Dijital Pazarlama Uzmanı Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

  • 3 min read
Dijital Pazarlama Uzmanı Olmak İçin Hangi Bölüm

Dijital Pazarlama alanında hangi bölüm mezunları çalışabilir?

Dijital pazarlama uzmanı olmak için hangi bölüm okuduğunuz aslında pek fark etmez. Neden ?

Çünkü Dijital Pazarlama; herhangi bir okulda veya bölümde okunabilecek bir meslek değil. Oldukça yeni bir meslek. Ben üniversitede okurken Dijital Pazarlama Uzmanlığı ise daha yeni yeni gelişiyordu. Herhangi bir bölümden mezun olan insan eğer yeterince ilgiliyse, meraklıysa ve tecrübelerini bu yönde geliştirirse Dijital Pazarlama Uzmanı olabilir. Bu alanda çalışabilir. Mühendislik bölümleri de biraz daha analitik ve matematik ağırlıklı olduğu için Dijital Pazarlama’da da karşınıza çok fazla analitik veri çıkacağından ötürü faydalı olabilir. Öte yandan Dijital Pazarlama’da yaratıcılık da var. Bu konuda da kendinizi besleyen bir insansanız eğer yine Dijital Pazarlama’da yer bulabileceğinizi düşünüyorum. Aslında herhangi bir kriter yok ama üretmekten, işin içindeki dinamizmden, iletişim kurmaktan keyif almanız gerekiyor. Ürettiğiniz ürün ne olursa olsun bunu bir insanın kullanacağından haberdar olmanız ve bundan keyif almanız çok önemli.

Bir de Özellikle üniversitelerin iletişim ve medya ile ilgili bölümlerini bitiren kişiler dijital pazarlama alanında çalışıyor. Ama başta da belirttiğimiz gibi bu mesleği başka bölümlerden mezun olanlar da yapabiliyor. Mesela dijital pazarlama diye bir üniversite bölümü bile şuan yeni yeni açılmaya başlıyor. Sektör de şuan için geçerli olan ve ilgili sertifika alanlar dijital pazarlama alanında çalışabiliyor. İstanbul Boğaziçi Enstitu’sü bu alanda eğitim veren ve uluslararası geçerliliği olan sertifika verenlerden birtanesi. 

Pazarlamanın diğer alanlarında olduğu gibi dijital pazarlama alanında da bölüm kısıtlaması yok. Biraz merak ve çalışma isteği ile öğrenilebilecek bir alan. Yeter ki ömür boyu öğrenmenin bitmeyeceğine olan inanç tam olsun. Çünkü bu alan sürekli gelişen bir alan.

Dijitale ilgi duymak çok geniş bir kavram. Mesela adaylar bize geldiğinde dijitale ilgili duyduklarını söylüyorlar. Pandemi’den sonra artık öyle bir noktaya geldik ki dijitale ilgi duymayan ya da dijitalin içinde olmayan bir yer kalmadı. Bu yüzden “dijitale ilgi duymak” kısmını doğru tanımlayıp ona göre doğru anlamak lazım. Ben dijitalleşmeyi hayatın içine entegre etmek olarak algılamak istiyorum. Dijitalleşmek; sadece oyun oynamak, sosyal medyada gezinmek, gazete okumak demek değil. Dijitalleşmek demek dijitalin bütün nimetlerini kendi hayatınıza entegre etmenin yolunu bir şekilde bulmanız demektir. Bunun çok çeşitli yöntemleri var ama kendiniz de bazı yöntemler bulup dijitalleşmeyi kendi hayatınızı kolaylaştıracak şekilde entegre edebilirsiniz. Bunun için detay vermeyeceğim çünkü verirsem yaratıcılığı öldürmüş olurum. Bunun yolunu herkesin kendisi bulması gerekiyor. Akıllı telefon kullanan bir kişiye kullandığı uygulamaları saymasını sorduğumuzda en az 25 tane uygulama sayması gerekiyor ki dijitale ilgi duyduğunu anlayabilelim. Şu anda nretflix’te dijitalle ilgili çeşitli diziler var. Bunları izlemek de kişiye ciddi bir şekilde vizyon katabiliyor. Örneğin; benim çok keyif aldığım Black Mirror dizisi insana ciddi anlamda vizyon katan bir dizi. Dolayısıyla bunları takip etmeleri sorgulama açısından fayda sağlayacaktır.

Sonuç

Dijital’de çalışmak için belli bir bölümden mezun olmanız gerektiğiyle ilintili bir kural yok. Okuduğunuz bölümden daha çok, bu alana duyduğunuz ilginin önemi var. Ben Uluslararası Ekonomi okudum ama 2. sınıfta yapmak istediğim şeyin biraz daha farklı olduğuna karar verdim. Bu da o dönemde İnternet ile geçirdiğim zamanın fazla olmasıyla, ondan çok keyif almamla ve oradaki iş fırsatlarını görmemle başladı. Ekip arkadaşlarımın bir tanesi işletmeci, bir tanesi de Sosyoloji mezunu. Dolayısıyla birbirinden çok bağımsız bölümlerden mezun olduk. Önemli olan günün sonunda hepimiz dijitale olan ilgimizden ve tutkumuzdan dolayı aynı işi yapabiliyoruz. Dijital Pazarlama Uzmanı Olmak İçin Hangi Bölüm’e gittiğinizden ziyade bu ilgi ve tutku önemli.

Takıldığınız bir durumda dijital pazarlama uzmanlarımıza soru sormaktan çekinmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir