Facebook arama motorunda ilk sırada çıkmak​

Facebook arama motorunda ilk sırada çıkmak

Facebook Seo yada Facebook Arama Sonuçlarında Öne Çıkmak

Facebook arama motorunda ilk sırada çıkmak için yapılması gerekenleri anlatmak üzere bugün burada toplandık. Herkese Merhaba. Facebook Tüyoları: Arama Sonuçlarında Görünür Olmak İçin Neler Yapmalısınız?  Antalya Dijital Pazarlama Ajansı olarak bu yazımızda sizi ilk sıralara çıkaracak konulara değinmek istiyoruz.

Genelde insanlar web siteleri için arama motoru optimizasyonu (SEO) yapıyor. Ama sosyal medya pazarlaması yapan bir çok markalanın çoğunlukla atladığı bir nokta var. O’da Facebook Arama motoruna göre optimizasyon yapmaması. Biliyoruz ki kullanıcıların sosyal arama motoru olarak sık sık Facebook‘u kullanıyor olması sebebiyle aslında Facebook’ta sayfaların görünmesi gerekir. Ve bununla da kalmadan bulunabilir olması gerekir. Bu en az Google‘da görünür olmak kadar önemli. 

Tamam o kadar önemli değil abarttım 🙂 Ama dikkat etmekte çok fayda var. Eğer Facebook’ta bir sayfanız var ise ve paralı reklam için bütçe ayırmak istemiyorsanız daha fazla kullanıcıya ulaşmanız için harika bir yoldur. Facebook arama motorunda ilk çıkmak. Artık kullanıcıların  aramalarında Google kadar Facebook’tan da arama yapmaları burada görünür olmanızı da bir zorunluluk haline getiriyor. Mesela Antalya Restoran vb. facebook arama sonuçlarında ilk çıkmak kesinlikle gerekir.

Bu yüzden Facebook sayfalarını buna uygun olacak şekilde optimize etmek gerekiyor. Sadece Facebook içi değil. Google’da ilk sıralarda çıkmak için Facebook sayfanızı ne şekilde düzenlemeniz gerektiğini aşağıda madde madde sıraladık.

Facebook aramalarında ilk sıraya çıkın !

Facebook sayfa kullanıcı adınızı yaratmalısınız

Facebook’un sayfalarında sayfa ID’si ve URL yapısı varsayılan olarak otomatik olacak şekilde belirleniyor. Ancak sayfanızın kolay ulaşılması için bir de kendinizin bir sayfa kullanıcı adınızı belirlemeniz şart. Eğer yeni bir sayfa açmışsanız bu işlemi facebook.com/username linkinden hemen gerçekleştirebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise şirketinizin/markanızın adının ya da anahtar kelimelerin sayfa kullanıcı adında mutlaka geçiyor olması olacaktır.

Doğru kategorileri seçmek önemlidir.

Sizi arayan kullanıcılar Facebook’ta arama yaparken çoğu zaman kategorilere göre filtreleme yaparak aradıkları sonuçlara ulaşmaya çalışır. Dolayısıyla sayfanızın arama sonuçlarında bulunabilir olması için kullanıcıların sizi hangi anahtar kelimelerle arayıp bulduğunu tespit edin. Ve buna göre ana kategorilerinizi belirleyin.

Doğru alt kategorileri de belirlemelisiniz

Öyle sadece ana kategorileri belirlemek de yeterli olmaz. Detaylandırmanız gerek. Daha daraltılmış ve filtrelenmiş arama sorguları için de bazı anahtar kelimeleri alt kategorilerinize eklemeniz gerekli. Mesela bir restoran sayfası yönetiyorsanız alt kategorinizi “Akdeniz Mutfağı, Balık Yemekleri vb.” şeklinde daha özelleştirilmiş şekilde ayarlayabilirsiniz. Gayet de güzel olur !

Facebook arama motorunda ilk sırada çıkmak​ için bir takım optimizasyonlar gerekir !

Facebook arama motorunda ilk sırada çıkmak​

Facebook arama motorunda ilk sırada çıkmak​ size ekstra trafik sağlar.

Fiziki adresiniz olmazsa olmaz!

Sadece Google Yerel İşletme için değil Facebook Graph Search için de şirketlerin fiziki adresleri baya bir önemli. Özellikle küçük ve yerel işletmelerin bulunabilir olması, lokasyon bazlı aramalarda çıkması bu adres bilgilerine doğrudan doğruya bağlı. Bu yüzden sayfanızın hakkında kısmına açık adresinizi mutlaka ekle-ye-cek-si-niz.

Hakkında kısmını da doldurun dememe gerek var mı?

Facebook sayfanızın hakkında kısmında olan bilgiler hem Google, hem Facebook arama sonuçlarında önemli yer teşkil eder. Bu yüzden buradaki bölümleri tam olarak doldurmaya gayret etmeniz gerekir. Burada öne çıkan şey şudur. Şirket/markanızla ilgili bulunmak istediğiniz anahtar kelimeleri buradaki metinlerde bol bol kullanmanız.

Facebook'un arama motorunda ilk sırada çıkmak için

İçerik Herşey'dir !

Google algoritmasında nasıl kaliteli içeriğe önem veriyor değil mi? Ne diyor mesela Google? “Benim için değil, insanlar için içerik yaratın”. Facebook’ta da durum bu şekilde. Facebook bu sıralamaları yaparken kullanıcıların o içerik ile ilgili ne kadar konuştuğuna bakıyor. Bu yüzden sadece ürününüzü satmak için içerik üretmeyin. Arama sonuçlarında öne çıkmak için de ve etkileşim yaratabilecek içerikler oluşturmaya önem vermelisiniz..

Facebook arama motorunda ilk sırada çıkmak​ için

Kitlenizi iyi tanıyın

Sayfanızı beğenen kullanıcıların ilgi alanlarını belirlemek onların size nasıl ulaştığını anlamak için yararlı bir veri kaynağı olacaktır. Hayranlarınızı tanıyarak yeni kişileri sayfanıza çekmeyi de epey kolaylaştırırsınız. Dolayısıyla hayranlarınızın başka hangi sayfaları beğendiğini izleyin. İlgi alanlarını analiz edin. Bu alanlara oynayın ve sayfanızda kullandığınız anahtar kelimeleri de buna göre belirleyin. Ve Böylece Facebook arama motorunda ilk sırada çıkmak için baya bir yol kat etmiş olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir