer kullanıcıları belirli bir konuda eğitmek istiyorsanız veya onları daha fazla teklif görmeleri için web sitenize çekmeye çalışıyorsanız, yerel reklamlar oluşturmak en iyi seçeneğinizdir. Yerel reklamlar müdahaleci değildir ve bu nedenle afiş körlüğünden etkilenmez. 

Ancak kampanyanızın amacı marka bilinirliğini artırmak, kaybedilen müşterileri yeniden hedeflemek veya müşteri edinmeyi artırmaksa, bir görüntülü reklam kampanyası oluşturmak daha doğru yoldur.

Pazarlama kampanyalarınıza neden görüntülü reklamlar eklemelisiniz?

Görüntülü reklamlar, size tekliflerinizi çok çeşitli reklam şekillerinde sergileme fırsatı sunar. Ayrıca, Google Görüntülü Reklam Ağı gibi reklam platformlarında görüntülü reklamlar oluşturduğunuzda, reklamlarınızın tüm dünyadaki milyonlarca web sitesindeki kullanıcılara ulaşma potansiyeli bulunur.

Görüntülü reklamcılık, marka bilinirliği oluşturmanın ve işletmenizle tek başına ilgilenmeyen ancak görüntülü reklamınızı aradıkları çözümle alakalı bulan kullanıcılardan tıklama, dönüşüm ve satış elde etmenin harika bir yoludur.

Görüntülü reklamların başarısı, doğru web sitesinde doğru zamanda doğru kullanıcıyı hedeflemekten geçmektedir.

Yeniden pazarlama kampanyaları açısından, görüntülü reklamlar, web sitenizden ayrılan kullanıcılara belirli bir tekliften yararlanmayarak neler kaçırdıklarını hatırlattığı için müşteri edinme ve marka bilinirliği için mükemmeliyet yaratır.

Görüntülü reklamlar, biçimleri dikkat gerektirdiğinden pazarlama yatırım gelirinizi artırma potansiyeline sahiptir. Marka bilinirliğini ve görünürlüğünü artırırlar. Ve yeniden hedefleme kampanyalarıyla ilgili kitleleri hedeflerler.

Düzgün bir şekilde optimize edildiğinde ve doğru hedef kitleye hedeflendiğinde, görüntülü reklam pazarlamacılarına birden fazla reklam fırsatı sunuyor. Bu nedenle ABD’de görüntülü reklam harcamasının 70,69 milyar dolara çıkması bekleniyor.

Aslında, görüntülü reklam harcaması 2016’da arama ağı reklam harcamasını geçti ve 2021’de de liderliğini koruyacağı tahmin ediliyor.

Optimize edilmiş görüntülü reklamlar oluşturmak, görüntülü reklamcılık kampanyanızın başarısı için önemlidir. Bu rehber, görüntülü reklam kampanyaları oluşturmayla ilgili bilmeniz gereken her şey hakkında size bilgi verecektir. Önümüzdeki bölümlerde şunlardan da bahsedeceğiz;

 • Görüntülü reklam kampanyaları yürütmek için en popüler reklam platformları. 
 • Her platform için görüntülü reklamları nasıl optimize etmelisiniz. 
 • Neden görüntülü reklamları alakalı bir tıklama sonrası açılış sayfasıyla bağlamak sizi pazarlama başarısına götürür?
Artık görüntülü reklamcılığın ne olduğunu ve pazarlama kampanyalarınızda görüntülü reklamları neden kullanmanız gerektiğini bildiğinizi varsayıyorum. Google Ads ve Facebook’ta görüntülü reklam kampanyalarını nasıl oluşturacağınızı tartışmaya geçelim.

Google Ads'de görüntülü reklam kampanyaları oluşturma ve yönetme

Google Görüntülü Reklam Ağı (GDN), 2 milyondan fazla site, blog uygulaması ve diğer video içeriği web sayfalarından oluşan bir ağda toplam İnternet kitlesinin% 90’ına ulaşma potansiyelindedir. Google Görüntülü Reklam Ağı’nın (GDN) hedefleme seçenekleri, mesajınızı doğru yerde ve doğru zamanda stratejik olarak gösterebileceğiniz doğru kitleyi bulmanıza yardımcı olur. Google görüntülü reklamlarını şu amaçlar için kullanabilirsiniz:

 • Yeni müşteriler bulun veya mevcut müşterilerinizle etkileşim kurun; Ürünlerinizle ilgilenme olasılığı en yüksek olan kullanıcılara teklifleri göstermek için görüntülü reklamları benzer kitlelere ve pazardaki kitlelere hedefleyin. Bu aynı zamanda yeni müşteriler bulmanız için de yardımcı olur. Google Ads, web sayfanızı ziyaret etmiş ancak herhangi bir işlem yapmadan ayrılmış kullanıcılarla yeniden etkileşim kurmak için yeniden pazarlama listeleri gibi verileri kullanmanıza imkan tanır.
 • Otomasyonla daha fazla dönüşüm sağlayın; Google, size mevcut kitlelere ve tıklama sonrası açılış sayfalarına göre yüksek performanslı kitleleri bulur. Sonrasında daha fazla dönüşüm elde etmenize yardımcı olan otomatik bir hedefleme seçeneği sunar. Google Ads, kampanyalarınızı zaman içinde otomatik olarak optimize eder. Sizin için hangi kitlelerin işe yaradığını öğrenir ve reklamlarınızı yalnızca bu kitlelere gösterir.

Google arama ağı, belirli bir ürünü / hizmeti arayan kullanıcılara reklamlarla ulaşır. Google görüntülü reklamlar ise satın alma döngüsünün başlarında kitlelerin dikkatini çekmenize yardımcı olur. Görüntülü reklamlarla, etkin bir şekilde çözüm aramaya başlamadan önce teklifinizi ziyaretçilere gösterebilirsiniz. Google Ads’de görüntülü kampanyalarınız için kullanılabilen reklam biçimleri şöyledir:

leaderbord 728×90
banner 468×60
half banner 234×60
button 125×125
skyscraper 120×600
wide skyscraper 160×600
small rectangle 180×150
vertical banner 120×240
small square 200×200
square 250×250
medium rectangle 300×250
large rectangle 336×280
half page 300×600
portrait 300×1050
mobile banner 320×50
large leaderbord 970×90
billboard 970×250
Google görüntülü reklamlarınızla hedefleyebileceğiniz kitleler şunlardır:
 1. Özel yakın ilgi alanı kitlesi: Kendi oluşturduğunuz bir kitle listesidir. Liste, müşterilerinizin en son çevrimiçi davranışına göre oluşturulur. 
 2. Hedef kitlenin amacı: Hedef kitlenin amacı, görüntülü reklam kampanyalarınız için ideal kitleyi tanımlamanıza ve onlara ulaşmanıza yardımcı olur. Kitlelere satın alma kararları verirken ulaşmak için cinsiyet, yaş vb. Gibi standart kitle segmentlerinin ötesine geçme seçeneğiniz vardır. 
 3. Özel amaç kitlesi: Yakın ilgi alanı kitlesine benzer şekilde, özel amaç kitlenizi tanımlayabilirsiniz. İdeal müşterilerinizin web sitelerinde ve uygulamalarda aradığı ürün ve hizmetlerle alakalı anahtar kelimeler, URL’ler ve uygulamalar ekleyerek özel amaç kitle listeleri oluşturun.
 
 Demografik hedefleme, yaş, cinsiyet, ebeveynlik durumu veya hane geliri gibi seçtiğiniz demografik gruplarda bulunma olasılığı yüksek kişilere ulaşmanıza olanak tanır.

Aslında size genel olarak 3 seçenek sunulur;

 1. Bağlamsal reklamcılık: İçeriksel reklamcılık, sizinkine benzer hizmetlere / ürünlere ilgi gösteren izleyicilerle bağlantı kurmanıza imkan tanır. Google’ın algoritması, web sayfalarını anahtar kelimeler, dilsel sayfa yapısı ve diğer bir çok faktör açısından okur. Teklifinizle ilgili anahtar kelimeleri kullanmak, pazarlama hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir. Anahtar kelime planlayıcı aracından yararlanın ve yüksek satın alma niyetine sahip kitlelere görüntülü reklamlar gösterin. 
 2. Otomatik hedefleme: Otomatik hedefleme ile, ekstra maliyetler oluşturmadan daha fazla dönüşüm elde edebilirsiniz. Görüntülü reklamlar, Google Ads’ün içeriğe dayalı motorunun bir parçası olduğundan, reklamlarınızı en ilgili web sayfalarına doğru zamanda yerleştirme yeteneğine sahiptir. 
 3. Konservatif ve agresif hedefleme: Agresif hedefleme opsiyonu, mevcut müşteri başına maliyetinizde bazı değişiklikler yaparak, olabildiğince çok müşteriye ulaşmanızı sağlar. Konservatif hedefleme yardımcı olurken, daha fazla dönüşüm elde edersiniz fakat mevcut müşteri başına maliyetinize yakın kalmanıza yardımcı olur.
 

Görüntülü reklamlar yeniden pazarlama için neden önemlidir?

Yeniden pazarlama veya yeniden hedefleme, kullanıcılar web sitenizden ayrıldıktan sonra markanızı potansiyel müşterilerinizin önünde herhangi bir işlem yapmadan tutmanıza olanak tanır. Onları ihtiyaç duyduklarında teklifinizi yeniden değerlendirmeye ikna eder. 

Yeniden pazarlama, pazarlama huniniz boyunca onlara rehberlik etmek amacıyla, potansiyel müşterilere web sayfalarınızdaki davranışlarına göre reklam göstermeyi kapsar. İşlem, potansiyel müşterilerinizin web sitenizi terk ettikten sonra internette gezinme davranışlarını izleyen çerez tabanlı piksellerle aktifleştirilir. Yeniden pazarlama görüntülü reklamları, web sayfanızdayken ilgilendikleri ürün / hizmetlerle ilgili reklamlar göstererek kayıp ziyaretçilerin geri aramasına yardımcı olur. 

Yeniden pazarlama görüntülü reklamları, web sitenizden uzaklaşan hedef kitleleriniz için değer teklifinize ışık tutmanıza yardımcı olur. Onları ihtiyaç duyduklarına inandıklarında teklifinizi tekrar gözden geçirmeye ikna eder.

İki tür yeniden pazarlama kampanyası vardır:

 1. Piksel tabanlı yeniden pazarlama ; Web sitenize veya tıklama sonrası açılış sayfanıza yerleştirilen bir JavaScript kodunun yardımıyla çalışır. Piksel eklendikten sonra, bir ziyaretçi web sitenize veya tıklama sonrası açılış sayfasına her geldiğinde, piksel, çevrimiçi etkinliklerini izlemenize ve doğru zamanda ilgili görüntülü reklamları göstermenize yardımcı olan anonim bir browser çerezi bırakır.
 2. Listeye dayalı yeniden pazarlama, belirli reklamları onlara tekrardan hedeflemek için mevcut müşterilerinize reklamlar gösterir.
 
Yeniden pazarlama görüntülü reklam kampanyalarınız, kullanıcının satın alma döngüsünün neresinde olduğuna bağlı olarak aşağıdaki iki hedefe sahip olmalıdır.
 1. Farkındalık: Kampanyalar, dönüşüm hunisinin en tepesindeki kullanıcılara, markanızla çok az etkileşimi olan ziyaretçilere yöneliktir. Farkındalık kampanyaları, ziyaretçileri ürün özellikleriniz ve diğer bilgiler hakkında bilgilendirir. Farkındalık kampanyalarını, dönüşüm kampanyalarınız için bir öncü olarak yürütebilirsiniz. 
 2. Dönüştürme: Kampanyalar, dönüşüm hunisinin ortasına, markanıza ve ürün veya hizmetlerine daha aşina olan ziyaretçiler içindir. Belki ücretsiz bir deneme için kaydolmuşlardır. Bir e-kitap indirmişlerdir. Veya bir web semineri izlemişlerdir. Ancak yine de hizmetinizi satın alma taahhüdü vermedikleri için, ilgili bir görüntülü reklamı tıklamalarını, özel bir tıklama sonrası açılış sayfasına yönlendirmelerini ve bunu yapmaya ikna olmalarını istiyorsunuz.
 
Farkındalık kampanyaları veya dönüşüm kampanyaları yürütmeyi seçseniz de, işe yarayan yeniden pazarlama görüntülü reklamları oluşturmanın anahtarı kitle segmentasyonunda gizlidir. Kitlenizi şunlara göre bölümlere ayırın;
 1. Davranış: Bir ziyaretçinin web sitenizdeyken sergileyebileceği iki tür davranış vardır. İlgilenmiyorum (ziyaretçiler web sitenizde birkaç saniyeden daha az zaman harcıyor, sitenizdeki başka bir sayfaya gitmiyor ve çıkış). Ve İlgilenen (ziyaretçiler web sitesi içeriğine göz atarlar, hatta kaynaklar sayfası, fiyatlandırma sayfası veya hakkımızda bölümü gibi diğer sayfalara bile tıklayabilirler). Yüksek niyetle ilgilenen ziyaretçilere yeniden pazarlama reklamları sunun. 
 2. Zaman: Zaman bölümlemesi üç şeyle ilgilenmeyi kapsar. İlk olarak, ziyaretçinin web sitesi ziyareti ile onlara ilk görüntülü reklamı gösterdiğiniz zaman arasındaki süre. Ziyaretçilerin reklamları görme sıklığı. Ziyaretçinin web sitesine ilk ziyareti ile yeniden pazarlama reklamlarını görmeyi bıraktığı zaman arasındaki süre. 
 3. Mevcut müşteriler: Görüntülü reklamlarınızı, platformunuzda o kadar aktif olmayan müşterilere gösterin. Belki yeni özellik güncellemesi onları daha aktif olmaya ikna edebilir.
Yeniden pazarlama görüntülü reklamlarınızı kullandığınız reklamcılık platformuna bağlı olarak, birden çok biçime sahip olabilir. Ancak optimize edilmiş bir yeniden pazarlama reklamının bileşenleri temelde aynı kalır.

Optimize edilmiş yeniden pazarlama görüntülü reklamları

Yeniden pazarlama görüntülü reklamlarını optimize etmek, aşağıdaki bileşenlere sahip reklamlar oluşturmayı içerir.

 • İkna edici bir başlık: Reklam başlığı, ziyaretçilerin web sitenizdeki deneyimiyle alakalı olmalı ve göze çarpacak şekilde yazılmalı.
 • Alakalı, görsel olarak çekici medya: Görüntülü reklam medyanız, reklam metninizde sunulan teklifle alakalı olmalı ve görsel olarak çekici görünmeli. Anında görsel bir bağlantı kurmak için, ziyaretçinin web sitenizde gördüğünü bildiğiniz marka renklerini kullandığınızdan emin olunmalı. 
 • Alakalı bir CTA düğmesi: CTA düğmesini zıt bir renkte tasarlayın ve üzerine uygun bir kopya ekleyin. 
 • İşlem Yapılabilir Kopya: Görüntülü reklamlar sınırlı karaktere sahiptir, hemen konuya giren ve ziyaretçilere tıklama için bir teşvik sunan reklam kopyası muhtemelen size daha fazla tıklama getirecektir. 

Yığın yeniden pazarlama görüntülü reklamının ikna edici bir başlığı, görsel olarak çekici grafikleri ve üzerinde işlem yapılabilir kopyası vardır.

Hedef kitlenizin, yeniden pazarlama reklamının ötesinde markanızla olan yolculuğuna devam etmesini istiyorsanız, reklamlarınızı her zaman alakalı tıklama sonrası açılış sayfalarına bağlayın. Görüntülü reklamlarınız için tıklama sonrası açılış sayfasını nasıl optimize edeceğiniz ve tüm görüntülü reklam tıklama sonrası açılış sayfalarının hangi bileşenlere sahip olması gerektiği, sonraki bölümde tartışacağımız bir konu.

Görüntülü Reklamlar Hakkında destek

Görüntülü Reklamlar hakkında destek için ajansımıza ulaşabilirsiniz.