Yazılım

Dijital Pazarlama'da Yazılım ile karmaşık sorunlara, basit çözümler.

Elektronik aygıtların bir işi yapabilmesi için gerekli olan programların genel ismine verilen addır yazılım. Yazılım sayesinde farklı görev yapan makineler birbirleriyle iletişim kurabilir. Birlikte ahenk içinde çalışılabilir. Aslında yazılım insan mantığının makinelere yansımış versiyonudur.

İçindekiler

Yazılım farklı dillere çevrilebilen bir yapıdadır. En çok kullanılan yazılımlar arasında Java, Delphi, Pascal’ı söyleyebiliriz. Yazılım çağımızın trend mesleği ve ülkelerin bilişimsel anlamda üstünlük sağlamak, elektronik piyasasında lider olmak adına gelişme kaydetmek istedikleri bir sektördür. Japonya, Amerika, Çin, Hindistan ve Tayvan gibi ülkelerin bütün güç ve imkanlarıyla yazılım sektörüne destek verdiği gözlenmiştir. Şu an üniversitelerde yazılım mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, bilgisayar programcılığı, mekatronik mühendisliği gibi bölümler ile yazılım konusunda rahatlıkla eğitim alınabilir.

Yazılım türlerinden bir tanesidir. Sistem yazılımı bilgisayarın donanım uygulama programını çalıştıran yazılım türüdür özetle. Görevleri arasında sistemi kontrol etmek, denetlemek de bulunur. Sistem yazılımı denince aklımıza 2 tür gelmelidir. İşletim sistemi ve işletim sistemi yazılımı. İşletim sistemi programın omuriliği görevini görür. Bilgisayarda ki tüm programları yönetmekle görevlidir. Sistem yazılımı ise işletim sistemini direkt olarak etkilemez. Fakat düzgün çalışmasını sağlar.

Uygulama Yazılımları

Kullanıcının bazı işleri yapmasına olanak sağlayan yazılım türüdür. İşletim sistemi dışında kalan bölümlerde kullanım kolaylığı sağlamak amacıyla yazılmış özel programlardır. Kelime işlemci, veritabanı, elektronik tablo, işyeri veya okul için pdf hazırlama işlemini kolaylaştıran yazılımlarıdır. Akılda kalıcı olması açısından Internet Explorer, Google Chrome ve Mozilla Firefox gibi web tarayıcıları örneğin uygulama yazılımlarıdır.

Çevirici Yazılımlar

Herhangi başka bir dilde yazılan yazılım türlerini, makinenin sahip olduğu ana dile çeviren yazılım türüdür.

Bilgisayar ile yapılan çevirilerde müthiş kolaylık sağlar. Ama dil bilen kişi kadar yetkin bir iletişim sağlaması asla mümkün değildir. Her dili birbirine çevirebilmesi anlamında büyük kolaylıklar sağlamaktadır.