Dijital Pazarlamanın Gerçek Değeri Nedir?

  • 17 min read

Uzmanlık alanından bağımsız olarak pazarlamacıların karşılaştığı en büyük sorulardan biri “işinizin gerçek değeri nedir?”. sorusuna cevap bulabilmek. Üst düzey paydaşlar, yatırımlarının geri dönüşünü anlamak istiyor ve birçoğu dijital pazarlama kanallarının işlerine getirebileceği değerlerden hala emin değil.

Birçokları için dijital pazarlama, son on yılda iş stratejilerinin ayrılmaz bir parçası haline geldi bile. Yeni kanallar ortaya çıkıp büyüdükçe, markaların gerçek potansiyellerine ulaşmaları, mevcut müşterileri beslemeleri ve yenilerini getirmeleri için yeni yollar da ortaya çıktı. Ayrıca, gelişmiş hedefleme seçenekleri, artırılmış müşteri iç görüleri ve ayrıntılı değer atıflarıyla, özellikle deneyimli ve kanıtlanmış bir dijital pazarlama ajansının hizmetlerini kullandığınızda, geleneksel pazarlamaya kıyasla dijital pazarlamadan değer elde etmek daha kolay ve daha uygun maliyetli hale geldi.

Ancak gerçek dijital pazarlama değerinizi anlamak kolay bir iş değil. Dijital yolculuklar, geleneksel olanlardan çok daha karmaşık ve çeşitli olma eğilimindedir, bu nedenle her bir kanalın ve etkileşimin masaya ne getirdiğini anlamak çok fazla analiz gerektirir. Bununla birlikte, dikkatli ve tutarlı bir şekilde yürütüldüğünde, dijital pazarlama çabalarınızdan önemli bir değer elde edersiniz.

Bir tweetin dijital pazarlama değeri

Tek bir dijital pazarlama etkinliğinin değerini ölçmek zordur. Tek bir sosyal medya gönderisi, blog veya e-posta ile etkileşimden elde edebileceğiniz çok az şey var.

Örneğin, sosyal medya pazarlaması uyguluyorsanız , yalnızca tek başına bakıyorsanız, gönderilerinizden birinin gerçek değerini göremezsiniz. Kullanıcı yolculuğu, bir dönüşüm sağlamak için birçok farklı temas noktası içerir; bu nedenle, bireysel etkinliklere bakmak, bunların sağlayabileceği değeri hafife almanıza neden olabilir. Bir Instagram gönderisi, birinin dönüşmesi için katalizör olmayabilir, ancak onları markanızı daha fazla araştırmaya yönlendiren katalizör olabilir.

Dijital pazarlamanızın gerçek değeri, dijital pazarlama stratejinize bir bütün olarak baktığınızda en belirgin şekilde ortaya çıkar. Pazarlama faaliyetlerinize ilişkin bütünsel bir anlayışa sahip olmak, müşteri yolculuğunuz ve kârlılığınız üzerinde yarattığınız etkinin en doğru görünümünü size verecektir.

Değerini görebilmeniz için dijital pazarlaman dönüşümlerini kurma

Gerçek dijital pazarlama değerinizi gerçekten anlamak için yapılacak en önemli şey bir ilişkilendirme modeli oluşturmaktır. Doğru ilişkilendirme modelini kullanmak, dijital pazarlama stratejinizin performansını analiz ederken tüm farkı yaratabilir. Pazarlama stratejinizin bir parçası olarak veya pazarlama karmanıza yeni bir kanal eklediğinizde, bir dönüşümü doğru şekilde ilişkilendirmeye karar vermek isteyeceksiniz.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, dijital yolculuklar inanılmaz derecede karmaşık olabilir; çok sayıda kanal üzerinde, bazen uzun bir süre boyunca meydana gelen çoklu temas noktaları ile. Ortalama olarak, bir marka, ürün veya hizmetle dönüşüm gerçekleştirmeden önce en az 6 etkileşim gerekir – tanıdıkları ve güvendikleri bir marka olsa bile – bu nedenle dijital pazarlama çabalarınızın ne kadar etkili olduğunu anlamak göz korkutucu bir görev olabilir.

Dijital Pazarlamanın Gerçek Değeri. Dijital pazarlama çabalarınızı takip etmek, geleneksel pazarlamanın performansını izlemekten çok daha kolaydır. Sosyal medya pazarlamanızla etkileşimleri açıkça görebilir ve bir Facebook gönderisinden bir tıklamayı satışa kadar takip edebilirsiniz. Görüntülü reklamınızı görüntüleyen kişilerin tam sayısını alabilir ve sitenize tıklayan kişilerin oranını görebilirsiniz. Bu raporlama düzeyi, geleneksel pazarlama yöntemleri için mevcut değildir, bu da dijital pazarlama değerinizi görmeyi çok daha kolaylaştırır.

Dijital pazarlama değerini anlamak için ilişkilendirme modellerini kullanma

Dijital Pazarlamanın Gerçek Değeri

Bir ilişkilendirme modeli oluşturmak, bir dönüşümün değerinin bir kısmını veya tamamını, müşteriyi bitiş çizgisine getirmede rol oynayan temas noktalarına bağlayarak, pazarlama kanallarınızın müşterileri dönüştürmede ne kadar etkili olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır. İhtiyaçlarınıza uygun bir dizi farklı ilişkilendirme modeli mevcuttur: 

  • Son tıklama ilişkilendirmesi 
  • İlk tıklama ilişkilendirmesi 
  • Son doğrudan olmayan tıklama ilişkilendirmesi 
  • Doğrusal ilişkilendirme 
  • Zamana bağlı azalma 
  • Konuma dayalı ilişkilendirme

Son tıklama ilişkilendirmesi

Son tıklama (veya son dokunuş) ilişkilendirmesi, bir satışın veya dönüşümün kredisinin %100’ünü, kullanıcının dönüşümden önce etkileşimde bulunduğu son şeye verir. Kullanıcı yolculuğunda kaç adım olursa olsun, son tıklama ilişkilendirmesi tüm ağırlığı son adıma verir. Bazı açılardan, bu çok mantıklı. Son adım, dönüşümü gerçekten sağlayan adımdır, bu nedenle ölçülmesi gereken en doğru noktadır. En çok dönüşümü sağlayan kanallardan öğrenilecek çok şey var: yankı uyandıran mesajlar ve kitlenizin zaman geçirdiği kanallar. 

Bu bilgiler, bir sonraki dönem için dijital pazarlama stratejinizi oluşturmanıza yardımcı olabilir. Ancak, bir tüketicinin markanızla olan tüm etkileşimlerinin bir rol oynayacağını biliyoruz. Organik arama etkinliği, teklifiniz hakkında bir farkındalık oluşturmaya yardımcı olmuş olabilir. Bir Instagram reklamı, teklifinizi anlamak için sitenizde saatlerce gezinmeye neden olmuş olabilir. Bir yetiştirme kampanyasından gelen bir e-posta, yeni bir ürün lansmanını veya ortaklığı bildirmiş olabilir. Bu adımlar doğrudan dönüşüme yol açmasa bile, kesinlikle yolculuğa katkıda bulunmaya yardımcı oldular. Bu aşamalardan biri bile olmadan, bu dönüşümü görmemiş olabilirsiniz. 

Tüm bunları göz önünde bulundurarak, satın alma döngüsü kısa olanlar için son tıklama ilişkilendirmesi en iyi seçimdir: Yolculukta çok fazla temas noktanız yoksa, son temas noktası neredeyse kesinlikle en güçlü kanallarınızdan biri olacaktır.

İlk tıklama ilişkilendirmesi

Ölçeğin diğer ucunda, bir dönüşüm kredisinin %100’ünü bir alıcının markanızla yaptığı ilk etkileşime veren ilk tıklama ilişkilendirmesine sahibiz. Sizi Pinterest’te buldularsa, yolculukları boyunca kaç temas noktasından geçtikleri önemli değil: Krediyi Pinterest alacak. Uzun bir satın alma döngüsüne sahip olanlar için ilk tıklama ilişkilendirmesi pek işe yaramaz. 

Görüntülü reklamlara yapılan tıklamaların veya SEO aracılığıyla elde edilenlerin o müşteriyi dönüştürmede sahip olduğu ağırlığı göremezsiniz ; Pinterest bu farkındalık yolculuğunu başlattı. Yeniden hedefleme, pazarlama stratejinizde büyük bir rol oynuyorsa, farklı bir ilişkilendirme modeli düşünmek isteyeceksiniz. İlk tıklama olsa da yararları olmadan değildir. İlişkilendirmeye yeni başlayanlar, daha kısa bir satın alma döngüsüne sahip olanlar veya yolculuklarının farkındalık aşaması hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyanlar için harika bir seçenek olan basit ve anlaşılır bir modeldir.

Son dolaylı tıklama ilişkilendirmesi

Son tıklama ilişkilendirmesinin biraz daha gelişmiş kardeşi olan son dolaylı tıklama, siteye gelen herhangi bir doğrudan trafiği yok sayar ve kredinin %100’ünü son “anlamlı” etkileşime yatırır. Pratikte bu, bir kullanıcı bir Instagram reklamından geçtiyse ve birkaç gün sonra doğrudan sitenize gittiyse, dönüşüm kredisinin Instagram reklamınıza gideceği anlamına gelir.Son tıklama ilişkilendirmesinin biraz daha gelişmiş kardeşi olan son dolaylı tıklama, siteye gelen herhangi bir doğrudan trafiği yok sayar ve kredinin %100’ünü son “anlamlı” etkileşime yatırır. Pratikte bu, bir kullanıcı bir Instagram reklamından geçtiyse ve birkaç gün sonra doğrudan sitenize gittiyse, dönüşüm kredisinin Instagram reklamınıza gideceği anlamına gelir.

Son dolaylı tıklama, son tıklama modeline çok ihtiyaç duyulan bir nüans ekler, çünkü aktif pazarlama kanallarından hangisinin bir dönüşüm için devrilme noktası olduğuna dair çok daha iyi bir resim elde edebilirsiniz. Ancak yine de dönüşümün %100’ünü tek bir temas noktasına bağlıyor ve bu, tam bir müşteri yolculuğunun etkisini anlamak isteyenler için pek kullanışlı olmayacak.

Doğrusal ilişkilendirme

Doğrusal ilişkilendirme ile, özellikle daha uzun bir alıcı yolculuğuna sahip olanlar veya tipik bir müşteri yolculuğundaki tüm temas noktalarını daha derinden anlamak isteyenler için işler biraz daha ilginç hale gelmeye başlar. Doğrusal ilişkilendirme modeli, bir dönüşüm için krediyi bir yolculuktaki tüm temas noktaları arasında böler.
Böylece, bir kullanıcı markanızı Facebook’ta bulur ve web sitenizi keşfeder. Birkaç gün sonra, almak istedikleri elbiseyi hatırlatan bir yeniden hedefleme reklamı alırlar, bu yüzden tekrar kontrol eder ve e-posta güncellemelerine abone olurlar. Hafta sonu bir e-posta gelir ve aralığın geri kalanını iki kez kontrol ederler. O gece doğrudan siteye giderler ve elbiseyi satın alırlar.
Diyelim ki elbise 100 sterline mal oldu. Bu yolculuktaki her temas noktası, satışta oynadığı rolü hesaba katmak için kendisine atfedilen 25 sterlinlik bir dönüşüm değeri alacak. Bu, müşteri yolculuğuna dahil olan tüm kanallar hakkında bir fikir edinmek istiyorsanız onu gerçekten faydalı kılar. Ancak, hangi kanalların diğerlerinden daha etkili olduğu nüansını kaldıramayacak. Bu mutlaka kötü bir şey değil, sadece farkında olunması gereken bir şey.

Zamana bağlı azalma

Doğrusal ilişkilendirmeden sonraki adım, zaman azalması modelidir. Bu model yine de bir dönüşümün değerini o yolculuktaki tüm temas noktalarına böler, ancak müşterinin onlarla ne zaman etkileşim kurduğuna bağlı olarak bu değeri ağırlıklandırır.

Bir kullanıcının pazarlama etkinliğiniz ile yaptığı ilk etkileşime en düşük ağırlık verilir ve bu şekilde devam eder ve en fazla kredi son etkileşime verilir. Bu, en etkili kanallarınızı belirleyebilirken, kullanıcıların yolculukları boyunca markayla nasıl etkileşime girdiğine dair size harika bir fikir verir.

Konuma dayalı ilişkilendirme

Belki de en etkili ve anlayışlı ilişkilendirme modeli, pozisyon temelli modeldir. Bu modelde, tüm etkileşimlere dönüşüm için bir miktar kredi verilir, ancak kredinin çoğu ilk ve son temas noktalarına verilir. Dolayısıyla, 4 tıklamalı bir yolculukta kredinin %40’ı ilk etkileşime, %10’u ikinciye, %10’u üçüncüye ve son %40’ı da son etkileşime gidecektir.

Bu çok mantıklı. İlk etkileşim, yeni müşterileri ve potansiyel müşterileri çekmek için hangi faaliyetin en etkili olduğunu gösterdiği için anlamak inanılmaz derecede önemlidir. Aynı şekilde, son etkileşiminiz de önemlidir, çünkü bir müşteriyi harekete geçirmede etkili olmak istediğinizi söyler. Bu diğer temas noktalarının oynayacak bir rolü var, ancak ilk ve son kadar önemli değil.

Bonus ilişkilendirme: Özel model

Bu modellerden hiçbiri işletmenizin ihtiyaçlarını karşılamıyorsa ve bunu yapma olanağınız varBu modellerden hiçbiri işletmenizin ihtiyaçlarını karşılamıyorsa ve bunu yapma olanağınız varsa, Google Analytics aracılığıyla özel ilişkilendirme modellerine göz atabilirsiniz. Bu, dönüşümler için nasıl kredi tahsis ettiğiniz üzerinde tam kontrol sahibi olmanızı sağlar ve işletmenizin ihtiyaçlarına tam olarak uyan bir ilişkilendirmeye sahip olmanızı sağlar. Yine de cesaretsizler için değiller ve onları güçlendirmek için çok fazla veri gerektiriyorlar – ancak doğru bir şekilde dağıtıldıklarında inanılmaz derecede anlayışlı olabilirler.sa, Google Analytics aracılığıyla özel ilişkilendirme modellerine göz atabilirsiniz. Bu, dönüşümler için nasıl kredi tahsis ettiğiniz üzerinde tam kontrol sahibi olmanızı sağlar ve işletmenizin ihtiyaçlarına tam olarak uyan bir ilişkilendirmeye sahip olmanızı sağlar. Yine de cesaretsizler için değiller ve onları güçlendirmek için çok fazla veri gerektiriyorlar – ancak doğru bir şekilde dağıtıldıklarında inanılmaz derecede anlayışlı olabilirler.

Pazarlama faaliyetinize seçilen ve uygulanan bir ilişkilendirme modeliyle, dijital pazarlamanızın gerçek değerini anlamak için çok daha iyi bir konumda olacaksınız. Her kanalın ne kadar gelir getirdiğine ve bunların dönüşümlerinize ve kullanıcı yolculuğunuza nasıl katkıda bulunduğuna dair iyi bir tahmin görebileceksiniz.

İşletmeler için farklı dijital pazarlama değeri türleri

Dijital pazarlamanın işletmeniz için değer yaratmasının birkaç yolu vardır. Getirebileceğiniz parasal değerin yanı sıra, daha fazla marka bilinirliğinden, müşteri sadakati oluşturmaktan ve tutkulu müşterilerden oluşan bir topluluk oluşturmaktan gelen değer de vardır. Dijital pazarlama stratejilerinin işletmenize getirebileceği farklı değer türlerini anlamak, faaliyetlerinizi nasıl uyarlayacağınız konusunda size daha iyi bir fikir verir, böylece hedeflerinize ulaşabilir ve başarıyı sürdürebilirsiniz. Dijital Pazarlamanın Gerçek Değeri

Dijital pazarlamanın parasal değeri

Paydaşlar, dijital pazarlama stratejinizin değerini sorduğunda, büyük olasılıkla faaliyetinizin kârlılıkları için sağladığı değeri anlamak isterler. Yatırımlarının getirisini ve gelecek dönem için pazarlama bütçesini nasıl şekillendireceklerini hesaplayabilmek için bu değere bir sayı koyabilmek istiyorlar.

Dijital pazarlama stratejinizin somut değerini oluşturmak, pazarlama yönetim platformlarınızda uygun ilişkilendirmeyi kurmanıza bağlıdır. Farklı ilişkilendirme modellerini ayrıştırırken tartıştığımız gibi, bir müşterinin satın alma yolculuğu sırasında etkileşimde bulunduğu kanallara bir dönüşümün değerinin bir kısmını atıyorsunuz.

Bu veriler daha sonra çeşitli şekillerde analiz edilebilir, ancak en önemlisi, bireysel kanalların işletmenize ne kadar gelir getirdiğini gösterir. Daha sonra her kanalın getirdiği değeri gösterebilirsiniz; bireysel veya bir bütün olarak.

Dijital pazarlama değeri, kanala ne kadar yatırım yaptığınıza, optimizasyon düzeyine ve çalıştırdığınız test türlerine ve faaliyetin müşteri yolculuğuna ne kadar yakın olduğuna bağlı olarak değişecektir. Stratejileriniz ne kadar dikkate alınırsa, o kadar çok değer dönecektir.

Dijital pazarlama, genel olarak, çok uygun maliyetlidir. Bütçenizi kullanma şeklinizde çok hedefli ve ayrıntılı olmanızı sağlar. Doğru kitleleri doğru kanallarda hedefleyebilir ve bu kitlelere en iyi şekilde hitap edecek mesajlar oluşturabilirsiniz. Bu şekilde, dijital pazarlama, işletmeler için yatırım getirisi sağlama ve değer yaratma konusunda inanılmaz derecede iyidir.

Marka bilinirliğini geliştirmek

Şimdi, marka bilinirliğini nasıl geliştirdiğinden başlayarak, dijital pazarlamanın işinizeŞimdi, marka bilinirliğini nasıl geliştirdiğinden başlayarak, dijital pazarlamanın işinize değer katabileceği diğer yollara dönüyoruz. Gelir kadar kolay ölçebileceğiniz bir şey olmasa da marka bilinirliği işiniz için çok önemlidir. Marka bilinirliği, marka adınız, ürün teklifiniz ve markanızın nitelikleri ve USP’leri hakkında bir farkındalıktır. değer katabileceği diğer yollara dönüyoruz. Gelir kadar kolay ölçebileceğiniz bir şey olmasa da marka bilinirliği işiniz için çok önemlidir. Marka bilinirliği, marka adınız, ürün teklifiniz ve markanızın nitelikleri ve USP’leri hakkında bir farkındalıktır.

Güçlü marka bilinirliği son derece değerlidir çünkü potansiyel müşterileri zamanı geldiğinde sizden satın almaya hazırlar. Markanızla karşılaştıklarında ürün veya hizmetinize ihtiyaçları olmayabilir, ancak yüksek marka bilinirliği ile satın almaya hazır olduklarında akıllarında kalırsınız. Hizmet alanınız denilince akla ilk gelenlerden biri olmak istersiniz.

Dijital pazarlama bir dizi kanalı kapsar; potansiyel müşterilere kendinizi tanıtmanın sayısız yeni yolunu sunar. Arama motoru sonuç sayfalarından (SERP’ler) sosyal medya platformlarına, e-posta pazarlamasına ve ötesine kadar, dijital pazarlama ile işletmenizi ilgili potansiyel müşterilerin önüne çıkarmanın birçok yolu vardır. Bu, marka bilinirliğinizi artırmanın harika bir yolu olduğu anlamına gelir, çünkü son derece alakalı mesajlarla giderek daha fazla kişiye ulaşmanıza olanak tanır.

Marka bilinirliğini ölçmenin birkaç farklı yolu vardır . Genel tüketicilere ve potansiyel müşterilere yönelik anketler, markanızın farkındalığına ve teklifinizin pazarda nasıl görüldüğüne dair harika bilgiler sunar. Google Trendler verileri ve sosyal dinleme araçlarından elde edilen bilgiler de çok etkilidir, çünkü size işletmeniz hakkında ne kadar insanın konuştuğunu göstermenin yanı sıra size karşı genel duyguları hakkında bir fikir verir. Marka bilinirliğinizi raporlamanın en iyi yolunu belirlemek için işinizin ve paydaşlarınızın ihtiyaçlarını ve pazardaki konumunuzu göz önünde bulundurun.

Müşteri sadakatini teşvik etmek

Müşterileri elde tutmak genellikle yenilerini edinmekten daha ucuz bir stratejidir, ancaMüşterileri elde tutmak genellikle yenilerini edinmekten daha ucuz bir stratejidir, ancak aynı zamanda işinize büyük değer katabilir. Elde tutmanın en iyi yöntemi, müşteri sadakatini teşvik etmektir ve güçlü hedefleme ve segmentasyon yetenekleriyle dijital pazarlama, bu değeri gerçekleştirmek için bariz bir seçimdir.k aynı zamanda işinize büyük değer katabilir. Elde tutmanın en iyi yöntemi, müşteri sadakatini teşvik etmektir ve güçlü hedefleme ve segmentasyon yetenekleriyle dijital pazarlama, bu değeri gerçekleştirmek için bariz bir seçimdir.

Segmentasyon, sadakati artırmaya yardımcı olmak için özel olarak uyarlanmış içerikle mevcut müşterilerinizi hedeflemenize olanak tanır. Bu, satın alma alışkanlıklarına dikkat ederek ve ilgili bilgileri onlarla paylaşarak müşterilerinizle daha fazla güven oluşturmayı içerecektir. Burada birinci taraf verilerinizi kendi yararınıza kullanın: bu size müşterilerinizin neyle ilgilendiğini ve onlara en iyi nasıl ulaşacağınızı gösterecektir.

Müşteri Yaşam Boyu Değeri (CLV), müşteri sadakatinin değerini tanımlamaya gelince izlenecek en yaygın ölçümdür. Basit hesaplama, Müşteri Değerinin Ortalama Müşteri Ömrü ile çarpılmasıdır. Google Analytics’e erişimi olanlar için, CLV raporlarını inceleyebilir ve bu müşterileri nasıl edindiğinize, hedef tamamlamalarına, gelire, işlemlere ve daha fazlasına ilişkin verileri keşfedebilirsiniz.

İdeal olarak, CLV’niz ya sabit kalır ya da yükselir. Düşen bir CLV, müşterileri eskisi kadar iyi tutmadığınızı veya yüksek kaliteli müşteriler getirmediğinizi gösterir. Dijital pazarlama faaliyetlerinizi değerlendirmek için bu verileri kullanın: stratejileriniz geri dönen müşteriler getiriyor mu? Mevcut müşteri tabanınızla yeterince etkileşim kuruyor musunuz? Müşteri sadakatini artırmak ve tek bir müşterinin değerini artırmak için dijital pazarlama çabalarınızı nasıl genişletebilirsiniz?

Topluluğunuzu oluşturmak

Topluluğunuzu oluşturmak, müşteri yolculuğunun dördüncü aşamasıyla ilgilidir: zevk aşaması . Bir müşteri bir satın alma işlemi gerçekleştirdikten sonra, onları yararlı bilgiler, sadakat programları ve proaktif müşteri hizmetleri ile meşgul etmeye devam ettiğinizden emin olmak istersiniz. Doğru yapıldığında, müşteri sadakat planları işletmeniz için güçlü destekçiler oluşturabilir.

Müşterileriniz sizin en büyük savunucularınızdır: Ürününüzü kullanan ve işinizi en iyi bilenler onlar. Onlara iyi davranır ve onlarla etkileşim kurarsanız, en çok gıpta edilen pazarlama “stratejilerinden” biriyle ödüllendirileceksiniz: kulaktan kulağa.

İnsanlar insanlardan satın alır, bu nedenle kulaktan kulağa yeni müşteriler çekmenin en güçlü yollarından biridir. Bir satın alma işlemi yapmadan önce çevrimiçi incelemeleri kaç kez okuduğunuzu, sosyal medyadaki yorumları gözden geçirdiğinizi veya yeni bir ürün öneren bir arkadaşınıza veya aile üyesine güvendiğinizi düşünün. İlk satın almalarının ötesinde mükemmel müşteri hizmeti sunarak mevcut müşterilerinizi yüceltmek, sosyal medya gibi çevrimiçi kanallar aracılığıyla ek değer katmak ve yönlendirmeleri teşvik etmek, mevcut müşterileri deneyimlerini paylaşmak ve yeni potansiyel müşteriler ve müşteriler getirmek için daha rahat (ve dolayısıyla daha olası!) .

Dijital pazarlama, topluluğunuzu oluşturmanın mükemmel bir yoludur çünkü topluluğunuzun büyümesi ve geniş ölçekte toplanması için yerler sağlar. Sosyal medya – özellikle Facebook grupları – ve e-posta kampanyaları, bir ilişki kurmanıza ve müşterilerinizin bağlantı kurması için yollar sunmanıza ve ayrıca size bilgi ve değeri kolayca yaymanız için kanallar sunmanıza olanak tanır.

Topluluk oluşturma çabalarınızı ölçmek, daha hızlı ve gevşek bir yöntemdir. Sosyal gönderileriniz hakkında daha fazla yorum arıyorsunuz – özellikle olumlu duygulara sahip olanlar veya başka birinin sorularına yanıt verenler, büyüyen bir e-posta abone listesi veya Facebook grubu ve içeriğinizin daha fazla görüntülenmesi. Sadakat programları ve yönlendirme kodları da topluluğunuzu ölçmek ve topluluğunuzun işe ne kadar değer kattığını görmek için yararlı yöntemlerdir.

Dijital pazarlamanızdan nasıl daha fazla değer elde edebilirsiniz?

Dijital pazarlamanın değer katabileceği tüm farklı yolları ve dijital pazarlama kanallarınızın getirdiği değeri izlemek ve analiz etmek için kullanabileceğiniz ilişkilendirme modellerini inceledik. Ancak dijital pazarlamanızın değerini bilmek sadece başlangıç – bu kanallardan nasıl daha fazla değer elde edebilirsiniz? Dijital pazarlama etkinliğinizden daha da fazla değer elde etmek için kullanabileceğiniz ve bu gönderide inceleyeceğimiz birkaç optimizasyon stratejisi var:

  • Katmanlı Hedefleme Yöntemleri
  • Test Etme, Test Etme ve Daha Fazla Test
  • Ek Destek Alma
Katman hedefleme yöntemleri

YG’nizi artırmaya yardımcı olacağından, bütçenizden en iyi YG’nizi artırmaya yardımcı olacağından, bütçenizden en iyi şekilde yararlanmak, dijital pazarlama değerinizi artırmanın kesin bir yoludur. Bu, en alakalı kullanıcıları, müşteri yolculuğunun neresinde olduklarına dair en iyi mesajlarla, mükemmel zamanda hedeflediğinizden emin olarak, bütçenizi nasıl harcadığınız konusunda akıllı olmanız gerektiği anlamına gelir.şekilde yararlanmak, dijital pazarlama değerinizi artırmanın kesin bir yoludur. Bu, en alakalı kullanıcıları, müşteri yolculuğunun neresinde olduklarına dair en iyi mesajlarla, mükemmel zamanda hedeflediğinizden emin olarak, bütçenizi nasıl harcadığınız konusunda akıllı olmanız gerektiği anlamına gelir.

Ücretli arama , ücretli sosyal ve görüntülü reklamcılık gibi dijital reklam kanalları, bütçenizi yönetmek çok daha kolay olduğu için burada kazanç elde etmek için en iyi yer olacaktır. Kitle ve yeniden pazarlama listeleri aracılığıyla hedefleme , günün saati ve haftanın günü gibi teklif değiştiriciler ve cihaz değiştiriciler, reklam harcamanızda inanılmaz derecede kesin ve ayrıntılı olmanızı sağlar; böylece reklamlarınızı dönüşüm gerçekleştirme olasılığı en yüksek olan kişilere sunabilirsiniz. Bu şekilde, daha fazla gelir elde etmek için daha az harcarsınız; dijital pazarlama çabalarınızdan daha fazla değer elde etmek.

Test etme, test etme ve daha fazla test etme

Birçok stratejik pazarlama kararı verilere dayalı olsa da, kampanyalar oluştururken genellikle çok fazla tahminde bulunulur. Bu gönderi için en iyi harekete geçirici mesaj nedir, en iyi görüntü nedir?

İster basit A/B testi ister yeni kampanya biçimleri deneyin olsun, sürekli olarak testler yapmak, pazarlamanızı mükemmelleştirmenize yardımcı olacaktır. Her test yaptığınızda, müşteriniz hakkında gitgide daha fazla şey öğreniyorsunuz: Ne tür mesajlara yanıt verdiklerini, onlarda yankı uyandıran görüntülerin türünü öğreniyorsunuz. Tüm bu bilgiler, daha iyi ve daha etkili kampanyalar oluşturmanıza yardımcı olduğu için kendi içinde değerlidir, ancak karşılığında bu, daha fazla gelir elde etmenize yardımcı olacaktır.

Test etme zaten pazarlama stratejinizin veya süreçlerinizin bir parçası değilse, birkaç ücretli arama ağı reklamınızın ifadeleri veya sosyal medyada yayınladığınız zamanlar üzerinde bazı A/B testleri yaparak küçük bir başlangıç yapabilirsiniz. Testler yaparken kendinize ne kadar güvenirseniz, o kadar fazla risk alabilir ve o kadar çok deneyebilirsiniz. Dijital pazarlama, bütçenizin bir kısmını bölümlere ayırmak ve bir avuç test reklamını kontrollü bir şekilde yayınlamak çok daha kolay olduğundan, bu tür küçük ölçekli denemeler yürütme esnekliği sağlar.

Test etme zaten pazarlama stratejinizin veya süreçlerinizin bir parçası değilseTest etmenin pahalı bir çaba olabileceğini hatırlamakta fayda var ve normal dijital pazarlama faaliyetinizi etkilemeyen kontrollü bir şekilde test yapabilmek için bütçenizin bir kısmını özel olarak ayırmak isteyebilirsiniz. Bununla birlikte, kazanmayı beklediğiniz bilgi ve değer, işiniz ve kârlılığınız üzerinde büyük bir etkiye sahip olacaktır. birkaç ücretli arama ağı reklamınızın ifadeleri veya sosyal medyada yayınladığınız zamanlar üzerinde bazı A/B testleri yaparak küçük bir başlangıç yapabilirsiniz. Testler yaparken kendinize ne kadar güvenirseniz, o kadar fazla risk alabilir ve o kadar çok deneyebilirsiniz. Dijital pazarlama, bütçenizin bir kısmını bölümlere ayırmak ve bir avuç test reklamını kontrollü bir şekilde yayınlamak çok daha kolay olduğundan, bu tür küçük ölçekli denemeler yürütme esnekliği sağlar.

Ek destek alma

Dijital pazarlama hedefleriniz ne kadar büyükse, ekibinizin de o kadar büyük olması gerekir. Yine de bu ekip üyelerinin şirket içinde olmaları gerekmez. Dijital pazarlama ajansları, getirebilecekleri çok fazla uzmanlığa ve ayrıca optimizasyonları ve testleri yürütmek için ek insan gücüne sahiptir ve sizi büyük stratejik düşünme ve performansınızı analiz etme konusunda özgür bırakır.

Bir dijital pazarlama ajansı ile çalışmak, yaptıkları işte uzman olan sektördeki en iyi beyinlerden bazılarına erişmenizi sağlar. Bu, pazarlama stratejilerinizden daha fazla değer elde edebilmeniz için kampanyalarınıza ek bir mükemmellik katmanı ekleyebilecekleri anlamına gelir. Bir ajansla ilişkili ön maliyet olsa da, bunu geri alırsınız ve ardından işinize katabilecekleri değerle bir kısmını geri alırsınız.

Dijital pazarlama, somut gelirden hedef kitleniz ve müşterileriniz hakkındaki bilgilere, müşterilerinizi markanızın hevesli destekçileri ve destekçileri haline getirmeye kadar işinize büyük miktarda değer katabilir. Bu değeri gerçekleştirmenin anahtarı, işletmeniz ve hedefleri için doğru ilişkilendirme modelini kullanmaktır, çünkü bu, kampanyalarınızın sonuç almak için nasıl çalıştığına dair daha iyi bir resim elde etmenize olanak tanır.

Testler, hedeflemeler ve optimizasyonlar sayesinde dijital pazarlamanızdan daha da fazla değer kazanmaya devam edersiniz, bu da onu önümüzdeki yıl için yüksekleri hedefleyen işletmeler için en iyi kanallardan biri haline getirir. Uygun maliyetli, son derece yaratıcı ve hiper hedefli, dijital pazarlamanın gerçek değeri açıktır.

Dijital pazarlama hizmetlerinin size ve kuruluşunuza nasıl fayda sağlayabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için bugün uzmanlarımızla iletişime geçin – özel, dikkatle planlanmış dijital pazarlama stratejileriyle potansiyel müşteriler oluşturmanıza ve kârlılığınızı artırmanıza yardımcı olabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir