Google Resimle Arama

Google Resimle Arama

google resimle arama nasıl yapılır?

Google Resimle Arama yaparak ta aradığınızı bulabilirsiniz. Google’da bir şey aradığınızda onu bulmanız gayet kolay. Zira kendisi dünyanın en gelişmiş arama motorudur. Google resimle arama bilmeyenler için aslında keşfedilmemiş bir hazinedir. Google’a “kırmızı spor araba” ya da “siyah geçe elbisesi” yazarak birçok görseli bulursunuz. Fakat daha iyi ve güzel olanı ise bulduğunuz görsellere benzeyen başka görselleri de bulabilirsiniz. Ya da, bu görseli internete yükleyen ilk ve orijinal görüntüyü bulmak için tersine bir şekilde görsel arama yapabilirsiniz. Burada işleyiş elinizdeki resmi, fotoğrafı yada grafiği Google’a yükleyerek benzer görselleri arama bulma yöntemidir.

Google Da Resimle Arama

Google da Resimle Arama Yöntemleri

Google’da resimle arama yapmak mobil & bilgisayarlarda benzer yöntemle yapılmaktadır. Mobil & Bilgisayar ile arama işlemi çok basittir.

Google da Resimle Arama Nasıl Yapılır?

Tarayıcı Üzerinden Arama

Bilgisayarınızdan Google’da resimle arama  yapmak için herhangi bir browserdan(tarayıcı) https://www.google.com.tr/imghp?hl=tr adresine girmeniz gerekiyor. Ya da arama motoruna Google resimle arama yazarak ta ulaşabilirsiniz aynı linke. Karşınıza gelen erkanda ise ister aramak istediğiniz görselin URL sini yapıştırırsınız ister görseli Google’a yükleyin ve arayın seçenekleriniz çıkacaktır. Bu kısımda size uygun gelen arama yöntemi ile aramanızı yapabilirsiniz.

google resimle arama

Google Chrome Üzerinde Arama

Bu metot ise en kısa ve en hızlı metottur. Eğer Google Chrome tarayıcısı kullanıyorsanız ve internette sörf yaparken;

  • Bir fotoğrafın benzerlerini bulmak
  • Bir fotoğrafın yüklü olduğu diğer siteleri bulmak
  • Orjinal olup olmadığını teyit etmek 

gibi amaçlar için bu yöntem en kısa ve hızlı yoldur. Tek yapmanız gereken aramak istediğiniz görselin üzerine gelip mouse ile sağ tıklayıp açılan komut penceresinden Google içinde resim ara seçeneğine sol tıklamaktır. Tarayıcınızın sizin için yeni bir pencerede ilgili resmi Google resimle arama özelliğini kullanarak görsel arama yaptığını göreceksiniz.

Antalya Dijital Pazarlama Ajansı

 Antalya Dijital Pazarlama Ajansı sitemizden aşağıdaki şekilde yaptığımız görsel aramalara göz atabilirsiniz. Emre AKSU araması

google görsel arama
google resimle arama nasıl yapılır

Google Resimle Arama Mobil

Mobilde Google Görsel Arama Nasıl Yapılır?

Mobilde Google görsel arama nasıl yapılır konusunda sorulan birden çok sayıda soru var. Google Görseller kısmında görsel aramak bunu bilgisayarda yaptığınızda oldukça kolay gelebilir size. Ancak aynı aramayı telefonunuzda yapmak istediğinizde bunun hiç de kolay olmadığını fark edeceksiniz. Ama mobilde görsel aramak ya da cihazınızda kayıtlı bir görselin farklı boyutları olup olmadığını öğrenmek için görseli Google görsellerde aratmak imkânsız değil. Bunun yöntemini bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz. Üstelik bir değil üç farklı yöntem sıralıyoruz. Bunlardan size en uygun gelen yöntemi belirleyerek kullanabilirsiniz. Mobilde Google görsel arama işinizi çözmek için yazımızın devamındaki yönergeleri izleyiniz.

Mobilde IOS  ya da Android telefonlarda yapılması gereken en basit uygulama Google Lens uygulamasını kullanarak arama yapmaktır. Uygulamayı yükleyip aratmak istediğiniz nesnenin fotoğrafını çekerek Google’da resimle arama işlerini yapmış olursunuz. Google Lens direk google ile entegredir.

Bunun dışından isterseniz yine Google Chrome tarayıcısı üzerinden bilgisayarda yaptığınız işlemleri tekrarlamanız yeterlidir.

  • Google Chrome Kullanarak Mobilde Google Görsel Arama
Google Chrome kullanarak mobilde Google görsel arama işini kolaylaştırabilirsiniz. Peki, bu nasıl olacak? Bunu daha kolay anlamanız için size bir örnek üzerinden anlatalım. Diyelim ki Chrome mobil tarayıcısında gezerken karşınıza bir görsel çıktı ve siz bu görseli Google görseller kısmında aratmak istediniz. Şu adımları izlemelisiniz: Görselin üstüne uzunca tıklayınız. Karşınıza çıkan menüden “Bu resmi Google üzerinde ara” seçeneğine dokununuz. Bu işlem sonrası resim google üzerinden aranacak. Ayrıca sağ tarafta “Diğer Boyutlar” şeklinde bir seçenek de göreceksiniz. Buna tıkladığınızda resmin –varsa eğer- farklı boyutlarını da görebilirsiniz.
  • Ctrlq.org Kullanarak Mobilde Google Görsel Arama
Mobilde Google görsel arama işinizi kolaylaştıracak diğer bir alternatif de ctrlq.org kullanmaktır. Bu yöntem cihazınızda kaydettiğiniz bir görseli Google görsellerde aramanızı sağlar. Bunu yapmak için şu yönergeleri izleyiniz : Ctrlq.org/Google/images adresine gidin. Upload Picture butonuna tıklayın ve bitti. Karşınıza cihazınıza kaydettiğiniz görseller gelecektir. Bunların arasından Google görsellerde aratmak istediğiniz görseli seçiniz. Sonra “Show Matches” yani eşleşmeleri göster butonuna tıklayınca bu yöntemle cihazınıza kaydettiğiniz görselin farklı boyutlarını bulabilirsiniz.
  • Search By Image Uygulamasını Kullanarak Mobilde Google Görsel Arama
Yukarıda sıraladığımız iki yöntemi uygulamayı tercih etmiyorsanız eğer Search By Image adlı uygulamayı kullanabilirsiniz. Bu uygulama çalışma prensibi tıpkı Ctrlq.org/Google/images gibi çalışır. Bunun için önce uygulamayı indirmeniz gerekecektir. [appbox googleplay com.palmteam.imagesearch]

Resimle Arama Google

Google resimle arama  üzerinden milyonlaca görseli anında bulabilirsiniz. Bu noktada dikkat edilmesi gereken bir şey var. Bulduğunuz görseller size telif hakkı oluşturabilir. Görsellerin birden fazla sitede kullanılması demek telif haklarının olmadığı anlamına gelmez. Özellikle stok fotoğraf satan sitelerden indirilen/alınan görseller başınıza dert açabilir. Bunun için Google görsel aramada bulduğunuz her görseli dikkatli indirin. İyi araştırın ve öyle kullanın.

Resimle arama Google ne işiniz yarar diye soruyorsanız cevabı şu. Bilhassa kopya ve çalıntı fotoğrafların kime ve nereye ait olduğunu bulmak için çok kullanılır. Bir takım trol hesapların başkalarına ait olan profil fotoğrafları gibi resimlerini sosyal medya hesaplarından yayınlanan imajların, görsellerin gerçek tüzel sahiplerinden habersiz alınıp sahte hesaplarda kullanılması bir çok kez rastlanır.

Google resimle arama yöntemi ile gerçek olmayan ve sosyal medyada dolaşan birçok görselin internete ne zaman ve kim tarafında yüklendiğini anında bulabilirsiniz. Bir dönem savaş fotoğraflarını alakasız ülkelerin askeri operasyonlarından çalıp başka olaylarda gerçek dışı kullanılmasından insanlar neye inanacağını şaşırmıştır. Ama doğruyu Google resimle aramayı kullanarak çözmüşlerdir.

Görsel Arama

Görsel arama yöntemleri çoğu veriye ulaşmak için güzel yöntem olabilir. Aslında Gizli SEO ‘da diyebiliriz. Nasıl görsel arama yaparak kişiler benzer görselleri bulmayı hedefliyor ise siz de kişilerin en çok ve hangi aralıklarla ne görselleri aradığını bulabilirsiniz. Sitenize uygun içerikli görseleri ekleyerek görsel arama yaparak size ulaşan ziyaretçilerin sayısını artırabilirsiniz. Böylelikle sitenize gelen ziyaretçiler için iki yol açarsınız. Sadece organik Google aramalarında değil bir de Google’un görsel aramalarından gelmiş olur.

Google Görsel Arama

Bu metot google görsel arama ile istediğini görselleri yada benzerlerini rahatlıkla bulabilirsiniz.

Görsel Aratma

Görsel aratma aslında sadece Google gibi platformlar üzerinde yapılmaz Google benzeri küçük kullanışlı siteler mevcuttur. İnternette bu siteleri aratabilirsiniz. Kolaylıkla Görsel algoritma algılanarak bir çok görsele ulaşılabiliyor. Fakat özellikle söylemek isterim ki en çok ve en çeşitli görsel kombinasyona Google görsel aratma yaparak ulaşabilirsiniz.

Google Resim Arama

Google Resim Arama ile yapılan aramalarda benzer içerikler ya da aradığınız görsellerin orjinallerini anında bulabilirsiniz.

Görsel Arama Nasıl Yapılır?

Google’da görsel arama nasıl yapılır?
Google’ a imghp yazarak ya da Google görsel arama yazarak imghp sayfasına ulaşabilirsiniz. imghp aslında Google üzerinden görsel arama motoru sayfasıdır. Bu sayfadan isterseniz görsel ismi ve özelliklerini belirterek dilerseniz de örnek bir görsel yükleyerek benzer içerikleri aratabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir