SEO Uyumlu İçerik Nedir?

 • 5 min read
seo uyumlu içerik nedir?

Antalya Dijital SEO Uyumlu İçerik

SEO uyumlu içeriğin ne olduğunu anlatmadan önce SEO nedir, bu sorunun cevabını vermemiz gerekir. SEO (Search Engine Optimization), arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. SEO çalışması, web sitelerinizin arama motorlarında üst sıralarda görünmesini sağlayan çalışmaların genel adıdır. SEO, web sitelerinize organik trafik çekerek sitenizin arama motorunda üst sıralara yükselmesine yardımcı olmaktadır.

SEO uyumlu içerik ise yazacağınız konuyla ilgili anahtar kelimeleri içeren, bilgi verici ve yaratıcı içeriklerdir. Web sitenizi, arama motorları nezdinde kaliteli hale getirmek için içeriklerinizi arama motorlarına göre optimize etmeniz gerekmektedir. SEO uyumlu içerik ise arama motorlarının kurallarına uygun şekilde yazılan içerikler olduğundan dolayı web sitenizin değeri arama motorlarının nezdinde artacaktır. İyi içerik, web sitenizi daha iyi bir noktaya taşımaya yardımcı olan en önemli noktalardan biridir.

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?

Günlük hayatta merak ettiklerimizi öğrenmek için sık sık arama motorlarını kullanıyoruz. Arama motorlarında arama yaptığımızda en doğru ve en net bilgiye ulaşabilmemiz için içeriklerin aradığımız konuyla alakalı olması gerekmektedir. İşte bu nokta içeriklerde geçen anahtar kelimeler, aradığımız konu ile ilgili en alakalı sonucu bulabilmemiz için hem bize hem de arama motorlarına yardımcı olmaktadır.

SEO uyumlu içerik yazarken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta doğru anahtar kelimeleri yazı içerisinde kullanmaktadır. SEO uyumlu içerik hazırlanmadan önce kullanıcıların ilgili konuyu hangi anahtar kelimeler ile aradığını bulmak için detaylı bir anahtar kelime araştırması yapılması gerekmektedir.

SEO Uyumlu İçerik Üretimi Nasıl Yapılır?

Web siteleri ve kullanıcılar içi etkili SEO uyumlu içerikleri yazarken izleyeceğiniz adımlar şunlardır;

 • Web siteniz için SEO uyumlu içerik hazırlarken ilk yapmanız gereken hangi kelimeleri kullanarak hedef kitlenize ulaşabileceğinizdir. Buna yönelik olarak yapabileceğiniz doğru ve etkili bir anahtar kelime araştırması ile bunu başarabilirsiniz. Anahtar kelime araştırması yaparken Keyword Tool.io, Google anahtar kelime planlayıcı ya da MOZ gibi farklı analiz araçlarını kullanarak hedef kitlenize daha kolay ulaşabilirsiniz.
 • İkinci aşamada ise seçtiğiniz anahtar kelimelerin ve konuyla alakalı alt başlıkların rakipler tarafından nasıl kullanıldığını incelemek için rakip analizi yapmanız gerekir.
 • Anahtar kelime ve rakip analizinden sonra içerik ile ilgili ana başlığı ve alt başlıkları belirleyerek içeriğinizi kurgulamaya başlamalısınız.
 • İçerikte kullanacağınız anahtar kelimeleri metin içerisine eşit şekilde dağıtarak etkili şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz. Metinlerinizde kullanacağınız anahtar kelime oranının %0.5 ile %2.5 arasında olması gerekmektedir.
 • Yazacağınız SEO uyumlu içeriklerin özgün olmasına ve kopya olmamasına dikkat etmelisiniz. SEO uyumlu içerik yazarken önem verilmesi gereken en önemli noktalardan biri içeriğin özgün ve kaliteli olmasıdır.
 • SEO uyumlu içerikleri yazarken yazım kurallarına ve anlam bütünlüğüne de çok dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • İçerik hazırlarken içerikte kullandığınız başlıkları H1, H2, H3, H4, H5 ve H6 şeklinde hiyerarşik yapıya uygun şekilde kullanmalısınız. Kullandığınız başlıkların içerisinde anahtar kelimelerinizi de bulundurmayı unutmamalısınız.
 • SEO uyumlu içeriğin olmazsa olmazlarından biri de meta açıklamalardır. İçerik hakkında ön bilgi veren meta açıklamalar, mutlaka anahtar kelimelerinizi içermeli ve 120 ila 160 karakter arasında olmalıdır.
 • SEO uyumlu içerik hazırlarken iç linkleme yaparak okunma oranınızı arttırabilirsiniz.
 • İçeriklerinizde görsel kullanımını kesinlikle atlamamalısınız ve eklediğiniz görsellerin alt etiketlerini düzenlerken anahtar kelimeleriniz ile ilişkilendirmeye dikkat etmelisiniz.
 • Kullanıcı dostu içerikler oluşturabilmek için içeriklerinizin optimize edilmiş olması gerekir.

SEO Uyumlu İçerik Üretimi

İçeriklerinizi, arama motoru optimizasyonu çalışmalarını ifade eden SEO’ ya uyumlu şekilde hazırlamak arama motorlarında üst sıralarda çıkmanızı sağlarken aynı zamanda web site trafiğinizi arttırır demiştik. Peki SEO uyumlu içerik üretirken dikkat etmeniz gereken noktalar nelerdir? SEO uyumlu içerik hazırlarken dikkat etmeniz gereken en önemli şey anahtar kelime optimizasyonudur. Hedef kitlenize yönelik olan ve arama niyetini en iyi ifade eden etkili anahtar kelimeleri seçerek içeriklerinizi bunlar ile oluşturmalısınız.

Ayrıca içeriğinizin uzunluğuna ve içeriği oluşturan paragrafların uzunluğuna da dikkat etmelisiniz İçerikleriniz en az 300-500 kelime arasında olmalıdır. Fakat 1000 ya da 2000 kelimelik uzun metinler de arama motorları tarafından sevilmektedir. Diğer önemli nokta içeriklerinizde konuyla ilgili görseller kullanmanızdır. Ancak görsel kullanımı sırasında görsellerin alt etiketlerini düzenlemeyi unutmamalısınız.

SEO uyumlu içeriğinizin başlığı anahtar kelimeleri içermeli ve 50 ila 70 karakter arasında olmalıdır. Ek olarak başlıklarınızın kullanıcıların ilgisini çekecek yaratıcılıkta olduğuna dikkat etmelisiniz.

SEO uyumlu içeriklerinizi oluştururken kullanıcı odaklı içerik optimizasyonu yaptığınızdan emin olmalısınız. Yani içerikleriniz sadece arama motorlarını değil aynı zamanda kullanıcılarınızı da tatmin etmelidir.

SEO çalışmalarına büyük katkı sağlayan şeylerden birisi de içeriklerde farklı sayfalarınıza bağlantı vermenizdir. Dahili bağlantılar, dediğimiz bu bağlantılar SEO sürecinin performansını arttırır.

SEO Uyumlu İçerik Türleri

SEO uyumlu içeriğin pek çok türü bulunur. Makaleler, blog yazıları, ürün sayfaları, videolar, infographics ve listeler gibi farklı SEO uyumlu içerik türleri vardır. Düzenli olarak SEO uyumlu içerik oluşturmanın kolay yollarından birisi blog yazılarıdır. Blog yazıları hem dahili bağlantıları kullanmanızı kolaylaştırır hem de ilgi çekici olduğu için kullanıcılar için faydalıdır.

Makaleler de SEO uyumlu içerik türleri arasında yaygın olarak tercih edilen bir içerik türüdür. İçeriklerinizi zenginleştirmenizi sağlayan diğer önemli içerik türü ise videolardır. Kullanıcılar her zaman uzun metinleri okumayı tercih etmeyebilir bu noktada videolar kurtarıcı olarak büyük bir görev üstlenirler. Daha büyük formatlı olan infographicsler ise genelde tek bir konuya dönük ancak çok fazla veri içeren içerik türüdür.

Kurallara uygun ve yaratıcı şekilde oluşturduğunuz SEO uyumlu içeriklerinizin hedef kitle ile paylaşılması son derece önemlidir. Hedef kitlenize yönelik paylaşımlarınızı sosyal medya hesaplarınızdan yapmayı atmamalısınız.

SEO Uyumlu İçerik Satın Almak

Arama motoru optimizasyonu çalışmalarınızın performansını arttırmak ve web sitenizde başarı sağlamak için iyi SEO uyumlu içeriklere ihtiyacınız vardır. Çünkü arama motorları, onların kurallarına göre oluşturulmuş içeriklerinizi gördüklerinde sizi ödüllendirirler. Ayrıca web sitenize organik trafik çekmek ve arama motorlarında üst sıralarda yer almak için kullanıcılarınızı memnun etmek de son derece önemlidir.

Web sitenizi iyileştirmek için hedef kitlenize yönelik profesyonel bir içerik hizmeti alabileceğiz Dijital Pazarlama Ajansımızda alanında yetkin yazarımızdan kaliteli ve etkili SEO uyumlu içerik hizmeti alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir