Dijital Pazarlama

  • 9 min read
dijital pazarlama

Dijital Pazarlama ; arama motorları, web siteleri, sosyal medya, e-posta ve mobil uygulamalar gibi dijital kanallar aracılığıyla sunulan reklamları ifade eder. Bu çevrimiçi medya kanallarını kullanan dijital pazarlama, şirketlerin malları, hizmetleri ve markaları onayladığı yöntemdir. Tüketiciler, ürünleri araştırmak için büyük ölçüde dijital araçlara güveniyor. Örneğin, Think with Google pazarlama analizleri, tüketicilerin %48’inin sorgularını arama motorlarında başlattığını, %33’ün marka web sitelerine ve %26’sının mobil uygulamalarda arama yaptığını tespit etti. 

Günümüz dijital pazarlaması, pazarlamacıların markalarını dahil etmek zorunda oldukları muazzam bir kanal sistemi olsa da, çevrimiçi reklamcılık tek başına kanallardan çok daha karmaşıktır. Pazarlamacılar, dijital pazarlamanın gerçek potansiyeline ulaşmak için, günümüzün geniş ve karmaşık kanallar arası dünyasını derinlemesine araştırmalı ve etkileşim pazarlaması yoluyla etki yaratan stratejileri keşfetmelidir. Katılım pazarlaması, zaman içinde topladığınız verilere dayalı olarak potansiyel ve geri dönen müşterilerle anlamlı etkileşimler oluşturma yöntemidir. Müşterileri dijital ortamda çekerek, marka bilinirliği oluşturursunuz, kendinizi bir endüstri düşünce lideri olarak belirlersiniz ve müşteri satın almaya hazır olduğunda işinizi ön plana çıkarırsınız. 

Pazarlamacılar, çok kanallı bir dijital pazarlama stratejisi uygulayarak, yeni müşteri etkileşimi yöntemlerine kapı açarken, hedef kitle davranışlarına ilişkin değerli bilgiler toplayabilir. Ek olarak, şirketler elde tutma oranında bir artış görmeyi bekleyebilir. Invesp tarafından hazırlanan bir rapora göre, güçlü omnichannel müşteri bağlılığı stratejilerine sahip şirketler, elde tutma oranı yalnızca %33 olan zayıf omnichannel programlarına sahip şirketlere kıyasla müşterilerinin ortalama %89’unu elinde tutuyor. 

Dijital pazarlamanın geleceğine gelince, tüketicilere sunulan giyilebilir cihazların çeşitliliğinde sürekli bir artış görmeyi bekleyebiliriz. Forbes ayrıca, sosyal medyanın B2B alanında giderek daha fazla konuşulacağını, video içeriğinin arama motoru optimizasyonu (SEO) amaçları için iyileştirileceğini ve e-posta pazarlamasının daha da kişisel hale geleceğini tahmin ediyor. 

Dijital pazarlama, pazarlama ve iş geliştirme konusunda her ne kadar daha erken çağında olarak nitelendirilse de pazarlama dünyasının büyük bir bölümünü ele geçirme çabalarına hızla devam ettiğini görmekteyiz. Her gün birçok insan ürünlerini ve işletmelerini tanıtmak için dijital pazarlamaya adımını atmaya başlıyor. Pandeminin de etkisiyle Dijital pazarlamaya başlamak için bundan daha iyi bir zaman yok!  Özellikle ülkemizde bu alanda gelişmeye çok yatkın. Düşünün Avrupa ülkelerinde websitesine sahip kobilerin oranı %50’nin üzerinde ama  Türkiye’de şu an için bu oran sadece %22. (2017) Hala çok rekabetçi bir pazarda değiliz. Ama olacağız. Her geçen gün yeni farklı bir mecra, farklı dijital pazarlama modelleri hayatımıza girmeye devam ediyor. Sürekli kendimizi yeniliyoruz. Bir şeyler daha öğrenmek için çalışıyor ve araştırıyoruz. Öncelikle pazarlama kavramına biraz değinelim.

Pazarlama, kısaca ürünlerinizi veya hizmetlerinizi potansiyel müşterilerle buluşturmak için almış olduğunuz tüm aksiyonları ifade eder. Pazarlamanın temelinde hedef kitle kavramı yatar. Potansiyel müşterileriniz ürün veya hizmetinizi satın aldığı an ise satış kavramı ortaya çıkar. Pazarlama ve satış ekiplerinin birbiriyle çok yakın çalışması gerekliliği gizli saklanan bir sır değildir. Başarılı olmak isteyen her işletme her girişim bu iki süreci birbirine entegre bir biçimde ilerletmelidir.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama ile Çözülebilecek Yaygın Sorunlar

Pazarlama stratejilerinizi optimize etmek için dijital zorunludur. Dijital pazarlama, hedef kitlenizi tanımanıza, onlar hakkında önemli verileri öğrenmenize ve pazarlama ekibinize güvenilirlik sağlayacak ölçümler sağlamanıza yardımcı olabilir. 

Sorun: İzleyicilerimi başlamak için yeterince iyi tanımıyorum . Hedef kitlenizi tanımak zaman alır ve pazarlama ekibiniz faydalı olabilecek kitle karakterleri geliştirmiş olsa da, çevrimiçi olarak aktif olarak zaman geçiren tüketiciler beklediğiniz şekilde davranmayabilir. Belirli tanımlayıcıların farklı insanlara ve satın alma döngüsündeki yerlerine hitap edeceğini aklınızda bulundurarak, farklı dilleri farklı hedeflerle test etmeniz gerekir. Kendinizi hedef kitlenize göre ayarlayın ve sizi rekabetten ayıracak güvenilirlik inşa edin. 

Sorun: Kanallarımı SEO için optimize etmedim . Pazarlama sürecindeki konumunuz ne olursa olsun, SEO’nun en iyi uygulamalarını anlamanız önemlidir. Arama motoru sıralamasını iyileştirmenin yanı sıra SEO, potansiyel müşterilerinizin istediği yüksek kaliteli, değerli içeriği sunmanızı sağlamak için kampanya testlerinizi ve optimizasyonunuzu güçlendirebilir ve destekleyebilir.

Sorun: Sosyal medya stratejim yok. Organik bir sosyal medya stratejisi, ücretli bir sosyal medya stratejisi veya ikisinin bir karışımını geliştirmek isteyip istemediğinize bakılmaksızın, bir tür sosyal pazarlamaya sahip olmak önemlidir. Sosyal medya, marka bilinci oluşturma ve etkileşim için mükemmel olsa da, dijital pazarlama reklamları için de yararlı bir kanal olabilir. Bir niş ve tutarlı bir üslup bulun, sabırlı olun ve takipleriniz arttıkça reklamlarınızın etkisi de artacaktır.

Sorun: Pazarlama ekiplerim kalabalık. Çevik, akışkan yapılar oluşturmak için silolardan kaçmak önemlidir. Müşterileriniz reklamları bekleyen tek bir kanalda mahrum kalmaz, bu nedenle pazarlama çabalarınız, müşterileri bulundukları yerde çekmek için masaya birden fazla beceri seti getiren ekiplerle kanallar arası işlevselliği dağıtmalıdır. Her sosyal ağ ve kanal farklı hedef kitleleri ve beklentileri içerir, bu nedenle pazarlama çabaları her biri için tamamen farklı görünebilir. Bu, tonu, görüntüleri, teklifleri ve hatta gönderdiğiniz günün saatini içerir.

Sorun: CMO’mdan, alt çizgiyi destekleyen ölçümler hakkında rapor verme baskısı altındayım. Dijital pazarlama, pazarlama çabalarınızın etkinliğini belirlemek için kullanılabilecek geniş bir ölçüm evrenini destekler, ancak bu ölçümler dikkatle seçilmelidir. Her durum, hedef kitlenize bağlı olacak ve her kanala odaklanacaktır. Bunu aklınızda tutarak, her kanal için hedeflerinizi belirleyerek başlayın ve CMO’nuzun en çok görmek isteyeceği ölçümleri ayarlayın.

Dijital Pazarlamanın Bileşenleri

Dijital Pazarlama Uzmanı

Dijital Pazarlama Uzmanı SEO Expert

Dijital Pazarlama Uzmanı PPC Expert

Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanlığı

Dijital pazarlama, müşterilerin günde birçok kez etkileşimde bulunduğu devasa bir dijital temas noktaları ağını kapsar. Bu kanalları doğru şekilde kullanmak için her birini iyi anlamanız gerekir. 

Ücretli arama . Ücretli arama veya tıklama başına ödeme (PPC) reklamcılığı, genellikle bir arama motoru sonuç sayfasının (SERP) üst veya yan tarafındaki sponsorlu sonucu ifade eder. Bu reklamlar sizi her tıklama için ücretlendirir ve belirli arama terimleri girildiğinde görünecek şekilde özelleştirilebilir, böylece reklamlarınız özellikle bir şey arayan kitleleri hedefler. Bu reklamlar, bireylerin çevrimiçi davranışlarından toplanan verilere dayandıklarından ve doğru zamanda doğru kişilere alakalı reklamlar sunarak web sitesi trafiğini artırmak için kullanıldığından son derece etkili olabilir. Bu reklamlar aynı zamanda yeniden hedeflemeyi de içerir; bu, müşterilerin eylemlerine bağlı olarak, pazarlama otomasyonu araçlarının benzersiz, kişisel platformlar arası reklamlar oluşturabileceği anlamına gelir.

Arama motoru optimizasyonu (SEO) .SEO, web sitenizin içeriğini, teknik kurulumunu ve erişimini optimize etme sürecidir, böylece sayfalarınız belirli bir anahtar kelime terimleri kümesi için bir arama motoru sonucunun en üstünde görünür. SEO kullanmak, ilgili ürünleri aradıklarını ima eden davranış sergilediklerinde ziyaretçileri sitenize çekebilir; bu, arama yapan insanların% 90’ının henüz bir marka hakkında bir fikir oluşturmadığı düşünüldüğünde oyunun kurallarını değiştirebilir (Status Labs, 2018 ). PPC ve yeniden hedeflemenin yeri olsa da, arama motoru optimizasyonu yoluyla kazanılan organik çevrimiçi trafik, arama sıralamaları ve uzantı olarak organik site trafiği üzerinde muazzam etkiye sahiptir. Anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini kullanarak, görünürlüğü büyük ölçüde artırmak ve kalıcı bir müşteri ilişkisine başlamak için SEO’yu kullanabilirsiniz. SEO, bir web sitesinin çevrimiçi arama sonuçlarındaki sıralamasını yükseltmek olarak tanımlanır, ve dolayısıyla organik site trafiği, popüler anahtar kelimeler ve kelime öbekleri kullanarak. Görünürlük, kalıcı bir müşteri ilişkisinin ilk adımı olduğundan, güçlü SEO stratejileri dijital pazarlama kampanyalarında büyük ölçüde etkilidir. 

İçerik pazarlaması . Etkili içerik pazarlaması, doğası gereği dışa dönük bir tanıtım değildir, daha çok bilgi arayan tüketicileri eğitmeye ve onlara ilham vermeye hizmet eder. Hedef kitlenizle alakalı içerik sunduğunuzda, sizi bir düşünce lideri ve güvenilir bir bilgi kaynağı olarak güvence altına alabilir, bu da diğer pazarlama çabalarınızın statikte kaybolma olasılığını azaltır. Kendi kendini yöneten alıcı çağında, içerik pazarlaması ücretli arama reklamcılığından üç kat daha fazla potansiyel müşteri elde eder, bu nedenle ek çabaya değer. 

Sosyal medya pazarlaması . Etkili sosyal medya pazarlamasının anahtarı, yalnızca aktif sosyal medya hesaplarına sahip olmanın çok ötesine geçer. Mümkün olduğunca çok sayıda eşler arası paylaşım fırsatı yaratmak için pazarlama çabalarınızın her yönüne sosyal unsurlar da eklemelisiniz. Hedef kitleniz içeriğinizle etkileşim kurmak için ne kadar ilham alırsa, onu paylaşma olasılıkları da o kadar yüksek olur ve potansiyel olarak meslektaşlarına da müşteri olma konusunda ilham verir. 

E-posta ile pazarlama . Yirmi yıldan fazla bir süre sonra, e-posta hala müşterilere kritik bilgilerle ulaşmanın en hızlı ve en doğrudan yoludur. Bugün, başarılı e-posta kampanyaları, müşterinizin gelen kutusuna gömülmemek için inanılmaz derecede ilgi çekici, alakalı, bilgilendirici ve eğlenceli olmalıdır. Başarılı olmak için, pazarlama e-postalarınızın beş temel özelliği karşılaması gerekir. Güvenilir, alakalı, konuşkan, kanallar arasında koordine edilmiş ve stratejik olmalıdırlar. 

Mobil pazarlama . Mobil cihazlar ceplerimizde saklanır, yataklarımızın yanına oturur ve gün boyu sürekli kontrol edilir. Bu, mobil cihazlarda pazarlamayı inanılmaz derecede önemli hale getiriyor — tüketicilerin üçte ikisi, geçen hafta mobil cihazlarda reklamını gördükleri belirli bir markayı hatırlayabiliyor — ancak mobil, özel doğası göz önüne alındığında da çok incelikli. SMS, MMS ve uygulama içi pazarlama, müşterilerinize cihazlarından ulaşmak için tüm seçeneklerdir, ancak bunun ötesinde, pazarlama çabalarınızın diğer dijital pazarlama kanallarınızdaki koordinasyonunu göz önünde bulundurmalısınız. 

Pazarlama otomasyonu . Pazarlama otomasyonu, tüm dijital pazarlamanızı birbirine bağlayan ayrılmaz bir  platformdur . Aslında, potansiyel müşteri yönetimini otomatikleştiren şirketler, altı ila dokuz ay içinde gelirlerinde% 10 veya daha fazla artış görüyor. Onsuz, kampanyalarınız çok önemli bir eksik parçası olan bitmemiş bir bulmaca gibi görünecektir. Pazarlama otomasyon yazılımı, pazarlama görevlerini ve iş akışını kolaylaştırır ve otomatikleştirir, sonuçları ölçer ve dijital kampanyalarınızın yatırım getirisini (ROI) hesaplayarak gelirinizi daha hızlı artırmanıza yardımcı olur. Pazarlama otomasyonu, hangi programların çalışıp hangilerinin çalışmadığı konusunda değerli bilgiler edinmenize yardımcı olabilir ve şirketinizin alt satırında dijital pazarlamanın çabalarıyla konuşmanıza olanak tanıyan ölçümler sağlayacaktır.

Başarılı bir Dijital Pazarlama Programının Yatırım Getirisi

Dijital pazarlama ROI’si, standart banner reklamların peşin geri ödemesinden çok daha fazlasını içerir, organik içerik pazarlaması da dijital pazarlama alanında önemli bir oyuncudur. 

Dijital pazarlama, müşterilere reklamların ötesinde ulaşır. İnternet kullanıcılarının yüzde yetmişi ürünler hakkında  geleneksel reklamlara karşı içerik yoluyla bilgi edinmek istemektedir  (MDG, 2014). 

Dijital pazarlama, içerik pazarlamasını yönlendirir. T op beş B2B içerik pazarlama taktikleri sosyal medya içeriği (%92), e-bültenler (%83), web sitenizde makaleler (%81), bloglar (%80), ve yüz yüze olaylar (%77). 

Dijital pazarlama, SEO için çok önemlidir. Google’daki ilk organik arama sonuçları, bir arama terimi için trafik payının %32,5’ini oluşturur

Dijital Pazarlama Programınızı Planlama, Uygulama ve Optimize Etme

Dijital pazarlama programınızın lansmanına, önce hedef kitlenizi ve hedeflerinizi belirleyerek ve ardından her zaman gelişmenizi sağlamak için metrikleri yerleştirerek başlayın.

 1. Adım: Kitlelerinizi belirleyin ve segmentlere ayırın. Bugün alıcılar, her temas noktasında kişiselleştirilmiş bir deneyim bekliyor. Bunu yapmak için, onların demografik, sabitografik ve teknolojik niteliklerinin yanı sıra sorularını ve sorunlu noktalarını nasıl ele alacağınızı anlamalısınız. 

Adım 2: Hedefler ve ölçüm stratejisi belirleyin. Hedeflerinizi ve ölçüm stratejinizi oluşturmak için kişileri belirlemek ve satış yolculuklarının net bir görünümünü elde etmek için kitle bilgilerini kullanın. Önemli ölçümler arasında gösterimler, erişim, tıklamalar, tıklama oranı (TO), etkileşim oranı, dönüşümler, olası satış başına maliyet (CPL), etkin bin başına maliyet (eBGBM) ve yatırım getirisi (YG) gibi arka uç ölçümleri yer alır. ), reklam harcamasının getirisi (ROAS), ilk ve çoklu dokunma ilişkilendirme ve yaşam boyu müşteri değeri (LCV).

3. Adım: Reklam teknolojinizi ve kanallarınızı ayarlayın . Reklam teknolojisinin gezinmesi biraz zaman alabilir, bu nedenle başlamadan önce doğru veri yönetimi platformlarına (DMP’ler), talep tarafı platformlarına (DSP’ler), arz tarafı platformlarına (SSPS) ve reklam alışverişlerine sahip olduğunuzdan emin olun. Ekibinizi hizalayın, herkesin hedeflerini iletin ve kanallarının dijital pazarlamanın büyük resmine nasıl uyduğunu gösterin.

4. Adım: Başlatın ve optimize edin . Dijital pazarlama, satın alma, besleme, müşteri sadakati oluşturma ve markalaşma için kullanılabilir. Metrikleri düzenli olarak gözden geçirin, böylece nerede mükemmel olduğunuzu ve bu yüksek etkili, yüksek talepli alanda lider olmak için nerede çalışmanız gerektiğini bilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir