Dijital PR

  • 6 min read

Dijital PR ve SEO: Bilmeniz Gerekenler

dijital pr

Dijital PR ve SEO, dijital pazarlama alanındaki güncel terimlerdir ve bu terimler, çevrimiçi görünürlüklerini artırmaya çalışırken birçok işletmenin zihninde ön plandadır.

Bu blog yazısında, hem organik arama performansını hem de marka bilinirliğini artırmak için dijital PR ve SEO’nun birlikte nasıl çalıştığını inceleyeceğiz.

Dijital PR nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, dijital PR, PR tekniklerini kullanarak saygın, yetkili web sitelerinden editoryal geri bağlantılar elde etmenin bir yoludur.

Bu geri bağlantıları elde etmek için, web sitenizin öne çıkan ve gazeteciler ve basının ele almak (ve bağlantı kurmak) için çekici olan bağlantıya değer içeriğe sahip olması gerekir . Dijital PR kapsamına giren birçok bağlantı kurma stratejisi vardır, ancak bunun püf noktası ilişkiler kurmak ve gürültüden sıyrılan içeriğe sahip olmaktır.

Dijital Halkla İlişkiler ayrıca içerik pazarlaması ve sosyal medya pazarlaması gibi çeşitli dijital pazarlama disiplinlerini kullanarak bütünsel bir dijital marka güçlendirme stratejisine yol açar.

Dijital Halkla İlişkilerin Önemi

Çok sayıda çevrimiçi içerik ve benzer ürünler/hizmetler sunan işletmelerle, öne çıkmak ve marka konumunuzu artırmak her zamankinden daha önemli. Bu konumlandırma, organik arama perspektifinden veya marka bilinirliği perspektifinden olabilir. Esasen, çevrimiçi marka yönetiminizin rakiplerinizden daha güçlü olması gerekir ve dijital PR bunu başarabilir.

Sosyal medyanın artan kullanımı (özellikle koronavirüs pandemisinden bu yana), çevrimiçi ortamda söz sahibi olmanın ne kadar önemli olduğuna işaret etti. Dijital Halkla İlişkiler size rakiplerinizden daha yüksek sesle konuşan bir ses sağlayabilir.

Dijital PR’ı genel dijital pazarlama stratejinizin bir parçası olarak kullanırken, dünyanın en büyük haber kuruluşlarından, sosyal medya profillerinden ve web sitelerinden bazılarında yüksek düzeyde algılanan farkındalık yoluyla potansiyel müşterileri kazanma yeteneğinizden yararlanabilir.

Dijital Halkla İlişkilerin SEO ile bağ kurma şekli, ondan edinebileceğiniz bağlantılarla ilgilidir – bu yüzden dijital Halkla İlişkilerin bağlantı kurma yönüne daha derine inelim.

dijital pr önemi

Dijital PR bağlantı kurma nedir?

Dijital PR bağlantı kurma, diğer bağlantı kurma yöntemlerinden çok farklı değildir, ancak içeriğinizi kitlelere ulaştırmanızı sağlamak için yaratıcılık çok önemlidir.

Dijital PR bağlantı kurmanın geleneksel bağlantı kurmadan farklı olmasının nedeni, dijital PR bağlantı kurmanın daha fazla erişim için çabalamasıdır (ve bu nedenle daha fazla zaman alıcı ve pahalı olabilir), oysa geleneksel bağlantı kurma genellikle daha spesifik bir niş/amaca indirgenir. sadece bir bağlantı almak (dijital PR’nin ek markalama avantajları olmadan).

Dijital bir PR bağlantısını nasıl edinebilirim?

İlk olarak, gazetecilere en iyi nasıl ulaşılacağını bulmak önemlidir, çünkü onlar hikayelerinizi alacak ve onları büyük bir kitleye ulaştıracak kişilerdir. Bunu yapmanın birçok yolu vardır, ancak gazetecilerle iletişim kurmanın başlıca yolları şunlardır:

  • HARO kullanarak sosyal yardım
  • Clubhouse gibi platformlarda PR panel tartışmalarına katılmak
  • Sektörel etkinliklerde konuşma
  • Twitter gibi popüler sosyal medya platformlarını ortak gazeteci hashtag’leriyle kullanmak, örneğin #journorequest

Gazetecilerin gözü önünde olduğunuzda, halkla ilişkiler bağlantı kurmanız üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz. Dijital PR bağlantı kurma stratejilerinin bazı örnekleri şunları içerir:

  • Haber hırsızlığı
  • Taze ve benzersiz veriler içeren araştırma çalışmaları
  • Çeşitli istatistik parçalarını tek bir sindirilebilir içerik parçasında birleştirmek
  • Basitçe insanların daha önce görmediği yaratıcı içerikler oluşturmak
dijital halkla ilişkiler
dijital halkla ilişkiler

Dijital PR sosyal yardım ipuçları

İnsanların gazetecilere yaklaşırken karşılaştıkları en büyük engel onların sosyal yardım stratejileridir.

Gazetecilerin meşgul insanlar olduğunu hatırlamanız gerekir ve konuya gelemezseniz ve neden zaman ayırmaya değer olduğunuza onları ikna edemezseniz  , büyük olasılıkla sizi görmezden geleceklerdir.

İnsanların gazetecilere ulaşırken yaptıkları bazı yaygın hatalar, ya çok fazla gevezelik edecekleri ya da içeriklerinin benzersizliğini vurgulamayacaklarıdır.

İnsanlar aynı zamanda sanayi incelemelerimiz olarak durumlarda, bu mesajların yazarları büyük olasılıkla yalnızca söz konusu toparlama hakkında yazacak unutma  kez ve olacak  değil yeni içerik ile güncelleyeceğiz. Kişisel olarak halkla ilişkiler çalışanlarından bunun çok yaygın olduğunu duydum ve odak noktası, gazetecilerin mevcut bir gönderiye içgörülerinizi eklemelerini sağlamaya çalışmak yerine, genellikle hangi alanları kapsadığını bulmaya odaklanmalı (ki bunu yapamazlar).

Dijital PR, SEO'nuza nasıl fayda sağlar?

Dijital PR ve SEO arasında artan bir yakınsama var ve SEO’ların dijital Halkla İlişkileri önemsemesinin ana nedeni, genellikle onunla ilişkilendirilen geri bağlantıların gücüdür.

Başarılı bir dijital PR kampanyası, web sitenize güvenilir endüstri/ulusal kaynaklardan çok sayıda değerli geri bağlantı sağlayabilir ve bu, arama motorlarının markanızı uzmanlık, yetki ve güvenilirlik (EAT) açısından algılama biçimini büyük ölçüde iyileştirebilir.

Google, güçlü EAT sinyallerini algılayacak kadar akıllıdır ve dijital PR, bunları geliştirmek için tartışmasız en iyi stratejilerden biridir.

Dijital halkla ilişkiler yoluyla artan marka bilinirliği de bazı harika sosyal sinyaller sağlayabilir ve bunlar doğrudan bir sıralama faktörü olmasa da markanız ve web sitenizde daha fazla dönüşüm elde etmek için hala önemlidir .

Ayrıca, kazanılan geri bağlantıları kaliteleri (yönlendiren alan adları, takip etmeyenlere karşı izleme oranı, bağlantı metni) veya web sitenizin katılım/organik trafik rakamlarını kontrol etmek gibi genel SEO hedeflerinize yönelik dijital PR’ın etkisini ölçebilirsiniz.

Unutulmaması gereken son bir şey, dijital PR’ın bağlantı oluşturmada diğer tüm bağlantı kurma stratejilerinden çok daha verimli olabileceğidir, çünkü başarılı bir kampanya, bağlantıları büyük ölçekte ve yalnızca bir kampanyadan çekebilir. Bu, tek bir dijital PR kampanyasından daha fazla geri bağlantı elde etmek için kazanılan bağlantıların kalitesinden ödün vermeyeceğiniz anlamına gelir.

Dijital PR ve SEO'nun geleceği

dijital pr ve seo
dijital pr ve seo

SEO’nun yakın zamanda ortadan kalkmayacağını biliyoruz ve açıkçası dijital PR da öyle değil.

Dijital Halkla İlişkiler hiçbir şekilde zirveye ulaşmadı ve bu terimin önümüzdeki birkaç yıl içinde popülaritesinin artacağını tahmin ediyorum.

SEO’nun ölçeklenebilirliği aynı kalır – daha fazla içerik, daha fazla geri bağlantı. Dijital Halkla İlişkiler, bu yönlerin her ikisini de besleyebilir ve büyük saygın web sitelerinden kazanılan kapsamın eklenmesi, uzun vadede sizin için bir dünya iyiliği sağlayacaktır ( elde edilmesi çok daha zor olan bağlantılar kazanabileceğiniz için).

Her zaman olduğu gibi, dijital PR, bir web sitesinin arama motoru sıralamasını yükseltmek için SEO ile el ele kullanılacaktır, bu nedenle Google’da nasıl daha üst sıralarda yer alacağınız konusunda özel tavsiyeler arıyorsanız, dost canlısı mahalle SEO danışmanınızla iletişime geçin. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir