• Emre Aksu 
  • 5 min read

İşletmeniz İçin B2B Sosyal Medya Pazarlama sında Başarının 3 Adımı

Bu B2B sosyal medya pazarlama rehberi ile, markanızı büyütmek için ihtiyacınız olan bilgileri aktaracağım.

Sosyal medya her zaman B2C şirketleri için oyun alanı olarak görüldü. Sosyal medyadan yararlanan en iyi markaların çoğunun B2C segmentinde ( Nike, Starbucks ve Applebee’s gibi ) faaliyet gösterdiği doğru olsa da, bu B2B şirketlerinin sosyal medya arenasında yeri olmadığı anlamına gelmez.

B2B sosyal medya pazarlamacılığı ile zaten başarıyı tatmış ve daha fazla müşteri için büyük sosyal ağlara girmenin bir sonucu olarak büyümeye devam eden her büyüklükte şirket var.

sosyal medya b2b pazar dağılımı

Bununla birlikte, pazarlama ve müşteri hizmetleri açısından Twitter veya Facebook’tan en iyi şekilde yararlanan bir seyahat şirketi bulmak kolaydır, peki ya bir emlak danışmanı şirketi? Veya bir insna kaynakları firması? Veya bir PR firması mı? Aklınıza gelen herhangi bir B2B işini ele alın, soru şu ki, sosyal medya dünyasına başarılı bir şekilde girip bir B2C şirketi kadar büyüyebilir mi?

Birçok B2B şirketinin sıklıkla karşılaştığı sorun: bilgi eksikliği ve sosyal medya bilinci. Birçoğu hala sosyal medyanın kendilerine göre olmadığına ve kendilerine extra maliyet çıkardığına inanıyor. Veya sosyal medya kampanyalarını yürütmek için doğru personele/kaynaklara sahip değiller. Antalya Dijital Pazarlama Ajansı ‘ndaki sosyal medya uzmanlarımız işte burada devreye giriyor. Sosyal medyanızı tamamen oluşturuyor, planlıyor, çalıştırıyor ve izliyoruz. Böylece hiçbir zaman parmağınızı bile kıpırdatmanıza gerek kalmaz. Hem de harika sonuçlar alırsınız. Başlamak isterseniz bugün bizimle iletişime geçin.

Moda ürünleri satan bir B2C şirketinin ürünlerini pazarlamak için sosyal medyayı kullanması durumunda, ofis malzemeleri satan bir B2B şirketinin eşit bir şansa sahip olduğunu akılda tutmak önemlidir. Ancak gerçek dünya sonuçlarını görmek için, bu tür şirketlerin B2B sosyal medya pazarlamasını tüm hızıyla benimsemeleri gerekiyor. Ağ etkinliklerine katılmak, soğuk arama ve doğrudan posta gibi eski tip pazarlama taktiklerine güvenmeyi bırakın.

B2B sosyal medya pazarlamacılığı ile harika sonuçlar elde etme roket bilimi değildir. Aslında, temel hedefler göz ardı edilmediği sürece B2C sosyal medya pazarlaması gibi etkili olabilir.

Herhangi bir B2B şirketi, LinkedIn, Twitter ve Facebook gibi popüler sosyal medya platformlarından stratejik olarak yararlanarak ürünleri hakkında farkındalığı artırabilir. Ve daha güçlü bir marka oluşturabilir.

Dolayısıyla, B2B şirketiniz için işe yaramayacağını düşünüyorsanız eğer, tekrar düşünün. Sosyal medya trenine atlamayarak, aslında masaya para bırakmış oluyorsunuz.

b2b sosyal medya

Küresel bir B2B yaratıcı ve teknoloji ajansı olan Omobono, B2B pazarlamacılarının sosyal medyada gerçek sonuçları görebileceğini keşfeden araştırsının sonuçları açıklandı. Ve eğer doğru yapılırsa, B2B sosyal medya pazarlaması, ürünlerini ve hizmetlerini tanıtmak için en iyi pazarlama tekniği olduğunu kanıtlayabilir.

Omobono, temel olarak B2B şirketlerinde çalışan 115 pazarlama uzmanına anket yaptı. Ve bunların% 79’unun sosyal medyanın pazarlama için en etkili kanal olduğunu hissettiğini tespit etti. Dahası,% 38’i gelecek yıl için eğer ekstra bütçeye erişimleri olsaydı, bunu B2B sosyal medya pazarlamasına yatırmak isteyeceklerini söyledi.

B2B Dijital Pazarlamasında en çok kullanılan kanallara şöyle bir göz atalım;

b2b sosyal medya pazarlaması

Veriler, B2B şirketlerinin sosyal medyaya hevesle yatırım yaptığını gösterse dahi, geliri artırmaya odaklanılması gerekiyor.

Sosyal medyanın güçlü bir pazarlama yöntemi olduğuna şüphe yok. Ama yüksek bir yatırım getirisi elde etmek için etkili bir şekilde yapılması gerekiyor.

Başarılı bir sosyal medya pazarlaması için, bir B2B şirketinin stratejik yaklaşım benimsemesi ve kampanyasını hassas bir şekilde yürütmesi gerekir.

Aşağıda, karlı bir B2B sosyal medya pazarlama kampanyası oluşturmak için çok ama çok önemli olan üç adımı özetledik.

Etkili Bir Sosyal Medya Pazarlama Kampanyası Nasıl Oluşturulur ?

Adım # 1: Pazarlama Hedeflerinizi Tanımlayın

Doğru hedefleri tanımlamadan, B2B sosyal medya pazarlama kampanyanızı karlı hale getiremezsiniz. Neden? Çünkü yatırım getiriniz, şirketinizin genel büyümesine katkıda bulunan pazarlama hedeflerini belirlemenize bağlıdır.

Büyük veya küçük işletmenizle ilgili ölçülebilir hedeflere sahip olursanız, kazanan bir B2B sosyal medya pazarlama stratejisi oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Başarıyı ölçmenin daha basit ve daha bilimsel olması için belirlediğiniz her hedefin akıllı ve doğası gereği ölçülebilir olmasını sağlamanız gerekiyor.

Şirketinizin daha fazla potansiyel müşteri elde etmek ve onları müşteriye dönüştürmek için verdiği her karar bu hedefleri yansıtmalı. Ve daha da önemlisi, onlara nasıl ulaşmayı planladığınızı.

sosyal medya pazarlaması hedefleri

Ayrıca, B2B sosyal medya pazarlamasını kullanan şirketlerin, rekabetçi sosyal ortamda görünürlük kazanmanın önemini anlamaları gerekir. Günümüzde sosyal haber akışları kalabalık ve şirketiniz, ana hedeflerinin odağını kaybetmeden kalabalığın arasından sıyrılmak zorunda.

B2B pazarlama şirketiniz için göz önünde bulundurabileceğiniz birkaç hedefe bakalım.

1. Hedeflenen Potansiyel Müşteriler Oluşturun:

B2B şirketlerinin B2C şirketlerinden birden fazla şekilde farklı faaliyet gösterdiği bir gerçektir. Bir B2C firması için iyi çalışan teknikler, bir B2B işletmesi için o kadar uygun olmayabilir.

Örneğin, B2B müşterilerinin daha büyük yatırımlar yaptığı biliniyor, bu da dürtüsel satın alma şanslarını düşürüyor. Dolayısıyla, B2B şirketiniz pazarlama için sosyal medyadan yararlanmak istiyorsa, bunu satıştan ziyade potansiyel müşteri oluşturmak için yapmak mantıklıdır.

Uzun vadeli düşünen bir işletmeyseniz ve sosyal medyadan gerçekten sağlıklı bir yatırım geliri elde etmek istiyorsanız, o zaman en büyük önceliğiniz yeni, kaliteli potansiyel müşteriler oluşturmak olabilir. Hepsinden önemlisi, sosyal medya aracılığıyla ürettiğiniz her potansiyel müşteri, gelecekte daha da fazla potansiyel müşteri kazanmanız için size güven ve yön verir.

Araştırmalar, potansiyel müşteri oluşturmak için sosyal medyayı kullanan tüm işletmelerin (B2B veya B2C) %24 daha fazla gelir elde edebilecek konumda olabileceğini göstermiştir. Müşteri adayı oluşturmak için LinkedIn’i veya Twitter’ı kullanmayı seçip seçmemeniz, yürüttüğünüz işin türüne ve hedef kitlenizin en çok nerede takılmaya eğilimli olduğuna bağlıdır.

B2B pazarlama şirketiniz için göz önünde bulundurabileceğiniz birkaç hedefe bakalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir