SEO

SEO Nedir?

İngilizce’deki “Search Engine Optimization” kelimelerinin kısaltılmış halidir. Dijital pazarlamanın en önemli alanlarından biridir. Türkçe’ye “Arama Motoru Optimizasyonu” olarak geçer SEO. Sitenizin internet üzerinden arama yapan kullanıcıların aradıkları içeriklere dair en alakalı verileri bulduran arama motorlarının sıralama kriterlerine uygun bir şekilde optimize edilmesi süreçlerinin tamamına denir. Sitenizin, diğer siteler arasından sıyrılarak ziyaretçilere getirilmesi açısından büyük önem taşıyan SEO işlemi, sitenizi google ve diğer arama motorlarının (Yandex, Bing vs. )sıralama kriterlerine uyumlu hale getirir. 

Web sitelerine özel çalışma yaparak, standart yapıya ulaştırma, hata giderme ve genel manipülasyon uygulamaları kullanır. Böylece arama motorları arama sonuçlarında beklenen anahtar kelimelerde ilk sıralara çıkarılması işine verilen isimdir. Arama motoru optimizasyonu olan (SEO), organik arama sonuçlarında daha yüksek bir sıralamayı yakalamak amacıyla, yardımcı tekniklerle bir web sitesine trafik artırmanın yoludur.

seo

SEO ipuçları ve stratejiler, bir web sitesinin sıralamasını belirler. Hem iç hem de dış faktörleri iyileştirmeyi amaçlar SEO teknikleri. Zaten google bu şekilde tanımlamaktadır. Yani google der ki; algoritmalar doğrultusunda web sitenize yapılan çalışmalar başarı sağlar. SEO Optimizasyonu bir çok alan için kullanılabilir. İş, Müşteri, Pazarlama, Marka bilinci oluşturma ve hatta rakiplerinizi belirleyip çözüm becerileri geliştirme ile birlikte bazı web programlama uzmanlığını içerir. Arama motoru optimizasyonu asla büyü ya da sihirli değnek değildir. Harikalar yaratamaz. Ancak doğru ve doğal teknikler uygulanırsa süreç içerisinde hedeflediğiniz sıralamaları yakalamanıza olanak sağlar.

seo

Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

SEO çalışması yalnızca belirli kelimelerde sıralama yükseltmenin ötesinde karmaşık ve detaylı bir süreçtir. SEO’nun amacı ziyaretçilerin yaptıkları sorgulara göre en doğru bilgi ve hizmeti verebilmektir. Antalya Dijital Pazarlama olarak SEO hizmeti verdiğimiz firmalara en yararlı olacak içeriği sunuyoruz. Arama motorlarının teknik anlamda bu içeriğe daha kolay ulaşabilmesini sağlıyoruz. Ve içeriğin kalitesini arttırmak için bağlantı iyileştirmeleri gerçekleştirerek kapsamlı bir çalışma yürütüyoruz.

Alanında uzman SEO ekibimiz, eğitimlere katılarak kendini her an daha da geliştiriyor. SEO’daki yenilikleri çalışmalarına titizlikle yansıtarak veriminizi arttırıyoruz. Kesintisiz ekip koordinasyonumuz sayesinde de bilgilerimiz daima güncel ve doğru kalmaktadır.

SEO Çalışması Neden Gerekli?

SEO çalışmalarının kurumsal firmalar, e-ticaret firmaları, haber siteleri ve birçok blog için önemli bir dijital pazarlama yeri bulunur. Etkin yapılması durumunda iyi sonuçlar alınabilecek olan SEO ile ürünleriniz ve hizmetleriniz, ilgili anahtar kelimeler üzerinden tespit edilip ilk sayfaya gelmeniz sağlanarak marka bilinirliğiniz ve satış oranlarınızı çok daha üst seviyelere getirecektir. Kaliteli yapılan bir SEO bir çok firma için en etkili pazarlama ağıdır.

seo

Teklifler Neye Göre Belirleniyor?

Seo Fiyatlarını belirleyebilmek için bir ön analiz süreci şarttır. Bu aşamada sitenin son 2 yıla ait trafik değerleri, trafiğinin kanallara göre dağılımı, rekabetteki konumu, trafik aldığı ve düşüş yaşadığı kelimeler olmak üzere, Google parametrelerine uyumluluk seviyesi ve domain otoritesi dikkatlice incelenir. Bu analiz rapor haline getirilerek müşteri ile bu bilgiler paylaşılır. Sonrasında maliyet değerlendirmesi yapılarak en uygun teklif sürecine geçilir.

seo

İç Seo Nedir?

Sitenin temelini oluşturan bileşenlerin doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığını analiz etmek ve iyileştirmek için yapılan site içi SEO çalışmaları kapsamına girer. Bu süreçte ilk olarak sitenin teknik incelemeleri yapıldıktan sonra web sitesinin performansı ve teknik kısımları detaylıca ele alınıp, iyileştirilir. 

Bu analizler sonrasında arama motorları tarafından sitenizin nasıl göründüğü ve hataların tespitini yapılarak web sitelerinin teknik ekipleriylene iletilip paylaşılır. Yapılan bu çalışmalar sonrası web siteleri Google tarafından indexlenmeye başlar. İlgili kullanıcılara çok daha kolay ulaşmaya ve dolayısıyla da aramalarda daha fazla yer alarak üst sıralara çıkmaya başlar.

Site Dışı SEO Çalışması Nedir?​

Web sitesinin kaliteli ve güvenilir kaynaklar (diğer web siteleri) tarafından önerilmesi önemlidir. Yani o sitenin güvenilir ve kaliteli olduğuna dair imaj oluşturulması amacıyla gerçekleştirilen tüm çalışmalar site dışı SEO çalışmalarını oluşturur. Google nezdinde, bir web sitesi, gerçekten güvenilir kaynaklardan link alıyorsa (yani referans ediliyorsa) o web sitesi de kalitelidir. Ve kullanıcılara gösterilmesi için şartlar uygundur. Bu mantıktan yola çıkılarak yapılan site dışı SEO çalışmaları, web sitelerinin prestijini en üst sıralara taşımak amacıyla güvenilir ve saygın kaynaklar tarafından önerilmesi yoluyla yapılır. Antalya Dijital Pazarlama Ajansı ile herşey daha kolay !

SEO Hizmeti

SEO hizmetini eksiksiz bir şekilde alabilmek, bu süreci sağlıklı ve verimli bir şekilde ilerletebilmek için kaliteli bir kurumsal SEO danışmanlığı almanız çok önemlidir. Özellikle kurumsal sitelerde içeriklerin az olacağı dolayısıyla index sayılarının da doğru orantılı olarak az olacağı düşünüldüğünde bu sitelerin site içi optimizasyonlarının kusursuz olması gerekir. Alacağınız kurumsal SEO danışmanlığı dahilinde web-sitenizi iyi optimize edebilecek, hataları ve eksikleri görüp bunların düzeltilmesi için çalışmalarını gerçekleştirecek bir firma ile çalışmanız sizi arama motorlarında çok daha hızlı bir şekilde üst sıralara yükseltecektir.

seo

Eğer çalışılacak kurumsal site bir e-ticaret sitesi ise bu durumda iş daha da karmaşıklaşır. Ve ilgili anahtar kelimelerde üst sıralarda çıkmak da yeterli değildir. Çünkü siteye giren ziyaretçilerin çoğu potansiyel müşteri adayları olduğundan sitenin kullanıcı dostu bir dizaynı olması gerekir. Alışveriş süreçlerinde herhangi bir aksaklık yaşanmaması kurumsal SEO hizmetlerinde son derece önemli olacaktır. Bu nedenle kurumsal SEO hizmeti alırken dönüşüm hunisi nedir? nasıl kullanılır?bilen firmalar ile çalışma ortaklığı yapmanızı öneririz. Bu sayede sitenize giren ziyaretçilerin hangi aşamalarda ürünü almaktan vazgeçtikleri görülebilir. Ve buna göre aksiyonlar alınır. Bu şekilde optimizasyonlar yapılabilir.

SEO Hizmetimiz Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Ürün ve hizmetleriniz hakkında yüzlerce hatta binlerce anahtar kelime bulunmaktadır. Bu anahtar kelimelerin neredeyse tamamı size satışa dönecek ziyaretçileri getirebilmektedir. SEO, internet pazarlama kanalları içerisinde maliyet anlamında en hesaplı, etki anlamında ise en başarılı ve kalıcı olanıdır. Sebebi ise, satışa dönecek ziyaretçinin hangi arama sonrası geleceğinin bilinmemesi ve bu yüzden gelebilecek her anahtar kelimeyi hesaba katarak yapılan kalıcı bir çalışma olmasıdır.

En avantajlı ziyaretçi kanalı: SEO ile ürün ve hizmetleriniz ile ilgili yüksek sayıda organik ziyaretçi çekebilecek anahtar kelimelerin, arama motorlarında aratılmasın da web sitenizin ilk sayfadalarda listelenerek ziyaretçi almanız sağlanır. Bu çalışma sonucunda sitenize gelen ziyaretçiye organik ziyaretçi denir. Arama motorlarından gelen organik ziyaretçilerin reklam kanalları ile siteye gelen ziyaretçilere nazaran birçok avantajı vardır. En önemlisi tabii ki maliyet.

Daha fazla satışa dönüşüm: Arama motorlarından SEO çalışması ile organik gelen ziyaretçilerin daha fazla satış yüzdesi istatistiği taşırlar. Bir başka anlatım ile SEO çalışması sonrası gelen ziyaretçi daha fazla ürün satın alır ve daha fazla ciro demektir. Bu son derece doğaldır çünkü İnternet kullanıcısı ihtiyacı olan bir ürün ya da hizmeti kendi elleri ile arama motorunda arayarak ve bularak gelmiştir. Kısacası ne aradığını bilen ziyaretçidir.

Daha fazla oturum süresi: SEO çalışması ile elde edilmiş başarı neticesinde ilk sayfada sizi bulup gelen ziyaretçilerin diğer kanallardan gelen ziyaretçilere oranla daha fazla web sitenizde zaman geçirirler. Site içerisinde geçirilen süre ve sayfa dolaşım süresi en önemli SEO kriterlerinin başında gelmektedir ve dikkatle takip edilmelidir. Site sahiplerinin bu konuda daha hassas olmalarını öneririz.

SEO ya da SEM tercihinizin cevabı sitenizin hitap ettiği sektöre, hedef kitlenize, sektördeki konumunuza, belirlediğiniz KPI’lara ve bütçenize göre çeşitlilik gösterir. SEO çalışması yaptığınızda uzun vadeli başarı sağlarken ve çoğunlukla ROI (Return On Investment) oranı daha yüksek olurken, SEM çalışmaları ile sadece ücret ödediğiniz sürece başarı sağlayabilirsiniz. Bizim önerimiz, her ikisinide kordineli bir şekilde sitenizin ihtiyaçlarına göre bir rota belirleyerek birlikte kullanmanız ve desteklemeniz olacaktır.
SEO Hizmeti tekliflerini etkileyen birçok öğe vardır. Bunlardan başlıca en önemlileri kullanılan araçlar, danışmanlar, sitenin kapasitesi ve yapılabilecek çalışmalar, anahtar kelime ve backlink yoğunluğu, müşteriden gelen taleplerdir 
SEO’da her biri başka bir sürece hizmet eden birden fazla araç kullanılmaktadır. Bu araçları sıralamak gerekirse Deepcrawl, Ahrefs, Ryte, Screaming Frog, Majestic, Search Console, Sitebulb, Ubersuggest, Google Analytics, MFI Checker, ZeoCrawlerKeyword Planner, CognitiveSEO, SEMrush, Similarweb, Ryte, Botify ve Oncrawl gibi devam edebiliriz. Antalya Dijital Pazarlama olarak bu araçları sizin için geliştiriyor, değerlendirmelerimiz sonunda aldığımız verileri ihtiyaçlarınız doğrultusunda sizlere yorumlayarak raporlama yapıyoruz. 
Öncelikli iş marka hedefleri doğrultusunda personaların tanımlanmasıdır. Kime hitap ediyoruz? Ne için hitap ediyoruz? Burada görmek istediğimiz sonuç nedir? Hedeflenecek anahtar kelimeler bunlardan bağımsız düşünülürse SEO projeniz asla başarılı olamaz. İkinci önemli nokta da rakiplerin doğru şekilde tanımlanmasıdır. Rakibiniz olarak gördüğünüz bir marka online pazarda rakibiniz olmayabilir veya bambaşka rakiplerle karşılaşabilirsiniz. 
Hedef kitle ile samimi iletişim kurmanızı sağlayan kaliteli bir blog sayfası, organik trafik açısından oldukça ehemmiyetlidir. Bunun dışında site içi link akışını SEO tarafında geliştirerek ve çeşitlendirerek blog içerikleri ile alakalı ekstra bağlantılar kurulmasına olanak sağlar. Blog içerikleri ayrıca marka bilinirliği ve itibarına da pozitif yönde etki ederek ziyaretçileri satış kanallarına yönlendirme ve paylaşım alarak alternatif backlink edinme konusunda da baya etkilidir.
Tabii ki veriyoruz, aksini söylemek mümkün mü ki? Fakat şunu unutmamak gerekir ki SEO çalışmalarının başarısı, yalnızca birlikte çalışılan SEO ajanslarının performansı ile ölçülmemelidir. SEO ajansımızın yükümlülüğü mevcuttaki problemlerin nasıl çözülmesi gerektiğini paylaşmak ve rakip analizi doğrultusunda en doğru stratejiyi oluşturmaktır. 

SEO danışmanınızın teknik anlamda değişiklikleri yapmak gibi bir yükümlülüğü yoktur. Danışmanınız teknik sorunların nasıl çözüleceğini belirterek markanın yapması gerekenlere ışık tutarak belirginleştirir ve markanın teknik ekibi bu anlamda ne kadar hızlı aksiyon alırsa o kadar hızlı başarıya ulaşması kolaylaşır. SEO çalışmalarınızı yürüten ajansınız sektörünüzdeki potansiyeli görerek tecrübeleriyle hedefiniz olan trafik için sizinle bilgi paylaşabilir.
Dijital Pazarlama, sabit ücret analizi yapmak için oldukça komplike bir hizmettir. Size özel analizler çıkararak, terzi usulü çözümler ile fiyatlama alabileceğiniz bir ajansla çalışmak bu noktada önem taşımaktadır. Her müşteriye farklı bir planlama yapmak gerektiğinden başarı oranını %100 olarak belirterek garanti veren ajanslarla çalışırken bir daha düşünmenizi öneririz. Her müşteri için ölçümleme süreci farklılık tanıdığı için işin başından net bir fiyat belirlemek ya da çalışmaya dair net bir zaman vermek sağlıklı olmaz.
SEO çalışmaları yaptırırken belirli bir süre uygulayarak daha sonrasında ihtiyacınızın kalmayacağı yanılgısına sakın düşmeyiniz. Google’ın sürekli yenilenen altyapısı ve algoritmaları bir önceki kuralının tam aksi yönünde değişiklik gösterebilir ve bu yüzden SEO aslında bir borsa gibi, bir döviz kuru gibi dalgalanarak değişikliklik gösterir. Yeni gelişmeleri takip ederek sitenizi bu yönde optimize etmelisiniz. Bundan dolayı da çalışmalar sürekli geliştirilir ve doğal olarak zaman konusunda değişimler yaşanabilir.
Doğru bir tespit yapmak belki de kasten ya da bilinçsizce yapılan negatif SEO çalışmalarının en kritik noktasıdır. SEO danışmanı çalışmaya negatif SEO çalışmasına maruz kaldığını düşündüğü web sitesine gelen bütün dış bağlantıları incelemekle başlar. Antalya Dijital Pazarlama, bu inceleme sürecini birkaç farklı araç üzerinden gerçekleştirir. Birden fazla araç kullanmamızın sebebi araştırma sürecinde en detaylı bilgilere ulaşarak müşterimize maksimum performans sağlayacak çalışmalar teslim ederek ilerlemektir. Bu araçlar üzerinden gerçekleştirilen analizlerde web sitesinin otoritesini negatif etkileyen bağlantılar tespit edilerek liste haline getirilir ve Google’ın sağladığı reddetme aracı üzerinden paylaşılır. Bunu yapmaktaki amacımız ise web sitemizin otoritesini düşürmek için kasten yapılmış negatif bir çalışma olduğunun ifade edilmesidir. Kısaca Antalya Dijital Pazarlama, baştan sona bağlantıların analizini derinlemesine yaparak müşterisine bilgi verir ve bu linklerin Google Search Console üzerinden web sitesi ile ilişiğinin kesilebilmesi için Disavow Links Tool üzerinden reddedilmesini sağlayarak bu çalışmayı tamamlar. 
Site içi SEO çalışmalarının temel amacı, sitenin temelini oluşturan komponentlerin doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığını gözlemlemek ve bu kısımları iyileştirmektir. Antalya Dijital Pazarlama, öncelikli olarak web sitesinin teknik incelemesiyle sürece başlar. Google botlarının doğru bir şekilde web sitesini analiz edip, kullanıcılara en doğru şekilde indexlenmiş sayfalar sunabilmesi adına, web sitesinin performansı ve teknik kısımları iyileştirilir. Bunu yapabilmek adına, Google botlarını birebir simüle eden araçlar kullanılır. Antalya Dijital Pazarlama’nın kendi araçlarının yanı sıra birçok farklı partnerden sağlanan site içi SEO analizi araçları da kullanılır. Bu araçların çıktıları doğrultusunda, Google’ın ve diğer arama motorlarının web sayfalarımızı nasıl gördüğünü, ne tarz hatalar olduğunu tespit edilir. Bu hataların çözümlenebilmesi adına Antalya Dijital Pazarlama danışmanları araştırmalarını ve çalışmalarını yapar, ardından da web sitelerinin teknik ekipleriyle ya da IT departmanlarıyla çalışmalarını paylaşır. Yapılan düzenlemelerle birlikte, Web siteleri artık çok daha ideal şekilde Google tarafından indexlenmeye, çok daha fazla ilgili kullanıcıya ulaşmaya ve alakalı arama sonuçlarında yer almaya başlayacaktır. 
Google’ın temel algoritması olan PageRank, uzun yıllar boyunca web sayfalarının değerlerini temsil eden rakamlar olarak karşımızdaydı. Fakat, bir süre önce, manipulasyona açık bir yapısı olması nedeniyle Google bu verileri güncellemeyi ve paylaşmayı bıraktı. Her ne kadar Google bu değeri güncellemeyi bırakmış olsa da, temel mantığı birçok web yönetici tarafından kavrandığı için, önemli olduğuna dair kanı asla azalmadı. Kısaca bahsetmek gerekirse, tıpkı sosyal hayatımızda olduğu gibi, kaliteli ve güvenilir kaynaklar tarafından önerilmek, önerilen kişi ya da nesnenin kaliteli olduğu ve güvenilir olduğu imajını oluşturur. Google’ın da düşüncesi,’’ eğer bir web sitesi, gerçekten güvenilir ve kaliteli kaynaklardan link alıyorsa (yani öneriliyorsa ve referans ediliyorsa) o web sitesi de kalitelidir ve kullanıcılara gösterilmesi uygundur’’ şeklinde çalışıyor. Fakat, geçen zamanla birlikte, bu doğal bir referans ve linkleme sisteminden, tamamiyle ücretli çalışmalara ve doğal olmayan bir yapıya döndüğü için, Google PageRank değerlerini artık güncellememeye başladı. Antalya Dijital Pazarlama’nın buradaki bakış açısı, gerçekten link edinebileceğimiz çalışmalar oluşturmak yönünde. İçerik pazarlaması adlı hizmetimiz, site dışı SEO çalışmalarının temelini oluşturuyor. Kullanıcılara ilgi çekici ve paylaşılabilir içerikler sağlayarak, farklı web sitelerinde paylaşılmasına aracı oluyoruz. Tasarım ekibimiz ve içerik ekibimiz, ortak çalışmalar yaparak müşterilerimizin potansiyel kullanıcılarının ilgisini çekecek ve onlara fayda sağlayacak içerikler üretiyor ve farklı web sitelerinde paylaşılmasını sağlıyor. 
Kullanıcı deneyimi optimizasyonu, site içi SEO çalışmalarıyla ortak birçok noktaya sahiptir. UX optimizasyonu çalışmaları, temel olarak web sayfalarını ziyaret eden kullanıcıların deneyimini iyileştirmeye, kolaylaştırmaya ve satış dönüşümlerini arttırmaya odaklanırken, SEO da, hem Google’ın, hem de kullanıcıların web sayfalarını en doğru şekilde indexlenebilmesini sağlar. O nedenle, doğru kurgulanmış bir site içi SEO çalışmasının temel unsurlarından birisi de, kullanıcı deneyimi optimizasyonun da en doğru şekilde sağlanmış olmasıdır tabii ki. 
Sitemizin sağlıklı bir şekilde taranabilmesi ve de indekslenmesi adına teknik SEO kavramı büyük önemdedirr. Bu durumda yazılım ekipleri ile SEO departmanları kesinlikle birlikte çalışmalıdır. 
Kullanıcı deneyiminin ve SEO’nun birlikte kurgulandığı bir tasarım söz konusu olduğunda ilgili web sitesi hem ziyaretçiler için hem de arama motoru botları için ideal senaryoda olacaktır.. Site hızının sıralama faktörlerinden biri olduğunu düşününce barındırdığı kod oranının sadeliği hem performansa doğrudan etki edecektir hem de SEO tarafında html/metin içerik oranında botlar için daha uygun bir tarama ortamı ortaya çıkacaktır. 
Google reklamcılığı için yayıncı ürünü olan AdSense ile SEO performansı arasında doğrudan bir ilişki bulunmuyor.. Ancak bir web sitesinin, içerik alanlarını yoğun bir şekilde reklam envanteri olarak kullanması ya da reklam yerleşiminin sayfa içeriğinden daha ön planda olacak şekilde konumlandırılması kullanıcı deneyimine büyük ölçüde zarar verebileceği için ziyaretçilerin site içerisindeki davranış metriklerinin olumsuz yönde değiştirebilir. Bu da söz konusu web sitesi için olumsuz sinyaller anlamına gelebilir. 
Arama motoru reklamcılığı (SEM) için organik trafik verilerini kullanmak, maliyet optimizasyonu adına oldukça faydalı ve verimli olabilir. Google Ads harcamaları organik kanaldaki anahtar kelime performansı izlenerek şekillendirilebilir. Aynı zamanda ücretli sonuçlar ile üretilen trafiğin niteliğine bağlı olarak organik çalışmalar için önceliklendirme haritası çıkarılabilir. (SEO Yol Haritası)  Ücretli ve organik trafik çalışmalarının birbiriyle anlık iletişime sahip ekiplerce yönetilmesi ise karar alma sürecini hızlandıracağı gibi aksiyon planlarının çevik bir şekilde uygulamaya konmasına da son derece yardımcı olur. 
Artık SEO odaklı içerik dendiğinde yalnızca anahtar kelime odaklı bir içerik düşünemeyiz.Bu eskide kaldı. Sürekli gelişen arama motoru algoritmaları göz önüne alınırsa, kaliteli ve özgün içerik tüm kriterlerin şuan da önünde geliyor. Semantik search, NLP gibi gündem maddeleri her geçen gün daha fazla önem kazanıyor. SEO uyumlu içerik artık çok yönlü ele alınması gereken bir konu oldu. 
Antalya Dijital Pazarlama’dan alınan SEO danışmanlığı içeriğin SEO’ya uygunluğu konusunda öneriler verir ancak içerik yazımı danışmanlık kapsamı dahilinde değildir. Gelen talepler doğrultusunda, Antalya Dijital Pazarlama içerik yazım ihtiyaçlarınıza destek verebilir. 
SEO özelinde kullanılabilecek ve Google’ın kendi tabanından ücretsiz faydalanabileceğiniz araçlar aşağıdaki gibidir: – Search Console – Google Analytics – PageSpeed Insights – Lighthouse – Yapılandırılmış Veri Test Aracı – Mobil Uyumluluk Aracı 
Sosyal medya paylaşımlarının sitemiz SEO’suna doğrudan bir katkısı olduğunu söylemek zor ancak paylaşımlar ve paylaşımların getirdiği etkileşimler sayesinde marka bilinirliğini artırmak ve organikten elde edilen brand aramaların artmasını sağlamak mümkün diyebiliriz. Küçük Pingler atıyor kısacası.