2021’de Bilmeniz Gereken 19 Dijital Pazarlama Terimi

dijital pazarlama terimi

Dijital pazarlama terimi

Her yıl dijital pazarlama diline yeni terminoloji giriyor. 2021’e geçerken, Yeni Yılda kuruluşların pazarlama planlarını etkileyecek birkaç yeni terim var. 2021 için aşağıdaki trend olan 19 dijital pazarlama terimini tamamladık. “Her zaman açık yaşam döngüsü pazarlaması”, “tıklama içermeyen aramalar” veya “her şeyin interneti” ni duymadıysanız, kalmak için listemizi tarayın Yeni bir yılı daha karşılamadan önce. 

Her Zaman Açık Yaşam Döngüsü Pazarlaması

Bu terim, çoğu zaman şirketlerin satış hunisinde pazarlamanın, müşteri olduktan sonra her potansiyel müşteriyle sona erdiği gerçeğinden bahseder. Ancak, müşterilere satış yapmaya devam etmek için kaçırılmış bir fırsat olabilir. Mevcut müşterileriniz, müşteri tabanınızdaki yeni satış fırsatlarından yararlanmak için proaktif olarak hedeflenmelidir. Bu, mevcut müşterilere potansiyel müşteriler gibi davranmak da dahil olmak üzere bir müşteri yaşam döngüsü pazarlama zihniyeti oluşturmayı gerektirir.

Tüketici Gizliliği

Facebook ve Google gibi büyük şirketlerin yaşadığı gizlilik ihlalleri, tüketicilerin kişisel olarak tanımlanabilir bilgilerinin (PII) kazara açığa çıkması risklerine ilişkin farkındalığını artırmıştır. Bu ve diğer faktörler, her zamankinden daha sert cezalarla daha fazla uyum düzenlemesi dahil olmak üzere, tüketici mahremiyetini artırdı. 

CMO için değil, CIO için bir sorun gibi görünse de, aslında pazarlama, tüketici gizliliği için tam bir hedefe oturuyor. Güvenlik ihlallerinin olası etkisini azaltmak ve müşterilerin kişisel verilerinin güvende olacağına olan inancını geri kazanmak için iş arkadaşlarınızla birlikte çalışmanız gerekir.

Bin Kişi Başına Maliyet

Facebook ve Google gibi büyük şirketlerin yaşadığı gizlilik ihlalleri, tüketicilerin kişisel olarak tanımlanabilir bilgilerinin (PII) kazara açığa çıkması risklerine ilişkin farkındalığını artırmıştır. Bu ve diğer faktörler, her zamankinden daha sert cezalarla daha fazla uyum düzenlemesi dahil olmak üzere, tüketici mahremiyetini artırdı. 

CMO için değil, CIO için bir sorun gibi görünse de, aslında pazarlama, tüketici gizliliği için tam bir hedefe oturuyor. Güvenlik ihlallerinin olası etkisini azaltmak ve müşterilerin kişisel verilerinin güvende olacağına olan inancını geri kazanmak için iş arkadaşlarınızla birlikte çalışmanız gerekir.

Karanlık Post

Karanlık gönderiler, zaman çizelgenizde, akışınızda veya profilinizde görünmeyen, hedeflediğiniz kullanıcıların akışlarında görünen sponsorlu içeriğe atıfta bulunur. Zaman çizelgenizde görünen ve güçlendirilmiş gönderiler olarak bilinen sponsorlu organik gönderilerden farklıdırlar. 

Farklı sosyal platformlar karanlık gönderileri farklı isimlerle adlandırır. Twitter’da yalnızca promosyonlu tweet’ler olarak bilinirler. LinkedIn’de bunlara doğrudan sponsorlu içerik denir.

Dijital Pazarlama Dönüşümü

Pazarlamacılar çeşitli dijital pazarlama zorluklarıyla karşı karşıyadır. En yaygın olanları arasında, silolarda çalışan ekipler gibi yapısal sorunların yanı sıra entegre bir strateji, test ve optimizasyona odaklanma eksikliği veya entegre iletişimde beceri eksikliği yer alır. 

Bu tür zorluklara karşı koymak ve dijital pazarlama yoluyla büyüme fırsatlarından en iyi şekilde yararlanmak için, birçok işletme artık bir dijital pazarlama dönüşüm programı uyguluyor. Amaç, dijital yetenekleri ve becerileri geliştirmek ve pazarlama sonuçlarını iyileştirmek için bir yol haritası geliştirmektir.

İçgörülere Dayalı Pazarlama

İçgörülere dayalı pazarlama, iş performansını artırmak ve dijital pazarlamadan elde edilen sonuçları optimize etmek için analitik ve içgörü kullanma sanatı ve bilimidir. Özellikle şirketler, kaynaklarını ve yatırımlarını optimize edebilmek için performans için daha fazla hesap verebilirlik talep ettikçe, veri odaklı pazarlamayı iyileştirmek, giderek artan bir şekilde önemli bir endişe haline geldi.

İçgörülere dayalı pazarlamaya bir örnek, bir sayfadaki sayfa trafiği ve hedef dönüşümleri gibi web sitesi analizlerini incelemektir. Dönüşüm oranınız (trafik / dönüşümler) sektör karşılaştırmalarında performans göstermiyorsa, bu bilgi sayfadaki içeriği güncellemenize yol açabilir.

Entegre Çevrimiçi-Çevrimdışı Müşteri Deneyimi

Pek çok çevrimiçi perakendeci ve dijital marka, salgın sırasında başarılı oldu çünkü çok sayıda tüketici, satın alma işlemlerinin ve etkinliklerinin çoğunu İnternet’e taşıdı. Bununla birlikte, tüketiciler kişiselleştirilmiş bir alışveriş deneyimi, müşteri hizmetleri ve daha fazlası için hala fiziksel mağazaları tercih ediyor . Markalar, tüketicinin dijitalleşmesindeki bu artıştan yararlanmak için pazarlama stratejilerini ayarlamalıdır. 

Mağazalar gelecekte alışveriş yapılacak bir yerden daha fazlası olacak. Markaların müşterileriyle etkileşim kurabilecekleri ve müşteri deneyimini geliştirebilecekleri bir yer olacaklar. Bunu başarılı bir şekilde yapmak, entegre bir çevrimiçi-çevrimdışı müşteri deneyimi sunmayı gerektirecektir.

Canlı Video

Canlı video tüketiciler arasında popülerdir. Bazı şirketler, önceden kaydedilmiş videodan daha yüksek bir etki sağladığını düşünüyor. Canlı öğe eklendiğinde, video daha ilgi çekicidir, çünkü seyirci kendilerini eylemin bir parçası olarak hisseder ve pasif bir şekilde izlemek yerine içeriği etkileyebilir. Canlı video, tüketicilerin dikkatini sosyal medyada, özellikle Facebook ve Instagram’da çekmek için özellikle iyidir.

Net Destekçi Puanı

NPS, birinin işletmenizi başkalarına tavsiye etme olasılığını 1’den 10’a kadar bir ölçekte ölçer. Bu müşteri memnuniyeti metriğini kullanarak, müşterilerinizin ne kadar sadık olduğunu belirleyebilir ve onları üç kategoriye ayırabilirsiniz: 

  • Destekleyiciler (9+) 
  • Pasifler (7-8) 
  • Kötüleyenler (0-6) 

NPS’nizi düzenli olarak kontrol etmek, ürünlerinizi iyileştirmenin yollarını belirlemenize yardımcı olur.

Sıfırıncı Konum

Sıfırıncı Konum, en üst sıradaki arama sonucunun üstüne yerleştirildiği ve farklı şekilde görüntülendiği için geleneksel en üst sıradaki arama sonucuna göre yeni en üst sıradaki yer. Bu çok beğenilen konumu elde etmek, SERP’lerde normal bir listeleme için kullanılanlardan farklı SEO teknikleri gerektirir.

Alışverişe Uygun Yayınlar

Bunlar, müşterilerin sosyal medya akışlarında görünen tıklanabilir fotoğraflar veya videolardır . Fotoğraflara dokunduğunuzda, ürün adları ve fiyatlar gibi bilgiler görüntülenir. İzleyiciler, incelemeler, ürün ayrıntıları ve satın alma rehberi gibi daha fazla bilgi almak için alışveriş yapılabilir resimlere dokunabilir.

Sosyal Medya Hikayeleri

Sosyal medyada yayınlanan hikayeler , ürün geliştirmenin perde arkası görünümleri, şirket liderleriyle diyaloglar veya hem eğlendirmek hem de bilgilendirmek için tasarlanmış animasyonlar gibi çeşitli biçimler alabilen kısa içeriden video anlarıdır. 

Sahneye geldiklerinden beri, tüketicilerin ilgisini çeken hikayeler, onları ürün özellik geliştirmeleri hakkında haberler ve yaklaşan etkinlikler gibi önemli bilgileri paylaşmak için mükemmel bir yol haline getirdi. Her hikaye, genellikle birkaç saniye veya bir dakika süren geçici bir olaydır. Ancak şirketler bunların çoğunu sık sık gönderebilir.

Stratejik Pazarlama Dönüşümü

Pazarlama işi giderek daha karmaşık hale geliyor. Şirketlerin bugün başarılı olabilmeleri için, şu anda yaptıkları şeyleri düşünmeleri ve her şeyi bir bütün olarak işletmenin “nedenine” geri bağlamaları gerekir. Bunu başarmak için, pazarlama hedefleri ve hedefleri işletmenin genel hedefleriyle uyumlu olmalıdır. Değişim süreci, stratejik bir pazarlama dönüşümü olarak bilinir. Bir pazarlama dönüşümü, aşağıdakileri içeren bir etkinlik kombinasyonunu içerir: 

  • Veri toplama
  • Modern teknolojiyi kullanmak
  • Müşteri ilişkileri kurmak
  • Müşterilerle çevrimiçi etkileşim kurmak
  • Kaliteli içerik yayınlama
  • Bir markanın çevrimiçi varlığını iyileştirme

Nesnelerin İnterneti

Nesnelerin İnterneti (IoT) bir süredir bizimle. Ama şimdi zettabayt düzeylerinde veri üreten o kadar çok bağlı cihaz var ki, artık her şeyin İnterneti olarak anılıyor . Bu çok sayıda bağlı nesne, gelişmiş müşteri öngörüleri elde etmek için kullanılabilecek çok büyük miktarda veri üretecektir. Bu bilgiler daha sonra müşteri deneyimini kişiselleştirmek ve marka ile daha kolay iletişim ve etkileşim için yollar sağlamak için kullanılabilir.

Makyaj Metriği

Herkes ölçümleri sever, özellikle olumlu olanları. Ancak bazı pozitif ölçümler gerçek bir değer sunmaz. İyi bir örnek izlenimlerdir. Bir reklamın bir kişinin ekranında görünme sayısını temsil ederler. Binlerce izlenime sahip olmak kulağa hoş geliyor. Ancak, ekranlarında görünse bile insanların reklamınızı gerçekten gördüklerinin garantisi yoktur. Gerçek şu ki, izolasyon halinde, izlenimler sadece bir gösteriş ölçütüdür. Değer katmak için markaların, bir reklamın gerçek etkisini ölçmek için etkileşim, erişim, tıklama veya takipçi sayısını artırması gerekir.

CMO için değil, CIO için bir sorun gibi görünse de, aslında pazarlama, tüketici gizliliği için tam bir hedefe oturuyor. Güvenlik ihlallerinin olası etkisini azaltmak ve müşterilerin kişisel verilerinin güvende olacağına olan inancını geri kazanmak için iş arkadaşlarınızla birlikte çalışmanız gerekir.

Görselleştirme

Canlı video hikayelerinin, sesli aramaların ve okunabilir içeriğin en çok dikkat çektiği bir dünyada, görseller ve tasarımı unutmak cazip geliyor. Ancak görsel içerik yalnızca eski usul bir pazarlama önceliği değildir. Bugün her zamanki kadar önemli. İnsanlar hala görsel içeriğe ilgi duyuyor ve Instagram ve Pinterest gibi pek çok kanıt var.

Görsel Arama

Google’a bir açıklama yazmak yerine, kullanıcılar artık bir resim yükleyebilir ve yalnızca bir fotoğraftan bir öğe hakkında bilgi alabilir. Ayrıca yüklenen fotoğraflar, bir bitkinin tür bilgileri veya bir dönüm noktasının geçmiş verileri gibi ek bilgiler sağlayabilir. İşletmeler, açıklayıcı anahtar kelimelerle etiketlenmiş yüksek kaliteli görseller ekleyerek görsel aramalardan yararlanabilir ve çevrimiçi ürün envanterine bir görsel araması getirebilir.

Sesli Arama

Sesli arama büyüyor ve yavaşlama belirtisi göstermiyor. Markaların nasıl içerik oluşturduğu ve kendilerini çevrimiçi olarak nasıl pazarladığı üzerinde büyük bir etkiye sahip olacağı öngörülüyor. Sesli arama yapanlar daha uzun, daha fazla konuşma sorguları kullanır, bu nedenle içeriğinizi bu sorgulara hizmet edecek şekilde eğmek ve soruları doğrudan yanıtlamak sesli aramalara daha duyarlı hale gelmesine yardımcı olabilir.

Birinci Sınıf Müşteri Deneyimi

Pazarlama, yalnızca insanları şirketinizden satın almaya ikna ederek gelişiyor. Şimdi, öncelik birinci sınıf müşteri deneyimleri sunmaya doğru kaymıştır. Bu, müşteri odaklı bir kültür, sorunsuz deneyimler, kişiselleştirilmiş mesajlar ve duyarlı müşteri hizmetleri sunmayı içerir.

Dijital Pazarlamayla Güncel Kalmak

Günümüzün hızla değişen pazarlama dünyasında, yeni trendler, araçlar ve terminoloji ile güncel kalmak her pazarlamacının görevidir. Bu 19 terim, 2021’deki en büyük trendlerin tepesine atlaması beklenenler konusunda size hızlı bir başlangıç sağlayacaktır. Antalya Dijital Pazarlama Ajansı ile güncel kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir