Dijital Pazarlama Uzmanı

 • 5 min read

Dijital Pazarlama Uzmanı

facebook reklam hesabi nasil olusturulur

Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir?

Dijital Pazarlama Uzmanı, Dijitaldeki hedef kitlesini belirleyen, özel pazarlama stratejilerini belirleyen ve uygulayan kişilere denir.

İnternet kullanımı her geçen gün arttıyor. Günümüz teknoloji çağında özellikle internet kullanıcıları hedef kitle olarak belirlenir. Bunun en büyük nedeni ise tüketicilerin çoğunluğunun markalar ve ürünleriyle ilgili bilgilere online platformlar üzerinden ulaşmalarıdır.

Özetle dijital ortamda yer alan kişilerin satın alma davranışları incelenerek, dijital pazarlama stratejileri oluşturulur. Dijital pazarlama sürecinde özellikle web-site, e-mail, sosyal medya ağları ve arama motorları gibi online araçlar sıkça kullanılır. Online araçların en iyi şekilde kullanılması ve dijital pazarlama stratejileri konusunda başarılı çözümler üretilmesi çok önemlidir. Doğru tanıtım ve reklam faaliyetleri ile dijital pazarlama sürecinin geliştirilmesi elzemdir.

Günümüzde en etkili pazarlama yöntemlerinden biri olan dijital pazarlama, oldukça karmaşık ve de geniş kapsamlıdır. Bu sebeple de dijital pazarlama süreçlerini planlayarak, yönetecek profesyonel ve deneyimli uzmanlara her zaman ihtiyaç duyulur. Bu noktada ise akıllara dijital pazarlama uzmanı nedir, ne iş yapar, ne kadar para kazanır gibi sorular gelir. Bu nedenle dijital pazarlama uzmanı ile ilgili merak ettikleriniz her şeye biraz değineceğiz.

Dijital pazarlama, temel pazarlama stratejileri ve yaratıcı becerilerin ötesine geçen nitelikler ister. Bu anlamda da spesifik bilgi ve becerilerin ön plana çıktığı bir alandır. İşte tam da sebeple, dijital pazarlama endüstrisine iyi bir giriş yapmak için öncelikle dijital pazarlama uzmanlarının ne yaptığını ve hangi becerilere ihtiyaç duyduklarını anlamak gerekiyor. 

Bir dijital pazarlama uzmanı, genel anlamda potansiyel müşteri edinimi ve marka bilinirliği oluşturmak üzere dijital kanalları efektif kullanmaktan sorumludur. Yönetmek ile sorumlu olduğu en yaygın dijital kanallar ise şöyledir;

 • Web site & Blog sayfaları
 • Arama Motoru Sıralamaları
 • Sosyal Medya 
 • E-mail Pazarlama 
 • Online Reklamlar

Dijital pazarlama uzmanı, yukarıda sıralanan kanallar için ölçülebilir metrikler belirler. Bu kanallardaki kampanyaların performansını takip ederek iyileştirmek için gerekli aksiyonları planlar.

Bir şirketin dijital stratejisinin tamamından sorumlu olup tüm dijital pazarlama kanallarını yönetebilir. Veya sadece bir kanala odaklandığınız bir rol üstlenebilirsiniz. Genellikle küçük ölçekli şirketler, start-up’lar dijital pazarlama alanında genel bir dijital pazarlama uzmanı ya da yöneticisine sahipken, daha büyük şirketler sorumlulukları farklı ekiplere, hatta bazen birkaç farklı departmana dağıtabilir.
Emre AKSU

“Bir dijital pazarlama uzmanı, başlangıçta marka bilinirliğini ve güvenilirliğini artırmak, neticede ise satın alma eğilimini artırmak amacıyla alakalı hedef kitleyi yönlendirmekten sorumludur.” 

Dijital Pazarlama Uzmanı Kimdir?

Bir firmanın ya da hizmetin güçlü bir marka olmak adına online ortamda yer alan hedef kitleyi belirlemek, bu hedef kitleye özel pazarlama stratejilerini belirlemek ve gerçekleştirmek amacıyla uğraşan kişilere dijital alanda pazarlama uzmanı denir. Markanın çok daha tanınır hale gelmesi sağlanır. Bu kavram markanın dijital alandaki kitle iletişimini güçlendiren ve mesleki unvan olarak kullanılır. Son yılların en çok rağbet gören pozisyonlarından biridir. Dijital pazarlamada çalışan uzmanların özellikle SEO çalışmaları, Banner reklamları, Google Analytics ve web sitesi gibi konulara hakim olması beklenir. Aksi takdirde kendinden beklenen görevleri yerine getiremez. Yüksek performans gösteremez.

Dijital Pazarlama Uzmanlığı için Fark Yaratacak 7 Yetenek

 1. Video
 2. SEO & SEM
 3. İçerik Pazarlaması
 4. Veri ve Analiz
 5. Tasarım Odaklı Düşünme
 6. Teknoloji Bilgisi
 7. Müşteri Etkileşimini Anlamak

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar?

Dijital pazarlama uzmanı bir şirketin prestijli olması ve güçlü bir marka haline gelmesi için çok çeşitli çalışmalar gerçekleştirir. Dijital pazarlama’da uzman kişi, başarılı çözümler üreterek verimli çalışmak için pek çok görevi yerine getirir. Bir dijital pazarlama uzmanı görev tanımı içerisinde yer alan işlerden başlıcalarını şöyle sıralayabiliriz;

 • İnternet ortamında yer alan güncel trendleri takip etmeli
 • Dijital dünyadaki yenilikler hakkında düzenli bilgi edinmeli
 • Markanın adını bilinir hale getirmek ve dinamik yapısını devam ettirmek için düzenli etkinlikler gerçekleştirmeli
 • Sosyal medya platformlarına hâkim olmalı
 • Sosyal Medya’yı tanıtım reklam faaliyetleri açısından doğru değerlendirmeli
 • SEO, SEM, e-mail pazarlama, Google Analytics, mobil pazarlama gibi alanlarda bilgi sahibi olmalı ve bu pazarlama araçlarını en iyi şekilde yönetmeli
 • Kısa sürede çok daha fazla kişiye ulaşmak için pazarlama stratejileri geliştirmeli
 
Bir dijital pazarlama uzmanı, mevcut tüm dijital pazarlama kanallarını kullanarak bir web sitesinin (işletme veya ürünler) çevrimiçi tanıtımından sorumlu olan, çeşitli becerilere sahip bir profesyoneldir.
Ve tüm dijital pazarlama disiplinleri ve araçları hakkında iyi bir bilgiye sahip olması gerekir. Dijital pazarlama uzmanının başlıca iş sorumlulukları arasında aşağıdakilerde yer alır;
 • SEO kampanyaları tasarlamak, uygulamak ve izlemek
 • PPC kampanyalarını analiz etmek ve optimize etmek
 • İçerik pazarlama kampanyalarını denetlemek
 • Sosyal medya ağlarını kullanmak (trafik, farkındalık ve satış için)
 • Dijital pazarlama ekibinin diğer üyelerini yönetmek
 • Tüm dijital kampanyaların faaliyetlerini koordine etmek
 • Hedefler belirlemek ve tüm dijital pazarlama kanallarının performansını analiz etmek

Dijital Pazarlama Uzmanı Yetkinlikleri Nelerdir?

Çok geniş bir çalışma alanını kapsayan dijital pazarlama sürecinde çok sayıda uzman farklı alanlarda faaliyet gösterir. Bazen de çoğu işi tek bir uzmanın yapması gerekebilir. Örnek olarak; 

Yazılım, Webmaster, Blog, İçerik üretimi, Grafik tasarımı, SEO ve SEM çalışmaları, Sosyal medya gibi pek çok alan dijital pazarlamada etkin olarak kullanılmalıdır. 

Bu nedenle iyi bir dijital pazarlama uzmanının bunların birçoğunda bilgisi ve yetkinliği olmalı. Bu sayede markanın sosyal medyadaki bilinirliği artış gösterir. Çok daha kaliteli ve kapsamlı içerikler üretilir. SEO çalışmalarıyla arama motorundan hedef kitleye erişimde yükseliş gerçekleştirilir. Bunların yanı sıra, başarılı bir dijital pazarlama uzmanının trend, istatistik ve algoritmalar konusunda en güncel bilgilere sahip olması önemlidir. Böylece daha etkili pazarlama faaliyetleri gerçekleştirilir. Ayrıca doğru ve iyi bir içerik yönetimi gerçekleştirebilen uzmanlar, markanın ürünlerini hedef kitleye en iyi şekilde anlatır. SEO çalışmaları ile markanın erişilebilirliği maksimum seviyeye çıkarılır. Buna ek olarak bütçe yönetimi yapabilen bir dijital uzmana ihtiyaç duyulur. Bu sayede markanın online pazarlama kampanyalarının maliyeti ideal seviyede tutulur ve bu kampanyalardan en yüksek verimi alacak şekilde çalışmalar gerçekleştirilir. Analiz ve ölçümleme araçlarını kullanabilmek ve müşteri servislerini yönetebilmek de bir dijital pazarlama uzmanının sahip olması gereken yetkinlikler arasında bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir