Instagram arama motorunda ilk sırada çıkmak​

Instagram arama motorunda ilk sırada çıkmak

İnstagram Seo ya da İnstagram Arama Sonuçlarında Öne Çıkmak

Instagram arama motorunda ilk sırada çıkmak için yapılması gerekenleri anlatmak üzere bugün burada toplandık. Herkese Merhaba. Çok sık yazamasam da vakit buldukça içerik girmeye çalışıyorum. Bu kısa yazıda sizi ilk sıralara çıkaracak konulara değinmek istiyorum.

Her arama motorunun  kendi algoritmasına var ve ona göre bizim aradığımız sonuçlara bakıp bir sonuç sunuyor bizlere. Google arama motorunda sitelere yönelik bu tür çalışmalar için firmalar SEO çalışmaları adı altında hizmetler alıyor.  Artık Google yanında diğer bir çok mecralarında kendi içlerinde bir arama sistemi oluştu. Bu yazıda İnstagram arama içi sisteminden bahsedeceğim ve nasıl ilk sırada olacağınızdan.

İnstagram da eğer büyük bir marka değilseniz  (global çapta ) birisi sizin işinizle alakalı bir arama yaptığında ilk sıralarda çıkmak büyük önem arz ediyor. Bunun aksinde zaten hastaglar üzerinden bir arama var oradan çıkıyor gibi deyiş olsa da direk arama yapan kitle daha fazla artık.

Özellikle yerel bir firmaysanız ve rakipleriniz özelinde onlardan daha önde olmak istiyorsanız size ilk önerilen yöntem instagram uzantınızın yanında şehir ismi eklemeniz (Buradan Google Local SEO’ya selam olsun). Bu söylenen yöntem ilk başta işe yarıyor gibi gözükse de maalesef ise yaramıyor.! Bunun işe yaramasının tek yolu eğer isim yanına bir şey eklenecekse diyelim oyuncak firmasısınız ve adınız Emre Aksu Ayakkabı olsun ve faaliyet gösterdiğiniz il Antalya olsun. Firmanızın isminin Antalya da arama sonuçlarında çıkması için size ilk önerilen emreaksuayakkabıantalya ismi yâda antalyaemreaksuayakkabı ismi olur. Ne yazık ki bu iki biçimde arama sonuçlarını etkilemeyecektir. Eğer böyle bir şey yapacaksanız önerimiz kelimeler arasına “-” koymanız olur emre-aksu-ayakkabı-antalya gibi.

Çünkü o şekilde bir isim yaptığınızda gereksiz bir kirlilik oluşmuş oluyor. Eğer birde kurumsal gözükmek isteyen bir firma iseniz çok uzun bir isim ve baskılı işlerde çok çirkin bir görüntü oluşmuş oluşur.
Ve şimdi size önereceğimiz yöntem ile bu dertten şimdilik kurtulmuş olacaksınız. Şimdilik diyoruz çünkü her an bir güncelleme ile bu işler iptal olabilir. Ama şuan güzel bir şekilde çalışıyor. Böylece sadece uzantınızda isminizi sade ve düzgün bir şekilde kullanabilirsiniz.

Instagram arama motorunda ilk sırada çıkmak​

Instagram arama sonuçlarında ilk sırada çıkın !

Yöntem şu şekilde çalışıyor; Burada esas önemli olan arama sonuçları için kullanıcı adı değil de Direk Adın kısmı.

Siz aslında burada ne yazarsanız instagram araması ona tepki veriyor. Bunun yanında buradaki ismi biyografi kısmında hastaglar ile de desteklerseniz de sizin gibi yapan firmaların önüne geçmiş olacaksınız.

Arama motorunda ilk sırada çıkmak için örnek

Bu örnek şahsi profilde çok anlaşılmamış olabilir onu yakışıklı görün diye paylaştım 🙂 Şimdi daha özel bir arama sonucu ile anlatabilirim sanırım. Aşağıdaki örnekte arama kısmında Antalya Protez araması yapıyoruz. Sonuçlarda çıkan firmaların kullanıcı adında dikkat ederseniz eğer 2. ve 3. hariç  hiçbir şekilde Antalya yâda Protez kelimesi geçmiyor ama sonuçlarda ilk sırada çıkıyor.

Şimdi sonuçları birlikte inceleyelim;
Kullanıcı adına baktığımızda protez ile ilgili bir şey geçmiyor. Adı kısmında ise firmanın çıkmasını istediği sonuç çıkıyor. Bu kelimeyi birde biyografi kısmında hastaglarle desteklemiş olsa harika olurdu. Gene de bu sayede direk sonuç alınmış oluyor.

Instagram, bilindiği üzere Dijital Pazarlamacıların yararlanabileceği güçlü bir platform. Doğal olarak, çok kanallı pazarlama stratejileri ile ilgilenen herkes; Instagram hesaplarının, Instagram dışında da pazarlanması gerektiğini bilir ve buna göre davranır.

Instagram Hesabınızı Arama Motorlarına Göre Optimize Etmenin Yolları

İlginçtir ki, Instagram hesaplarını arama sonuçlarına indekslemek öyle çok kolay değildir. Bunun sebebi, çoğu Instagram kullanıcısının kendilerini tanıtmak ile ilgilenmemeleridir. Ha bir de işin aslı Instagram, arama motorlarının Instagram resimlerinizi indekselmesini engelliyor. Profillerin kendileri indekslenebilir ancak görseller indekslenemez. Bu, arama motorlarından Instagram hesapları için ek trafik sağlamayı uman pazarlamacılar için büyük bir sorun. Ama bu sorunu doğru yöntemlerle aşabiliriz. Şimdi, Instagram hesabınızı arama motorları için nasıl optimize edebileceğinizden bahsediyorum.

Hesabınızın herkese açık olduğundan emin olmalısınız

Instagram profilleri ilk açıldığında herkese açık konumda oluyor. Dolayısıyla herkes sizin profilinizi ve içeriğinizi görebilir durumda. Bu bir pazarlamacı olarak tabi ki sizin en çok istediğiniz şey. Yine de gizlilik ayarlarını tekrar gözden geçirmenizde ve değişmediğini kontrol etmekte büyük fayda var.

Instagram için sosyal profil şeması oluşturmalısınız

Google sağolsun, schema.org kullanarak hangi sosyal medya profillerinin size ait olduğunu belirtmenize izin veriyor. Eğer markanız Bilgi Grafiği’nde (Knowledge Graph) kart alırsa sosyal medya profilleriniz şirket bilgilerinizin altında olarak görünecektir. Sosyal medya profillerinizde Instagram hesabınızın da ekli ve görülebilir olduğundan emin olmanız gerekir.

Biyografinizi özelleştirin ve de anahtar kelimelerle zenginleştirin

Profilinizi editlerken biyografinizin de arama sonuçları için optimize edildiğinden emin olmanız lazım. Instagram biyografiniz Google’ın meta tanımlamalar limiti gibi maksimum 150 karakter ile sınırlıdır bunu unutmayın. Biyografi kısmında etiket kullanarak anahtar kelimelerinizi yazabilirsiniz. Instagram etiketleri, sizi aynı etiket kullanılarak paylaşılmış tüm gönderilere yönlendiren tıklanabilir bağlantılardır. Ve eğer ayrıca beraber çalıştığınız başka markalar veya influencerlar varsa o hesapları @kullanıcı adı şeklinde ekleyerek tıklanabilir bağlantılara dönüştürmeniz ve onların da sizin için aynısını yapması fayda sağlar. Biyografiler, html olarak işlenir ve en önemlisi arama motorları tarafından taranabilirler. 

Bu yüzden, biyografinizde etiketler dışında da bir kaç kelime bulundurmak harika bir fikir olabilir. Kim olduğunuzu ve ne hakkında olduğunuzu mümkün olduğunca açık bir şekilde ifade etmeniz gerekir. Profilinizi editlerken ayrıca İnternet sitesi kısmında markanızın internet sitesinin URL’sinin bulunduğundan tabii ki de emin olun. Bu bağlantı takip edilemese de (aslında ederiz utm url ile ama o başka konu), ihmal edilmemesi gereken bir yönlendirilmiş trafik kaynağı olarak görev görecektir.

Görsel açıklamasına önem verin

Instagram görsel açıklamalarına meta tanımlamalar gibi davranıyoruz ancak bu açıklamaları aslında daha çok başlık etiketi gibi görmeliyiz. Çünkü Instagram, gönderiniz için bir sayfa oluşturduğunda başlık etiketi aslında gönderi açıklamasını da içeriyor.

Direkt olarak Instagram gönderilerinize bağlanın

Bu, Instagram profilinizi optimize etme sürecinin belkide en önemli adımı. Kocaman yazdım o yüzden !

Instagram web uygulaması büyük ölçüde JavaScript’e gömülüdür. Dolayısıyla bu Google’ın Instagram profilinizdeki bireysel gönderilerinize bağlı linkleri gerçek linkler olarak saymaması anlamına gelecektir.

Sadece Instagram profilinizi tanıtarak bireysel gönderilerinizi tanıtmanız mümkün değildir. Arama sonuçlarında insanların bu gönderileri bulmasını istiyorsanız eğer onları direk gönderiye yönlendirecek bağlantıları kullanın.

Instagram SEO dostu bir platform olmasa dahi, bu ekstra adımları atmak Instagram profilinizi ve gönderilerinizi arama sonuçlarında görünür yapacaktır. Antalya Dijital Pazarlama Ajansı olarak yanınızdayız!

Instagram’ınızı optimize edin, Dijital’de daha çok görünür olun! Instagram arama motorunda ilk sırada çıkmak size güzel bir trafik kazandıracaktır.