Spotify Ads

spotify reklamları

Spotify Reklamları Nasıl Verilir ?

Spotify Reklamları ve bunların nasıl kurulacağı hakkında bilmeniz gereken her ayrıntıyı ele alıyoruz.

Herkes her yerde müzik akışı yapıyor, dinliyor ve arkadaşlarıyla paylaşıyor. Spotify geldi ve kısa sürede platform 345 milyon kullanıcıya ulaştı.


Spotify şu anda Apple Music, Amazon Music ve diğerleriyle karşılaştırıldığında pazar payının yüzde 34’üne sahip. Bütün bunlar senin için ne anlama geliyor? Bu, Spotify reklamlarının popüler olduğu ve bu platformda reklamların işletmenizde önemli bir fark yaratabileceği anlamına gelir.

Spotify Reklamları - Bilmeniz Gerekenler

Spotify reklamları yayınlamayı düşünüyorsanız, muhtemelen düşündüğünüz birkaç önemli faktör var. Ne kadara mal oluyor, ne tür reklamları var ve platformda reklamları nasıl oynuyorlar?

Reklamlarınızı nasıl oluşturacağınızı ve yayınlayacağınızı tartışmadan önce tüm küçük ayrıntıları tam olarak anlayabilmeniz için burada daha fazla ayrıntı var.

Spotify Reklam Maliyeti

Spotify’ın sadece büyük banka hesapları olan büyük markalarla uğraştığı bir dönem vardı. Daha önce bir kampanyanın maliyeti 25.000 dolardı. Ama artık durum böyle değil.

Spotify, bütçenizi 250$ olarak belirleyip oradan bırakabileceğiniz bir self servis Spotify Ads Studio kurarak daha küçük şirketlere ve markalara kapılarını açtı.

Teklif verme süreci, Facebook ve diğer sosyal ağlara benzer ve reklamlarınızın fiyatı, teslim edilebilirliğe ve hedef kitleye göre değişiklik gösterecektir. Ödeyeceğiniz gerçek fiyat, rekabete bağlı olarak değişebilir, ancak çoğu, reklamınız her sunulduğunda 0,45 kuruş ile 2 TL arasında ödeme yapar.

Dönüşümler için, birileri kullandıkları cihaza göre tıklar veya dokunur ve ardından onları hedef sayfanıza getirebilirsiniz. Hedef sayfa, alaka düzeyi nedeniyle Spotify reklamınızın başarısında da rol oynayacaktır. Bir satış sayfasını veya açılış sayfasını nasıl oluşturacağınızdan emin değilseniz, size yardımcı olacak çok sayıda kaynağımız var.

Spotify Reklam Türleri

Spotify’da reklam vermenin bütçenize uygun olduğunu belirledikten sonra, işletmeniz için en uygun reklam biçimini düşünmek isteyeceksiniz. Bir müzik ve podcast akış platformunda reklam vermek herkes için işe yaramayabilir, ancak hedeflenecek çeşitli farklı yöntemler ve demografiler vardır.

Yayınlayabileceğiniz farklı reklam ayarları türleri şunlardır:

Tüm Platformlar

Birincisi en basit yoldur: reklamınızı tüm platformlarda yayınlamak. Bu, hangi cihazı kullanırlarsa kullansınlar reklamınızın hedef kitlenize ulaşacağı ve kullanıcılar platformda aktif olduğunda reklamların şarkılar arasında oynatılacağı anlamına gelir. Ayrıca tıklanabilir bir görüntüleme birimine de sahip olursunuz, böylece insanlar onu tıklayabilir veya dokunabilir ve hedef URL’nize gidebilir.

Spotify’da reklam vermeyi deniyorsanız, bu şekilde başlamak, reklamlarınızı kimin aldığını ve kimin dönüşüm sağladığını anlamanıza yardımcı olacaktır. İlk başladığınızda, reklamın ne kadar iyi performans göstereceği ve ona en iyi kimin yanıt vereceği hakkında hiçbir veriniz yok. Sonuç olarak, teslim edilebilirliğinizi genişletmek, verileri daha sonra daraltabilmeniz için toplamanıza yardımcı olacaktır.

Sponsorlu Oturumlar

Bu tür reklamlar yalnızca mobil cihazlarda ve tabletlerde görüntülenir. Sponsorlu oturumlar, kullanıcının tam uzunlukta bir reklam izlemesi karşılığında 30 dakikalık kesintisiz müzik veya podcast oynatır.

Bir mobil oturumun başlangıcında, kullanıcı, kendisine videonun bir parçasını izleme seçeneği sunan bir istem alır. Ardından 30 dakikalık kesintisiz müzik karşılığında sonuna kadar izlemeye devam edebilirler. Bu noktada, teklifi kabul edebilir veya tıklayabilir ve oturumları boyunca normal platform reklamlarına devam edebilirler.

Dönüşüm sağladığını bildiğiniz bir reklamınız varsa, bu potansiyel olarak işe yarayabilir. Küçük bir parçayı çalmak ve insanları oturumları arasında dönüştürmeye çalışmak yerine, her şeyi en baştan oynayabilir ve potansiyel olarak birisinin bir şeyi dinlemeye başlamadan ve tıklamak istemeyeceklerinden önce karar vermesini sağlayabilirsiniz.

Video Devralma

Bu reklam stratejisi, yalnızca mobil cihazlarda ve tabletlerde görüntülenen güçlü bir stratejidir. Artık yalnızca ses yerine, kullanıcı için daha üstün bir deneyim sağlayan ve reklamınızın daha ilgi çekici görünmesine yardımcı olan eksiksiz bir video elde edersiniz. Kullanıcıların hedef URL’nizi tıklayabilmesi için tıklanabilir bir tamamlayıcı birim ile birlikte gelir.

Kaplama

Yer paylaşımlı reklam, birisi uygulamaya döndüğünde görüntülenen sabit bir reklamdır. Ses veya video yoktur ve bir uygulamada veya web sitesinde göreceğiniz gibi bir banner reklamı taklit eder.

Ana Sayfa Devralma

Bu reklam türü yalnızca masaüstünde çalışır ve standart bir görüntülü reklamdır. Zengin medyayı destekleyen tıklanabilir bir reklamla Spotify’ın Ana Sayfasında kendinize 24 saat boyunca bir yer kazanacaksınız. Reklamı daha ilgi çekici hale getirmek için etkileşimli öğeler ekleyebilirsiniz.

Liderler Sıralaması

Masaüstünde ve web oynatıcısında, bu tür reklamları Spotify skor tablosunda 30 saniye boyunca görüntüleyebilirsiniz.

Sponsorlu Oynatma Listeleri

Sponsorlu çalma listesi tüm platformlarda çalışır ve Spotify sponsoru olarak hizmet vererek en çok dinleyiciye ulaşmanızı sağlar. Reklamınız Spotify’ın sponsorlu oynatma listelerinde görüntülenir, bu nedenle bu tür reklam yerleşimini seçtiğinizde esas olarak gayrimenkulün sahibi olursunuz. Birisi oynatma listesini dinlediğinde, oynatılırken yalnızca reklamlarınız görüntülenir.

Neden Bir Spotify Reklamı Vermelisiniz ?

Spotify aylık 345 milyondan fazla izleyiciye ve 199 milyon reklam destekli kullanıcıya ulaştı.

Bu, reklamlarınızla ulaşmak için çok fazla göz ve kulak demektir. Ad Studio’nun tanıtılması ve başarısıyla birlikte, her büyüklükteki marka ve işletmenin platformda reklam vermesini mümkün hale getirdiler. Reklamlarınız için Spotify’ı kullanmak isteyebileceğiniz bazı nedenlere bakalım.

  • Spotify Reklamları İşletmeniz İçin Gelir Sağlayabilir
Herhangi birinin reklam yapmasının temel nedenlerinden biri marka bilinirliğini artırmaktır. Her zaman bir dönüşüm veya gerçekleşecek özel bir işlem aramayabiliriz; bazen sadece haberi duyurmaya ve insanlara burada olduğumuzu bildirmeye çalışıyoruz.
 
Spotify bunu yapmanın harika bir yoludur, çünkü reklam türlerinin çoğu, birileri zaten ayarlanmışsa ve reklam olduğunu bilseler bile dinlemeye alışkınsa müzikler arasında oynar. İlgi çekici ses ve video içeren ilgi çekici bir reklam oluşturursanız, bu platformda istediğiniz ilgiyi çekebilirsiniz.
  • Spotify Mükemmel Reklamlar Oluşturmanıza Yardımcı Olur

Spotify, reklamverenlerinin ellerinden gelen en iyi reklamları oluşturmalarına yardımcı olacak pek çok kaynak sunar. Sizin tarafınızdalar ve faturaları ödeyen şey reklamlar olduğu için sponsorlarının başarılı olduğunu görmek istiyorlar.

Bahsedildiği gibi çeşitli reklam deneyimleri sunmanın yanı sıra, seslendirme aktörleri, senaryolar, arka plan müziği ve farklı ses efektleri gibi çeşitli ücretsiz hizmetler de sunarlar.

Spotify reklamsız hizmetleri, ne tür bir işletme olduğunuzu ve reklamla hedefinizi seçmenize de olanak tanır. İşletme veya marka türleri ile geliri artırmak veya farkındalık oluşturmak gibi bir hedef arasından seçim yapabilirsiniz.

  • Spotify Reklamları Etkileşimli Dinleyicilere Ulaşmanıza Yardımcı Olur
Spotify gibi bir akış platformunda reklamları Instagram veya Facebook reklamlarına kıyasla farklı bulduğum bir şey şudur: İnsanlar zaten dinliyor. Dinleniyorlar, dinlemek istiyorlar ve reklamdan memnun olmasalar bile hala dinliyorlar.
 
İnsanlar duydukları her şeyle meşgul oluyorlar ve bir süre daha kalmayı planlıyorlar. Kulaklıkları takılı olsun, spor salonunda olsunlar, evlerini temizliyorlar, ne olursa olsun; dinliyorlar.
 
Doğru hedef kitleye ilgi çekici bir reklam sunuyorsanız, diğer reklam platformlarından yüzde 15 daha iyi bir kişinin duygusal katılımına tutunursunuz.
 
Hedefleme demografisinin sayısından bahsetmiyorum bile, duygusal olarak meşgul kitleye ulaşmanızı sağlamak için reklamınızı daraltmanıza yardımcı olur. Dinleme etkinliği, tür, ruh hali, yaş, nesil, konum, davranış, dinleme süresi ve çok daha fazlasını temel alarak hedefleyebilirsiniz.
  • Spotify Kullanıcıları Platformda Daha Fazla Zaman Geçiriyor
Kuzey Amerika’daki Spotify kullanıcıları, platformdaki içerikleri dinleyerek günde ortalama 140 dakika harcıyor. Türkiye’de şimdilik herhangi bir istatistik yok. Ama gene de yüksek olduğu varsayılıyor. Bu faktör, onu dünyanın en popüler 10 uygulamasından biri yapıyor. Bu, kullanıcı başına ayda yaklaşık 70 saattir.

 

Spotify Reklam Kampanyası Nasıl Kurulur ?

  1. Hesap oluşturun
  2. Bütçenizi, Hedeflerinizi ve Planınızı Belirleyin
  3. Hedef Kitlenizi Tanımlayın
  4. Reklamınızı Oluşturun
  5. Reklamınızın Başarısını İzleyin

Sonuç

Spotify Reklamları hakkında bir nebze de olsa bilgi sahibi oldunuz. Şimdi yapılacak tek şey, bir şans vermek ve işiniz ve markanız için işe yarayıp yaramadığını görmek.

Reklamınızı oluştururken aklınızda bir “persona” olduğundan emin olun ve mükemmelden daha az içerik sunmaktan korkmayın. En önemli şey, bilinirliği artırmak için markanızı ortaya koymanızdır ve bunun her zaman yüzde 100 mükemmel olması gerekmez.

Takıldığınız bir durumda dijital pazarlama uzmanlarımıza soru sormaktan çekinmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir