Küçük İşletmeler için SEO’nun 5 ÖNEMLİ Faydası

 • 4 min read
Küçük işletmeler için SEO'nun 5 önemli faydası

SEO'nun Faydaları

Küçük işletmeler için SEO’nun 5 önemli faydası işte burada sizin için sıralanıyor.

SEO, küçük işletme sahiplerinin arama motorlarında daha üst sıralarda yer alan hızlı, sağlam ve kullanıcı dostu web siteleri oluşturmasına yardımcı olur, bu da sitelerine daha nitelikli potansiyel müşteriler getirmeye yardımcı olur ve sonunda dönüşüm oranlarını arttıracaktır.

Arama motoru kullanıcılarının, arama motoru sonuç sayfalarının (SERP’ler) ilk sayfasında yer alan bir siteye güvenme ihtimali, olmayan markalardan daha fazla olduğundan, SEO ayrıca işletmeniz için marka bilinirliği oluşturmaya yardımcı olur.

Küçük bir işletme sahibiyseniz eğer, güçlü bir web varlığı oluşturmak için SEO’yu kullanmalı ve işletmeniz için yeni müşteriler kazanmak ve onu bir sonraki seviyeye taşımak için rekabetlerinizi atlamalısınız.

İşte küçük işletmeler için SEO’nun en önemli 5 ANAHTAR faydası:

1- Kullanıcı Dostu Web Siteleri

SEO, küçük işletme sahiplerinin daha hızlı, daha sorunsuz ve kullanıcı dostu bir web sitesi oluşturmasına yardımcı olan etmenlerden biridir. Çoğu insan hala SEO’nun eski tanımına bağlı kalsa da, bunun yalnızca arama motorları için optimize etmekle ilgili olduğunu düşünmemeliyiz. Bugün SEO aynı zamanda kullanıcı deneyimini geliştirmekle de ilgilidir.

İyi yapılandırılmış, temiz ve düzenli web siteleri, sıradan bir ziyaretçiyi daha uzun süre kalmaya zorlayarak hemen çıkma oranını düşürür ve sayfa görüntülemelerini önemli derecede artırır. Benzer şekilde, yüksek düzeyde alakalı içerik (satış sayfaları ve blog makaleleri), sorularına yanıt verme, acil sorunlarını çözme ve sitenizde tam olarak aradıklarını bulmalarına yardımcı olma olasılıkları daha yüksek olduğu için okuyucularınızı mutlu eder.

Sayfa içi SEO, doğru yapıldığında kullanıcılarınızı mutlu eder, bu da kullanıcılarına yüksek kaliteli bilgi sunmayı sevdikleri için arama motorlarını da mutlu eder.

2- Daha Fazla Müşteri Getirir

Kabul edelim, bir web sitesine sahip olmanın temel nedenlerinden biri, rekabette öne çıkmak ve müşteri tabanınızı artırmaktır. Aksi takdirde, neden pazarlamaya 10.000 Lira yatırım yapasınız, değil mi? SEO optimizasyonlu bir web sitesine sahip işletmelere daha fazla müşteri gelir ve buna sahip olmayan işletmelerden iki kat daha hızlı büyür.

SEO muhtemelen bugün var olan en verimli ve uygun fiyatlı pazarlama stratejisidir. Ayrıca, yalnızca ürününüzü veya hizmetinizi aktif olarak arayan müşterileri getirecektir!

Birkaç saat, enerji ve az miktarda para harcamaya istekliyseniz, SEO, web sitenize “hedeflenen” trafik ve nihayetinde, şimdiye kadar kullanacağınız diğer pazarlama taktiklerinden daha fazla müşteriyi işletmenize getirmeye yardımcı olacaktır.

3- Daha İyi Dönüşüm Oranları

SEO için optimize edilmiş web siteleri daha hızlı yüklenir, okunması ve gezinmesi kolaydır. Ve mobil ve tabletler de dahil olmak üzere hemen hemen her tür cihazda düzgün şekilde görüntülenir. Okunması ve gezinmesi kolay web sitelerinin okuyucularınızın veya ziyaretçilerinizin dikkatini çekmesi ve dikkatini çekmesi daha olasıdır. Yani, sadık müşterileriniz, aboneleriniz ve geri gelen ziyaretçileriniz olma olasılıkları daha yüksektir.

4- Marka Bilinirliği Oluşturur

SERP’lerde (Arama motorları) daha üst sıralarda yer almanın faydalarından biri marka bilinirliği oluşturmaktır. Siteleriniz Google, Yahoo ve Bing gibi büyük arama motorlarının ilk sayfasında göründüğünde, potansiyel müşterileriniz, güçlü bir web’e sahip olmayan diğer markalardan ziyade belirli bir terimi aradıklarında markanıza güvenme olasılıkları daha yüksektir. Yani mevcudiyetiniz size fayda sağlar.

Bu nedenle daha iyi marka bilinirliği (yerel veya ulusal olarak genişleyen) oluşturmak isteyen küçük işletmeler SEO’ya yatırım yapmalı ve işleriyle ilgili anahtar terimler için en üst sıralarda yer almaya başlamalıdır. Artık 90’larda değiliz; arama motorları artık markanızı oluşturmada veya kırmada önemli bir rol oynamaktadır. İyi bir SEO Ajansı ile çalışmak sizi başarıya götürür

5- Rekabeti Kolaylaştırır

Aynı sektörde bulunan, benzer ürünleri benzer fiyatlarla satan iki işletme örneğini ele alalım. Birinin optimize edilmiş bir web sitesi varken, diğerinin optimize edilmemiş bir web sitesi var. Her şeyin eşit olduğunu düşünürsek, sizce hangi şirket yerel aramalardan web sitesine daha fazla müşteri çekecek? Hangi şirket daha hızlı büyüyecek ve daha başarılı olacak?

Arama motorları ve SEO çok güçlüdür. Rakipleriniz SEO pazarlaması yapıyorsa, kendinize neden böyle bir stratejiye henüz yatırım yapmadığınızı sormalısınız. Ve en kısa zamanda bir dijital pazarlama uzmanı‘na başvurmalısınız.

Sonuç

SEO, küçük işletme sahiplerine birçok avantaj sunar ve bu yazıda bunları ele aldık. Tekrar Kısa Özet geçmek gerekirse;

 1. Daha iyi ve kullanıcı dostu bir web sitesi oluşturmanıza yardımcı olacaktır.
 2. Yeni müşteriler bulur ve büyüme hızınızı arttırırsınız.
 3. Yeni pazarları keşfetmenize olana tanır.
 4. Dönüşüm oranlarınız tavan yapsın
 5. Daha iyi sıralamalarla marka bilinirliği oluşturun 
 6. E-posta pazarlamacılığı ile özel bir hayran kitlesine ulaşın
 7. En son gelişmeleri takip edin 
 8. Rekabette öne geçin 
 9. İşletmenizi 7/24 açık tutun 
 10. SEO ayrıca sosyal medya pazarlaması için iyidir
 
 Yazıda Küçük işletmeler için SEO’nun 5 önemli faydası diye başladık, özette 10 fayda’ya kadar çıktık.
Gördüğünüz gibi SEO’nun faydalarıda fındığın faydaları gibi saymakla bitmiyor. 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir