Dijital Pazarlama Teknikleri 2021 Yeni Trendler

 • 6 min read
dijital pazarlama teknikleri

Dijital Pazarlama Teknikleri arasında 2021 de en öne çıkacak konuları sizin için derledik.

Özel Not Covid 19 krizi nedeniyle yeni yıl 2021’de geleneksel olmayan yollar bulmak için organizasyonlar gerektirecektir. Toparlanmak için kuruluşların dijital pazarlamada yenilik ve verimliliği benimsemeleri gerekecektir.

2021 için en önemli yeniliklerden 5’ini sizin için derledik;

 • Davranış İnterneti 
 • AI odaklı reklamlar 
 • Müşteri analizi 
 • Kötü amaçlı içerik izleme 
 • Abonelik tabanlı e-ticaret

Davranış İnterneti İnsanları ve Eylemleri Bağlayacak

2023’e kadar, bireysel faaliyetler, dünya çapındaki insanların% 40’ını etkilemek, onlara fayda sağlamak ve hizmet vermek için Davranış İnterneti tarafından dijital olarak izlenecek. 

Nesnelerin İnterneti’ni (IoT) duydunuz, peki ya Davranış İnterneti (IoB)? Kavram, basitçe ifade edildiğinde, şirketlerin bir kişi hakkında ilgi alanları, beğenileri ve hoşlanmadıkları şeyler ve nasıl satın aldıkları dahil olmak üzere bağlı cihazlardan toplanan verilerden çok şey öğrenebileceği anlamına gelir. Daha sonra, potansiyel müşterileri etkinleştirmek ve dahil etmek, içeriği kişiselleştirmek ve kampanya etkinliğini test etmek gibi davranışları etkilemek için bu içgörüyü kullanabilir.

IoB Kullanımına İlişkin Fikirler

 • Müşteri yolculuğunu, bir potansiyel müşterinin bir ürünle ilgilendiği andan satın alma noktasına kadar anlayın.
 • Olumlu müşteri etkileşimleri için daha fazla temas noktası eklemek gibi alıcının yolculuğunu iyileştirin.
 • Yolculuğun en erken aşamasında markayla bağlantı kurmak için potansiyel müşterilerle iletişim kurmanın yeni yollarını bulun.

Yapay Zeka Duygusal Reklamlar Oluşturmaya Yardımcı Olacak

2024 yılına kadar, tüketici duygularının yapay zeka odaklı tanımlanması, çevrimiçi reklamların yarısından fazlasını etkileyecek. 

2010’larda pazarlama endüstrisi, duyguların tüketicilerin eylemlerinde oynadığı rol hakkında daha derin bir anlayış kazandı. Şimdi, biyometri ve yapay zeka alanındaki gelişmeler, duyguları tespit etmeyi ve bu içgörüyü stratejik olarak kullanmayı mümkün kılıyor. Bu şekilde, yapay zeka tabanlı reklamcılık, tüketici anlayışı ve katılımında bir sonraki sınır olmaya hazırlanıyor. 

Duygu algılama ve tanıma; yüz tanıma, ses kalıpları ve derin öğrenme analizi teknolojilerinin bir kombinasyonu yoluyla çalışır – bunların tümü henüz erken geliştirme aşamasındadır. Ancak, hızlı büyümeye hazırlar. 2024 yılına kadar küresel pazarın yaklaşık 25 milyar dolar değerinde olması bekleniyor.

Amazon, IBM ve Walmart gibi şirketler, tüketicilerin satın alma kararlarını etkileyebilecek duyguları tespit etmek için biyosensörleri yapay duygusal zeka (AEI) ile birleştirmenin yollarını zaten araştırıyor. Gibi Yayıncılar ESPN, New York Times ve USA Today geliştirilmesi ve tüketicilerin ruh hallerine eşleşen reklamları reklam araçlarını dağıtmak vardır.

Reklamcılıkta Yapay Zekayı Kullanma Fikirleri

 • Bir tüketici bir ürün veya hizmet satın aldığında, yapay zeka teorik olarak ilgili bir reklam almaya olan ilgisini ölçmek için yüz ifadelerini, vücut hareketlerini ve çevrimiçi yorumlarını izleyebilir.
 • Yapay zeka araçları, pazarlamacıların müşterilere üzgün olduklarında iyimser kişiselleştirilmiş bir reklam göndermek gibi duyarsız promosyonlardan kaçınmalarına yardımcı olabilir.
 • Müşterilerin satın alma deneyimlerinin herhangi bir yönünden rahatsız göründüğünde markaların algılamasına ve yanıt vermesine yardımcı olmak için AI dağıtılabilir.

Müşteri Analitiği Geniş Kapsamlı İçgörü Sağlayacaktır

2021 yılına kadar, tüm veri ve analiz projelerinin% 40’ından fazlası müşteri deneyimiyle ilgili olacak.

Müşteri analitiği, müşteri deneyimlerini iyileştirmek ve iş hedeflerine ulaşmak için müşteri verilerinden içgörü elde eden bir dizi araç içerir Dijital ticaret platformları tarafından işlenen büyük miktarda veri ve alışveriş yapanları dönüştürmek için kısa fırsat penceresi göz önüne alındığında, müşteri analitiği dijital ticarette kritik bir rol oynar.

Bu ölçümler çeşitli kullanımlar sağlar. Örneğin, önceki yatırımların mantığını tanımlamak, iyileştirmelerin olup olmadığını doğrulamak, gelecekteki iyileştirmeler için hedefler belirlemek ve düzeltici eylem gerektiğinde müdahale etmek için kullanılabilirler.

Müşteri Analitiğini Yakalamak İçin Birincil Ölçütler

 • Müşteri memnuniyeti (CSAT): CSAT’ler en geleneksel metriktir. Tüketici memnuniyeti hakkında anket soruları gibi açık içgörüler ya da ürün inceleme derecelendirmeleri, teslimat zamanlaması veya gizli müşteri puanları gibi örtük içgörüler içerebilirler.
 • Müşteri sadakati, elde tutma ve kaybetme: Bu ölçümler, satın alma sıklığı, kanal kullanımı, ortalama sipariş boyutu ve iade oranları gibi faktörleri içerir. Satın alma zamanı gibi geriye dönük olarak veya bir müşterinin müşteri olarak kalma olasılığını belirlemek gibi daha öngörülü olarak kullanılabilirler.
 • Savunuculuk, itibar ve marka: Bu ölçümler, müşterilerin bir markayı tavsiye etmeye veya ürünü onaylamaya ne kadar istekli olabileceğini hesaplamayı içerir. İyi örnekler arasında güven derecelendirmeleri, fiyat duyarlılığı, etkinlik katılımı ve sosyal medyadaki duyarlılık puanları sayılabilir.
 • Kalite ve operasyonlar: Bunlar, bir kuruluş sorunu çözmek için ne tür adımlar atarsa ​​atsın, zayıf bir ürün veya hizmet deneyiminden etkilenen müşterileri ölçer.

Markalar Kullanıcı Tarafından Oluşturulan Kötü Amaçlı İçeriği Etkisiz Hale Getirecektir

2024’e kadar, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe yönelik içerik denetimi hizmetleri, büyük kuruluşların% 30’u için en önemli CEO önceliği olacak. 

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik (UGC), pazarlama dünyasında bir çeşit Kutsal Kase olmuştur. Çevrimiçi platformlarda kendini ifade etmenin yepyeni çağının bir parçası olarak, UGC, kullanıcıların markalar hakkında olumlu geri bildirimlerini paylaşmak için sanal bir ağızdan ağza bir fırsat olarak görüldü. Adweek’e göre , tüketicilerin% 93’ü satın alma kararları verirken UGC’yi faydalı bulduklarını belirtti. 

Bununla birlikte, sosyal medya olgunlaştıkça, tüketicilerin blog yorumları, videolar, canlı yayınlar ve sosyal medyada kötü niyetli yorumları paylaşmasıyla UGC bazen daha tartışmalı hale geldi. Dahası, dolandırıcılar, gündemlerini zorlamak için kötü amaçlı içerik ekliyor. 

Günümüzde, çevrimiçi bir varlığı olan herhangi bir kuruluş, zararlı bağlantılar, müstehcen malzeme, hedefli taciz ve dolandırıcılık dahil olmak üzere kötü niyetli içerikle nasıl başa çıkılacağı konusunda zorluklarla karşı karşıya. Pazarlamacılar, lekelenmiş bir görüntüyü önlemek için içeriği kutuplaştırmanın yollarını bulmalıdır. Bu genellikle içerik denetleme hizmetlerine yatırım yapmayı içerir.

Kötü Amaçlı İçerik Denetleme Örnekleri

 • Yayın Öncesi Denetleme: Yayınlanmasına izin verdiğiniz içeriği seçerek, platformlarınızda yayınlanan tüm içeriğin markanızın standartlarını ve hedeflerini karşıladığından emin olun.
 • Gerçek Zamanlı Moderasyon: Yayınlanan herhangi bir kötü niyetli içerik için kullanıcı yorumlarını araştırın. İçeriği silin ve dolandırıcılık hesaplarını engelleyin.
 • AI Moderation: Kötü amaçlı içerik bulmak için programlanmış algoritmalar. Şu anda, genel veya tek bir kuruluş için özel olarak tasarlanmış iki seçenek mevcuttur.
 • Tam Zamanlı İnsan Moderasyonu: İçeriği anlayacak, her tür içeriği okuyabilecek ve gerekirse içerik sahipleriyle etkileşime girebilecek iyi eğitimli bir canlı moderatör kullanmak.

Daha Fazla Kuruluş Abonelik Tabanlı E-ticareti Kabul Edecek

2023’e kadar, tüketicilere doğrudan satış yapan kuruluşların% 75’i abonelik hizmetleri sunacak, ancak yalnızca% 20’si müşteriyi elde tutma oranını artırmayı başaracak.

Çoğu insan gibi, Netflix’ten köpek maması teslimatına kadar her şey dahil olmak üzere kredi kartınızdaki birden çok öğe için yinelenen bir faturalandırma hesabınız vardır. Kuruluşlar, tekrarlanabilir ve öngörülebilir gelirle yinelenen abonelik tabanlı e-ticaret ödemelerinden yararlanır. Müşteriler kolaylık ve maliyet tasarrufunu severler. 

Kuruluşlar için bir başka fayda, müşterilerin yaşam boyu değerini (YBD) tahmin etme becerisi kazanmaktır çünkü abonelikler müşterileri elde tutmalarına ve gelecekteki iş potansiyellerini tahmin etmelerine yardımcı olur. Dahası, pazarlamacılar abonelik hizmetleri satın alan müşteriler hakkında daha keskin bilgiler edinir.

Abonelik Tabanlı E-ticaret İçin En İyi Uygulamalar

 • Bir Abonelik Pazarlama Stratejisi Oluşturun : Başarılı bir abonelik modelinin, sosyal medya ve e-posta pazarlama kampanyaları dahil diğer pazarlama stratejilerinden sıyrılması gerekir.
 • Alıcı Kişileri Oluşturun : Bu, sattıklarınızı değil, müşterilerin ihtiyaç duyduğu şeyleri tanıtmanıza yardımcı olur.
 • Benzersiz Niteliklerinizi Öne Çıkarın : Düzenli ödemeleri taahhüt etmek için, tüketicilerin sizi rakiplerinden ayıran şeyin ne olduğunu anlamaları gerekir. Öyleyse, markanızı farklı kılan şeyleri gösterin.

Dijital Pazarlamanın Geleceğine Hazırlanın

Bu Dijital Pazarlama Teknikleri 2021 öngörüleri olarak, öncü bilgiler sunmanın yanı sıra, kuruluşlara geleceğe bakma ve pazarlamadaki bir sonraki büyük gelişmeye liderlik etme fırsatı da veriyor. En son ve en büyük pazarlama gelişiminde liderlik pozisyonu almak, kendi benzersiz değer teklifini sunar. Antalya Dijital Pazarlama Ajansı size bu konuda yardımcı olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir